islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Dinamika i jep jetës kuptim  EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Dinamika i jep jetës kuptim  EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Dinamika i jep jetës kuptim  EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Dinamika i jep jetës kuptim  EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Dinamika i jep jetës kuptim  EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Dinamika i jep jetës kuptim  EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Dinamika i jep jetës kuptim  EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Dinamika i jep jetës kuptim  EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Dinamika i jep jetës kuptim  EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Dinamika i jep jetës kuptim  EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Dinamika i jep jetës kuptim  EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Dinamika i jep jetës kuptim  EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Dinamika i jep jetës kuptim  EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Dinamika i jep jetës kuptim  EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Dinamika i jep jetës kuptim  EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Dinamika i jep jetës kuptim  EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Dinamika i jep jetës kuptim  EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Dinamika i jep jetës kuptim  EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Dinamika i jep jetës kuptim  EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Dinamika i jep jetës kuptim  EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Dinamika i jep jetës kuptim  EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Dinamika i jep jetës kuptim  EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Dinamika i jep jetës kuptim  EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Dinamika i jep jetës kuptim  EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Dinamika i jep jetës kuptim  EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Dinamika i jep jetës kuptim  EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Dinamika i jep jetës kuptim  EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Dinamika i jep jetës kuptim  EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Dinamika i jep jetës kuptim  EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Dinamika i jep jetës kuptim  EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Dinamika i jep jetës kuptim  EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Dinamika i jep jetës kuptim  EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Dinamika i jep jetës kuptim  EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Dinamika i jep jetës kuptim  EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Dinamika i jep jetës kuptim  EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Dinamika i jep jetës kuptim  EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Dinamika i jep jetës kuptim  EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Dinamika i jep jetës kuptim  EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Dinamika i jep jetës kuptim  EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Dinamika i jep jetës kuptim  EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Dinamika i jep jetës kuptim  Empty96%Dinamika i jep jetës kuptim  Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Dinamika i jep jetës kuptim  Empty0%Dinamika i jep jetës kuptim  Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Dinamika i jep jetës kuptim  Empty0%Dinamika i jep jetës kuptim  Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Dinamika i jep jetës kuptim  Empty0%Dinamika i jep jetës kuptim  Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Dinamika i jep jetës kuptim  Empty1%Dinamika i jep jetës kuptim  Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Dinamika i jep jetës kuptim  Empty2%Dinamika i jep jetës kuptim  Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Dinamika i jep jetës kuptim

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Dinamika i jep jetës kuptim  Empty
25022013
MesazhDinamika i jep jetës kuptim

Dinamika i jep jetës kuptim  U59udi10Kur puna shihet si kënaqësi, jeta mbushet plot dritë dhe lumturi. E kur shihet si barrë, puna shndërrohet në skllavëri.

E premte 22 Shkurt 2013 23:03 Nga: Dr Selman Aude Jeta është si të ngasësh një biçikletë. Për të ruajtur ekuilibrin dhe për të mos rënë, duhet të jesh në lëvizje të vazhdueshme. Ajnshtajni. Unë do të shtoja, që kjo lëvizje, duhet të jetë gjithmonë e orientuar para. Kur nuk punon dhe koha kalon, për ty barazohet dita me natën, mëngjesi me muzgun, ora me minutën... E këtu, pyetja “Përse jetoj” ngul këmbë për të marrë një përgjigje. Lëvizja i jep kuptim çastit. Puna dhe studimi, nuk janë vetëm për të fituar jetesën, por për të ndjerë se i përket jetës dhe për ti dhënë rëndësi asaj (jetës) por edhe vetes. Kur të rrjedhin djersët çurg, ndjen shijen e lumturisë së vërtetë, ndjen nevojën për sadopak pushim dhe i jep kuptim, e çfarë kuptimi, jetës tënde. Ashtu si dielli që ka lindje dhe perëndim, ashtu duhet të jetë dhe dinamika e njeriut. Një studim në universitetin e Çikagos, vuri re se të merresh me një punë sado e vogël qoftë dhe sado e lehtë, është diçka shumë pozitive, pasi ul ndjesinë e mërzisë dhe vlerësimit të ulët për veten. Një universitet tjetër në Shangai, konfirmon faktin se çfarëdo pune, me apo pa shpërblim, ndihmon në rritjen e nivelit të lumturisë dhe se ata që punojnë në mënyrë konstante, angazhohen me një punë apo qoftë dhe me një hobi, janë më të lumtur se ata që nuk bëjnë asnjë aktivitet fizik. Studimi vuri re se vullnetarët të cilëve u kërkua të presin pesëmbëdhjetë minuta në këmbë dhe që ata i kaluan duke lëvizur lart e poshtë, ndiheshin në gjendje humori më të mirë se ata që preferuan të mos lëvizin fare. Lëvizja dhe dinamika nuk e lejon njeriun të plogështohet dhe ti dorëzohet dembelizmit. Luani në kafaz, sillet rrotull me bishtin përpjetë. Është një lloj shprehje e dinamikës të brendshme. Edhe në gjumë, energjia dhe dinamika nuk shuhet. Një njeri dinamik dhe plot energji, herë pas here mund të etiketohet si ujk, apo luan, për ta lëvduar dhe vlerësuar. Njeriu nuk mund të krahasohet dhe vlerësohet më mirë sesa me punën që bën. Shpërblimi që Zoti na jep për një punë të kryer, është se na bën të aftë për një tjetër punë më të mirë. Puna dhe aktiviteti e mbron njeriun nga tre gjëra: 1. Mërzia 2. Ligësia 3. Shtrirja e dorës Kur puna shihet si kënaqësi, jeta mbushet plot dritë dhe lumturi. E kur shihet si barrë, puna shndërrohet në skllavëri. Prandaj, çdo punë që të marrësh në dorë, bëje si të ishte puna e fundit që do të bësh. Sa më shumë të punosh, aq më shumë do të jetosh. Një njeri i mençur thoshte:”Besimtar më ka bërë fati, por shoh që fati im shtohet, sa më shumë që punoj.” Konkurrenca e vërtetë është mes asaj që po bën dhe asaj që mund të bësh, ajo është konkurrenca me veten tënde. Kush punon, sheh rezultatin, kush fle, sheh vetëm ëndrra. Puna është një shans i vyer i cili të mundëson të eksplorosh veten.[justify]

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dinamika i jep jetës kuptim  8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Dinamika i jep jetës kuptim :: Komentet

No Comment.
 

Dinamika i jep jetës kuptim

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: