islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
7 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 7 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! Empty20%“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! Empty7%“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! Empty7%“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! Empty7%“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! Empty7%“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! Empty7%“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! Empty7%“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! Empty37%“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 “ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! Empty
MesazhTitulli: “ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?!   “ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! EmptyThu 7 Mar 2013 - 17:40

Ndodhemi në ditët e fundit të muajit Shkurt dhe po I afrohemi muajit Mars.Dikush mund të thotë cka për tu shqetësuar?! Në fakt ka shumë tu shqetësuar për arsye se cdo muaj I kemi disa festa ,e pikërisht në muajin pasues kemi një tjetër fest ,festën e “8 Marsit” , “ festën e nënës”.Në fakt nuk u mjaftuam me festat që kemi lën pas ajo e viti të ri e të tjera që po dëgjojmë cdo ditë. “8 Marsi” dita të cilën ne perkujtojmë nënat tona, i dhurojmë disa lule ,shpesh artificiale , e dërgojmë në restorant , e bija I bënë atë ditë punët e shtëpise e më pas gjatë pjesës tjetër të vitit cdo gjë kthehet si më parë , nëncmim , sjellje e keqe ndaj prindërve e sidomos e nënës.Mos vallë mendoni se mundi I nënës mund të tejkalohet me gjëra të lira?! Shfrytëzojnë natyrën e butë dhe zemërgjërsin e saj, por çjanë këta injorantë që marrin përsipër guximin të thonë se e respektojnë pozitën e gruas në shoqëri.Muslimani i mirë nuk duhet të bëhët pjesë e kësaj feste pasi Allahu nuk ka thënë që pëkushtimi ndaj nënës të bëhët në një ditë por sa të jetë gjallë.Nuk po flas për tonin e lartë që fëmijët përdorin ndaj nënës , apo sjelljen e keqe por po dëgjojmë edhe për përdorime të dhunës ndaj tyre, apo kur ato arrijnë moshën e pleqërisë i dëbojnë ne shtëpit e pleqve pasi që duan të jenë të qetë me bashkshortet e tyre. E keni pyetur ju veten se kush ju ka rritur , kush ju ka dhënë për të ngrënë , kush është kujdesur për ju kur ju keni qënë të sëmurë etj etj?? E tani doni që të gjithë këtë padrejtësi ta kompesoni me një ditë në të cilën flitet për të drejtat e gruas , e më pas duke festuar “8 Marsin”?Harruat atë cfarë Allahu ju thotë se si të silleni ndaj prindërve e veçenarishtë ndaj nënës, harruat cfarë tha mësuesi I mësuesve ,edukatori më I mirë , Profeti a.s?!Feja islame I ka ngritur rolin e gruas në gradën më të lartë ,e për këtë kemi shembuj të shumtë nga Profeti a.s.Allahu për nënën në Kur’an ka thënë : "Zoti yt ka urdhëruar, që të mos adhuroni askënd tjetër përveç Atij dhe, që të silleni mirë me prindërit. Nëse njëri prej tyre ose të dy arrijnë pleqërinë te ti, mos u thuaj atyre as 'uh'!, mos i kundërshto, por drejtoju atyre me fjalë respekti". (Isra 23). “Adhurone All-llahun e mos i shoqëroni Atij asnjë send, sillnu mirë ndaj prindërve, ndaj të afërmve, ndaj jetimëve, ndaj të varfërve, ndaj fqiut të afërt, ndaj fqiut të largët, ndaj shokut pranë vetes, ndaj udhëtarit të largët dhe ndaj robërve. All-llahu nuk e do atë që është kryelartë dhe atë që lavdërohet.“ (En-nisa, 36) “Ne njeriun e kemi urdhëruar për (sjellje të mira ndaj) prindërit të vet, sepse nëna e vet atë e barti me mund pas mundi dhe pas dy viteve ia ndau gjinin. (e porositëm) Të jeshë mirënjohës ndaj Meje dhe ndaj dy prindërve tu, pse vetëm te Unë është kthimi juaj.” (Llukman, 14) Allahu me anë të këtyre ajeteve na tregon vuatjet që ka nëna për të na bërë të zot të vetës, e për këtë na kërkon që ti jemi mirënjohës.Nsërsa ne bëjmë ndryshe , kur ato arrijnë moshën e pleqërisë nevoja për fëmijët kërkohet domosdoshmërisht dhe jo ti çojmë në azile pleqësh,por siç thotë Allahu në ajetët e sipërpermendur as “Uh” të mos u themi,përkundrazi ti drejtohemi me fjalë të mira dhe respekt e mos ti mërzisim ,pasi nese bën diçka të tillë atëherë ke nërvozuar Allahun. Edhe I dërguari I Allahut ka këshilluar umetin e tij që ti respektojnë prindërit, madje për nënën I ka dhënë një pozit të vecantë : Të Dërguarin e Allahut një njeri e pyeti: O i Dërguar, kush nga njerëzit meriton që më së miri të sillem ndaj tij? Nëna jote – u përgjigj. Po pastaj? – pyeti sërish. Nëna jote – u përgjigj njëjtë. Po pastaj? – përsëriti pyetjen. Nëna jote – u përgjigj prapë. Po pas saj? – pyeti prapë. Babai yt – u përgjigj i Dërguari, salAllahu alejhi ue selem. Për bashkëshorten: I Dërguari a.s, ka thënë: "Më i miri prej jush është ai që është më i mirë me familjen e tij. Unë jam më i miri ndaj familjes". (Tirmidhiu) Për vajzat dhe motrat: Resulullahi a.s ka thënë: "Kush ka tre bija apo tre motra, ose dy bija apo dy motra, me të cilat sillet mirë dhe kujdeset, atij i takon xheneti". (Sahihu Tergib). Feja islame dhe I dërguari I Allahut a.s e ka ngritur nënën në skenat më të larta të respektit dhe të dashurisë ndaj saj . madje ato që e respektojnë nënën bëhën shkas që të fitojnë xhenetin.Prandaj kuptohet qartë se nuk na nevojitet një ditë për të kujtuar që kemi një nënë për të respektuar, apo një grua, apo një vajzë.Nëse ne sillemi sipas porosive të Allahut dhe të dërguarit tonë a.s atëherë ne nuk do të kemi nevojë për një ditë të tillë madje do ta kuptojmë se kjo ditë është veçse një mashtrim dhe jo një nderim për nënën apo gruan në shoqërine ku ne jetojmë. Nëse ne e festojmë këtë ditë atëherë ne bëhëmi pjesë e një imitimi pasi ne dijmë që “8 Marsi” është një festë që rrënjët I ka shumë thellë në shoqërin e njerëzimit.Disa historianë mendojnë se festa e nënës ka filluar që nga grekët e lashtë kur festonin ditët e pranverës. Ato festime i kushtoheshin zotit nënë "Reja" bashkëshortja e "Krones, zotit at". Në Romën e vjetër po ashtu festohej festë e ngjashme me këtë, ku adhuronin dhe madhëronin "zotin Sejbel", e cila besohej si nënë e zotave tjerë.Kjo e fundit kishte filluar të festohej afër 250 vjet para lindjes së Isait, salallahu alejhi ue selem, dhe këto manifestime fetare te romakët quheshin "Hilaria" dhe vazhdonin për tre ditë me radhë, nga 15 deri 18 Mars. "E diela në Angli" është ditë e ngjashme me festën e 8 marsit që njihet te ne, mirëpo kjo festë quhej e diela e nënave.Në SHBA Ana Xharfis është ideatorja që festa e nënës të bëhet festë zyrtare në SHBA. Ajo nuk ishte martuar kurrë dhe ishte shumë e lidhur për nënën e saj. Dy vjet pasi vdiq nëna e saj, ajo filloi një fushatë të gjerë që përfshinte biznesmenët, ministrat dhe kongresmenët për të shpallur ditën e nënës si ditë pushimi në vend. Këtë gjest të Ana Xharfis, kisha më 10 Maj 1908, në Virxhinia, Filadelfia dhe Pensilvania e përshëndeti dhe nderoi shumë, dhe kështu filloi të festohet dita e nënës në Amerikë. Që atëherë, filloi edhe karafili të jetë si dhuratë e veçantë për këtë festë, në fillim i bardhë e pastaj i kuq.Ndërkohë, festa kishte filluar të festohet edhe në Meksikë, Kanada, Kinë, Japoni, Amerikën Latine, Afrikë etj. Ndërsa në pjesë të tjera të Evropës në 1914 kjo ditë filloi të festohej në 8 mars. Pra nga të gjitha këto nuk lexojmë që është një fest e muslimanit pasi muslimani I ka vetëm dy festa Bajramin dhe ditën e Xhuma , nese ndonjëri shpik një fest tjetër ajo është dhe duhet të je te papranuar për neve.Një fest e tillë është imitim dhe përngjasim i jobesimtarëve, gjë për të cilën na ka qortuar i Dërguari a.s Transmetohet nga Saidi r.a se Pejgamberi a.s ka thënë: “Do t’i pasoni traditat e popujve para jush pëllëmbë pas pëllëmbe dhe hap pas hapi edhe nëse ata hyjnë në birën e hardhucës do t’i ndiqni. I thamë: O i Dërguari i Allahut, Jehudët dhe Krishterët? Tha: E kush tjetër?” (Buhariu dhe Muslimi) E sipas një transmetimi tjetër nga Ebu Hurejra r.a se Pejgamberi a.s ka thënë: “Nuk do të ndodhë Kijameti përderisa umeti (populli) im do t’i pasojë shekujt para tij pëllëmbë pas pëllëmbe dhe hap pas hapi. I është thënë: O i Dërguari i Allahut: Persianët dhe Romakët? Tha: E kush tjetër përveç atyre?” (Buhariu) Ne duhet të ndergjegjsohemi për festat tona dhe për këshillat që na janë dhënë se si të sillemi ndaj nënës e jo të jemi imitues injorant të popujve të tjerë,pasi këto fësta janë shpikur nga Jehuditë të cilët sipas tyre po e nderojnë femrën ,e në faktë po e mashtrojnë e të mjerët ne që vrapojme pas luleshitësve për të bërë një buqet më karajfila , e madje duke I mësuar fëmijët tanë me një edukatë të tillë në vend që ti mësojmë të vertëtën.Veç të tjerash në një dite feste si kjo ka një efekt negative në psikologjinë e fëmijëve që nënat nuk I kanë pranë apo që u kanë vdekur pasi këto të fundit nëncmohen por është demagogji ndaj grave, ndërsa ato meritojnë sjelljen më të mirë prej neve.Pse të këmi nevojë neve për metodat apo moralin e përëndimorëvë kur Allahu e ka obliguar mirës

Allahu ju shperbleft per postimin.
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
“ 8 MARSI ” , NDERIM APO NËNCIM ?!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: