islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? Empty
MesazhTitulli: Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr?   Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? EmptyWed 27 Feb 2013 - 15:03

Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? 200-1511Shkon një njeri tek hoxha dhe i thotë: - Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr?

- Ke mundësi ta shohësh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr nëse vepron sipas udhëzimeve të mia, i përgjigjet hoxha me modesti. - M’i trego udhëzimet tua, i thotë njeriu. - Shko sot në shtëpi dhe dreko me mish peshku, por njelmoje shumë dhe mos pi ujë. Pastaj në darkë prapë ha mish peshku shumë të njelmët dhe mos pi ujë, sepse nëse pinë ujë nuk do të mund ta shohësh, i thotë hoxha. - A vetëm kaq? Çuditët njeriu - Po,vetëm kaq. Por, mos harro para se të flesh duhet ta shtosh kureshtjen tënde për të pirë ujë, i thotë hoxha.

Shkoi njeriu në shtëpi, drekoi dhe darkoi ashtu siç i tha hoxha. Filloi ta përjetojë pirjen e ujit me ndjenja të mëdha dhe pas pak shkoi në shtrat për të fjetur. E përkujtonte ujin dhe ndiente etje, por frikësohej se nëse pinë ujë nuk ka mundësi ta sheh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr, andaj tërë natën e kaloi duke u rrotulluar herë në një krah e herë në tjetrin derisa e zuri gjumi. Kur u zgjua shkoi te hoxha.

- A e ke pare Pejgamberin në ëndërr? Ia parapriu hoxha - Jo,nuk e kam pare, ia ktheu njeriu. - Po çfarë ke pare?, e pyeti hoxha. - E kam parë veten time duke pirë ujë, duke notuar në lumenj, pashë se si qielli lëshonte shi, si toka gufonte ujë, pashë veten time duke pirë e notuar në çdo vend, uji buronte me bollëk nga çdo vend. Tërë natën e kalova duke ëndërruar ujin, por nuk e pashe Pejgamberin. Atëherë hoxha i tha:- Po ta kishe kaluar natën duke menduar ne Pejgamberin, alejhi selam, siç ke menduar për ujin, dhe po të lidhej zemra jote për Pejgamberin, alejhi selam, siç ishte lidhur mbrëmë për ujin, gjithsesi se do ta kishe parë Pejgamberin, alejhi selam. - O biri im! Nëse ke dëshirë ta shohësh Pejgamberin, alejhi selam, duhet ta mbushësh zemrën tënde dhe mendimin tënd me Pejgamberin, alejhi selam, në mënyrë që të mos mendosh tjetër përveç Pejgamberit, alejhi selam. Nëse vepron kështu, Allahu, subhanehu ve teala, padyshim se do të nderojë me pamjen e Pejgamberit, alejhi selam.

Kështu kemi mundesi ta shohim Pejgamberin, alejhi selam, madje Pejgamberi, alejhi selam, ka thënë: “Kush më sheh mua në ëndërr, ai veç më ka parë, sepse shejtani nuk mund të personifikohet në formën time”. (Buhariu).

Kush ka dëshirë që Pejgamberi, alejhi selam, t’ia mbushë qenien e tij, ai duhet ta pastrojë veten nga të gjitha mëkatet dhe të metat, ta lexojë jetëpërshkrimin e tij, t’i dërgojë pandërprerë salavate dhe selame dhe ta mbush kohën e tij me namaz. Lutja jonë e fundit është: Falënderimi i takon Allahut, Zotit të botërave!
Përshtati në shqip: Sedat Islami

Allahu ju shperbleft per postimin.
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Si mund ta shoh Pejgamberin, alejhi selam, në ëndërr?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: