islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Është më mirë të japësh sesa të marrësh!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Është më mirë të japësh sesa të marrësh! Empty
MesazhTitulli: Është më mirë të japësh sesa të marrësh!   Është më mirë të japësh sesa të marrësh! EmptyWed 27 Feb 2013 - 13:19

Është më mirë të japësh sesa të marrësh! U186uz10Një djalë i ri student, ishte duke shetitur me një profesor i cili ishte shumë i sjellshëm dhe vlerësohej për mirësinë ndaj atyre që prisnin udhëzimet e tij. Duke ecur së bashku, ata panë një palë këpucë të vjetra, të cilat i përkisnin një burri të varfër që po punonte në parkun aty afër. Studenti u kthye kah profesori duke i thënë: "Le të luajmë një lojë: Ne do të fshehim këpucët e tij pas atyre shkurreve, dhe do të presim për ta parë hutimin e tij kur ai nuk mund ti gjejë ato". "Miku im i ri," u përgjigj profesori, "Ne kurrë nuk duhet të zbavisim veten në kurriz të të varfërve. Por ju jeni të pasur, dhe mund ti jepni vetes një kënaqësi shumë më të madhe përmes këtij njeriu të varfër. Vendos një monedhë në secilën këpucë, dhe pastaj ne do të fshehemi pas shkurres dhe të shohim si do të reagoj ai ". Studenti e bëri këtë, pastaj ata të dy u fshehën pas shkurreve. Njeriu i varfër mbaroi punën e tij dhe erdhi për të marrë këpucët. Përderisa po e vishte pallton dhe po mbathte këpucët, diçka po i pengonte në këmbë. Ai u përkul të shohë se çfarë ishte, dhe e gjeti monedhën. Habia dhe gëzimi shiheshin në fytyrën e tij. Ai e rrotullonte monedhën sa këtej-sa andej, dhe e shikonte me një gëzim shumë të madh. I varfëri vështroi rreth tij në të gjitha anët, por asnjë person nuk dukej. Ai futi paratë në xhepin e tij, dhe vazhdoi të mbathë këpucën tjetër, por papritur gjeti edhe një monedhë. Ndjenjat e tij e mposhtën, dhe ai ra mbi gjunjë, shikoi në qiell dhe e falënderoi Zotin me zë të lartë. Ai u falenderua me lot në sy, duke thënë se njërën monedhë do t’ia japë gruas së sëmurë, dhe tjetërën fëmijëve të tij të uritur. Studenti qëndroi prapa shkurreve i prekur thellë, dhe sytë e tij qenë mbushur me lot. "Tani, tha profesori, më trego se si do të kënaqeshe më shumë, duke e parë këtë të varfër se si shkatërrohej, apo tani që ia lehtësove një barrë? I riu u përgjigj: "Ju më keni dhënë një mësim që unë nuk do ta harroj kurrë. Tani po e kuptoj të vërtetën e fjalës: Ka më shumë lumturi të japësh sesa të marrësh ". Abdullah bin Abbas (radi Allahu anhu) transmeton se Profeti Muhamed (salallahu alejhi we selem) tha se udhëzimi për të mirë, ndalimi nga e keqja, heqja e barrës së personit të dobët, dhe heqja e pengesave në rrugë, janë veprimet më të pranueshme tek Allahu. Përktheu dhe përshtati: Arbnora Avdiu-Hoxha[justify]

Allahu ju shperbleft per postimin.
Është më mirë të japësh sesa të marrësh! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Është më mirë të japësh sesa të marrësh!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: