islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? Empty20%Shumë të zënë për pesë kohë namaz? Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? Empty7%Shumë të zënë për pesë kohë namaz? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? Empty7%Shumë të zënë për pesë kohë namaz? Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? Empty7%Shumë të zënë për pesë kohë namaz? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? Empty7%Shumë të zënë për pesë kohë namaz? Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? Empty7%Shumë të zënë për pesë kohë namaz? Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? Empty7%Shumë të zënë për pesë kohë namaz? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? Empty37%Shumë të zënë për pesë kohë namaz? Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Shumë të zënë për pesë kohë namaz?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Shumë të zënë për pesë kohë namaz? Empty
MesazhTitulli: Shumë të zënë për pesë kohë namaz?   Shumë të zënë për pesë kohë namaz? EmptyMon 4 Mar 2013 - 8:05

Shumë të zënë për pesë kohë namaz? U40una10Para se të filloja të kultivoja dhe të ushqeja raportin tim me Allahun, konsideroja se pesë namazet e përditshme janë të mundimshme. Ajo që ma vështirësonte edhe më tepër mendimin ishte: Si mund të falem pesë herë në ditë, ndërsa punoj gjatë tërë kohës?

Duke punuar si gazetare televizive e lajmeve, unë punoj nga 10 orë në ditë në zyrë apo në konferenca, intervista dhe takime, e mezi gjej kohë për të bërë një pushim dreke. Në qoftë se unë nuk do të isha duke punuar, koha ime ishte e ndarë në mes punëve të shtëpisë, familjes, miqve, dhe palestrës. Unë kam qenë e përpiktë me çdo gjë në jetën time, përveç se në namazet. Në mendjen time, ende nuk ishte bërë praktikë që të zgjohem para agimit për t'u lutur në namazin e sabahut, Ndërsa namazi i drekës do ti ndërpresë takimet e mia të punës, ashtu si edhe ikindia... Namazi i akshamit paraqiste sfidë pasi ishte koha kur lajmet dërgoheshin për dorën e fundit në redaksi... Për më tepër, ishte koha kur darka nuk mund të shtyhej edhe më tepër. Pra, në fakt, namazi i vetëm që mund ta bëja ishte ai i jacisë. Dhe atë e kryeja rregullisht. . Pa e kuptuar fare, namazi filloi të më zbukurohej, dhe ta ndieja si nevojë të domosdoshme. Unë besoja në Zot , por ende i kisha të paqarta mësimet Kur'anore dhe profetike. Megjithatë, shumë shpejt e kuptova se pesë namazet ditore, në kohën e tyre të përcaktuar, janë shtylla kurrizore e të qenit një mysliman, ne nuk mund të qëndrojmë në këmbë në besimin tonë pa to. Kjo është një nga praktikat thelbësore që Zoti u ka bërë thirrje atyre që përpiqen të jetojnë në Islam. Kur kam kuptuar rëndësinë e namazit, praktikimin e tij nuk e lash më kurrë. Ajo filluar në mua vetvetiu, dhe nëse unë nuk do ta përmbushja këtë parakusht (namazin), atëherë unë me të vërtetë nuk mund të pretendoj që jam musliman. Edhe në qoftë se unë dua të kem një lidhje të qëndrueshme me të Plotfuqishmin, unë nuk kisha marrë hapat e nevojshëm për ta bërë këtë. Namazi riorientoi menjëherë jetën time dhe tashmë një vit e gjysmë nuk më kalon asnjë namaz. Un gjej kohë për të në konferenca, takime, bile edhe në shëtitje apo shoping në qendër tregtare. Kur kthej kokën prapa, unë shoh se sa gabim isha për joprakticitetin e lutjeve islame. Kur unë u zhvendosa nga jeta e mëparshme, duke u përpjekur që të përshtatas namazet me jetën time, unë menjëherë kam hequr një rrëmujë nga rutina ime e përditshme. Që namazi i rregullt promovon qëndrueshmërinë emocionale dhe qetësinë, këtë mund ta provojë çdokush që ende nuk e ka bërë. Namazi më ka ndihmuar të jem më e fokusuar, produktive dhe i durueshme. Çfarë më kishte habitur mua ishte se gjatë një periudhe të shkurtër kohe sa e lehtë dhe me fluiditet i bëj namazet. Kryerja e namazit në fillim të mëngjesit në fakt, më dha një hov të energjisë gjatë ditës dhe, gradualisht, lutjet që kisha perceptuar fillimisht si të rënda, u bënë një aspekt thelbësor i rutinës sime. Me ndihmën e Allahut, unë gjej mënyra për të bërë namazin, pavarësisht nga pengesat. Ndërsa unë jetoj në Kanada, shpesh arrijë namazin në kohë të duhur me ndihmën e një aplikacioni në Iphone, i cili ma tregon drejtimin e Qabesë. Dhe mesazhi im për fund është një citat nga mendimtari i madh Imam Al Gazali "'Vërtet shpirti mësohet me atë çfarë ju e mësoni"

Daliah Merzaban është një myslimane egjiptiano-kanadeze, gazetare dhe redaktore e ekonomisë, si dhe analiste me përvojë prej një dekade. Përktheu dhe përshtati: Arbnora Avdiu-Hoxha[justify]

Allahu ju shperbleft per postimin.
Shumë të zënë për pesë kohë namaz? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Shumë të zënë për pesë kohë namaz?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: