islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
pytje hoxhes EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
pytje hoxhes EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
pytje hoxhes EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
pytje hoxhes EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
pytje hoxhes EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
pytje hoxhes EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
pytje hoxhes EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
pytje hoxhes EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
pytje hoxhes EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
pytje hoxhes EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
pytje hoxhes EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
pytje hoxhes EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
pytje hoxhes EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
pytje hoxhes EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
pytje hoxhes EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
pytje hoxhes EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
pytje hoxhes EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
pytje hoxhes EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
pytje hoxhes EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
pytje hoxhes EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
pytje hoxhes EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
pytje hoxhes EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
pytje hoxhes EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
pytje hoxhes EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
pytje hoxhes EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
pytje hoxhes EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
pytje hoxhes EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
pytje hoxhes EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
pytje hoxhes EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
pytje hoxhes EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
pytje hoxhes EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
pytje hoxhes EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
pytje hoxhes EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
pytje hoxhes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
pytje hoxhes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
pytje hoxhes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
pytje hoxhes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
pytje hoxhes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
pytje hoxhes EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
pytje hoxhes EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
pytje hoxhes Empty96%pytje hoxhes Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
pytje hoxhes Empty0%pytje hoxhes Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
pytje hoxhes Empty0%pytje hoxhes Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
pytje hoxhes Empty0%pytje hoxhes Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
pytje hoxhes Empty1%pytje hoxhes Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
pytje hoxhes Empty2%pytje hoxhes Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 pytje hoxhes

Shko poshtë 
AutoriMesazh
blerim-swe
Antar-aktiv
Antar-aktiv


Numri i postimeve : 14
Data e regjistrimit : 04/01/2010

pytje hoxhes Empty
MesazhTitulli: pytje hoxhes    pytje hoxhes EmptyFri 22 Feb 2013 - 22:44

selam alejkum hoxh a kishe mujt me na tregu ma shum per vetit e lutjes se madhe mubarek
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

pytje hoxhes Empty
MesazhTitulli: selam   pytje hoxhes EmptySat 23 Feb 2013 - 13:48

Selamun Alejkum.
Me vjen keq por nga pyetja juaj nuk kuptova se per cfar lutjesh e keni fjalen, per namaze vullnetare, duaja te ndryshme apo per netet me vler dhe ne ata net cfar ibadeti duhet te bejm?
Sipas mundesis pyetjen e juaj ta sqaroni me mir.
Me respekt.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
blerim-swe
Antar-aktiv
Antar-aktiv


Numri i postimeve : 14
Data e regjistrimit : 04/01/2010

pytje hoxhes Empty
MesazhTitulli: Re: pytje hoxhes    pytje hoxhes EmptySat 23 Feb 2013 - 14:10

me fal por une e kam fjalen per nje dua e cila thirret mubarek e kam gjetur me nje faqe por sa asht e vertet nuk e di por lutja asht keshtu a kishe mujt me trgu se qfar veti ka kjo lutje

Lutja e madhe- MUBAREK


Ve sallellahu alaa sejjidina Muhammedin ve alaa aalihi ve sahbihi ve sellem inii esel-uke ja rahmanu ja rahiimu ja allahu ja aziimu ja kadiimu ja keriimu ja haliimu ja mukiimu subhaneke laa ilahe illa ente-l-gavsu hallesna min-e- nnavi ja rabbi ja sejjide-ssaadati ja Mudzhiibu-ddavaati ja Rakije-dderdzhati ja velijju-l-hasenati ja munzile-l-aajati ja gafire-l-hatii-ati ja kabile-ttevbi ja aalimu-l-hafijjati ja rafi-erl-beljati-subhaneke laa ilahe illa ente-l-gavsu-l-gavsu hallisna mina-nnavi ja rabbi ja men lehu-l- izzetu Ve-l-gjemalu ja men lehu-l-mulku ve-l-kemalu ja men Lehu-l- gjevdu ve-l-efdalu ja men huve-l-kabiiru-l-muteaalu ja munshi-e-ssehabe-ssikale ja men huve shediidu-l-mih ali ja men huve seriu-l- hisaabi ja men indehu husnu-l-me-aabi.


Ja men indehu ilmu-l-litabi subhaneke laa ilehe illa ente-l-gavsu-l-gavsu hallisna mine-nnavi ja rabbi ja hafizu ja mukiitu ja muhiitu ja Mugjiibu ja munibu ja mu-izu ja muzillu ja mubdi-u ja muiidu laa ilahe illa ente-l-gavsu-l-gavsu hallisna minennari ja rabbi ja men huve vahidun biladidin ja men huve ferdun bela kejfin ja men huve rabbun belaa veziirin ja men huve aziizun belaa zelilin ja men huve genijjun laa jeftekiru ja men huve melikun ilaa azeilin subhaneke la ilahe illa ente-l-gavsu-l-gavsu hallisna mine-nnari ja rabbu men zikruhu kuvvetu li-zz.


Aakiriine ja men babuhu muftuhu li-ttalibiine-vel aaisiine ve ja men rahmetuhu kariibun min-el- muhsiniine subhaneke laa ilahe illa ente-l-gavsu-l-gavsu hallisna mine-nn-ari ja rabbu laa ilahe illa ente-l-adlu-l-haku-l-jekiinu rabbena ve rabbu aabaa-ine-l-evveliine la ilahe illa ente subhaneke innii kuntu mine-zzalimine.


Laa ilahe illa-llahu vahdehula sherii-ke-lehu lehul mulku ve lehu-l-hamdu juhjii ve juniitu ve huve hajju daa-i-mu laa jemuutu bijedihi-l-hajre ve huve alaa kulli shej-in kadir ve-l-hamdulillahi rabbi-l-aalemin.


Laa ilahe illallahu ikvaarun biribuubiij-etihi ve subhanellahi husuusen liazemetihi ve eshhedu en laa ilahe illallahu vahdehulaa sheriike lehu ve eshedu enne Muhameden abduhu ve resuluhu.


Allahume nuru-semavati ve-l-erdi ja ze-l-gjelali vel ikraam.


Ja hajju ja kajjumu, allahume salli alaa Muhammedin ve alaa aali Muhammed,kemaa allejte alaa Ibrahime ve alaa aali Ibrahiime fil-aalemine inneke hamiidu-megjid.


Allahumme inneke ta-lemu-haagjetii fe innii su-lii ve ta-lemu maa fii nefsii fegfirlii zembii fe innehu laa jagfiru-zzunube illa ente ja erhame-rra-himin.


Allahumme iniii es-eluke ve leke-l-hamdu laa ilahe illaa ente bi hakki nuuri ve-gjnike-l-keriimi ve bihakki esmaa-ike-l- mektubeti alaa egjnihati-l-mealaa-iketi-l- mukarrebiine ve bi haki esmaaike-l- mektuubeti havle-l- arshi vel kursijji ve bi hakki-iosmike-llezi huve fi tevrati ve-l-ingjili ve-zzebuuri ve-l-furkaan ve bi hakki esrarike-lletii ev da-teha fii kuluubi ibaadike-ssalihiine-ssadikiine alejke ja rabbu-l-aalemine.


Ve es-eluke bi hakki esmaaike-lletii deaake biha idriisu fekarr-ebtehu ve refeatehu indeke mekanen alijjen ja rabbu ve es-eluke bi hakki esmaaike-lletii deaake biha idriisu fekarr-ebetehu ve refeatehu indeke mekanen alijjen ja rabbu ve-es-eluke bi hakki esm-aaike-lletii deaake biha nuuhun fenegjejtehu mine-l-garki alejke ja rabbu ve es-eluke biesmaaike-lletii deaake biha ibrahiime haliluke fe negjgjejtehu-min-nnaari-nnemruudi alejke ja rabbu ve bi hakki esmaaike-lletii deaake biha ismaaile fe negjgjejtehu min-ezzebihi ve fedejtehu bi zibhin aziimi mine-l- gjinneti alejke ja rabbu ve-es-eluke bi hakki esmaaike- lleti tu-tii biha-l- mulke men teshaaaa-u ve tenzi-ul- mulke mimmen teshaaaa-u, ve tuizzu men te-shaa-u, ve tuzillu men tesh-aaa-e bijedike-l-hajru inneke alaa kulli shejin kadiir alejke ja rabbu ve bi hakki-l- esmaa-e-lletii deaake biha gjibrilu fehabita ilaa-l-erdi ve sa-ade ilaa-ssemaa-i-alejke ja rabbu ve bi hakki esmaaike-lletii neezelte ilaa-l-erdi fe istekaret ve inshekat seb-an alejke ja rabbi ve bi hakki esmaaike-lletii deaake biha sylejmane fe-evrestehu meleken laa jebnegii ehadin min ba-dihi alejke ja rabii ve es-eluke bi hakki esmaaike-lletii deake biha ejjuubu fekeshefte ma bihii min durrihi alejke ja rabbi ve es-eluke bi hakki esmaike-lletii deake bihaa muusaa el-kelimin alaa ebeli-ttuuri ve kellemtehu bikelaa-mike-l-kadimi alejke ja rabbi summe negjgjejtehu min firavne ve amelehu ve ferrakte lehu-ssihire vebi-hakki esmaike-lletii deaake biha iisaa ibnu mejreme fe abbaabiha el mevtaa ve ebre-ebiha-l-ekmetu ve-l-ebresu biiznike alejke ja rabbi ve bi hakki esmaa-ike-lletii kare-eha jusufu-ssiddiiku fe negjgjejtehu mine-l-gjubbi bi bereketihii alejke ja rabbi ve es eluke bi hakki esmaa-ike- lletii kare-etehaa aasijetu imre-etu fir-avne fe negjgjejtehjaa minhu ve min amelihi alejke ja rabbi ve es-eluke bi hakki esmaa-ike-lletii kare-ehaa sejjidu-l-evveline ve-l-aahiriine sejjidina mehammedin sallelahu alejhi ve sellam fe nesartehu nasren azizen ve fetahte lehuu fethan mubiina alejke ja rabbi ve es-eluke bi hakki esmaa-ike-lletii deaake bihaa enbijaa-uke ve melaa-ik-etuke-lmukarrebune ve rusuluke-l-murseluune ve gjemiiu halkike egjemeune ve es-eluke subhaneke ente-llahu-l-meliku-l hakku-l-mubiinu subhaneke etellahu-l-mu-minu-l-muhejmin.

Subhaaneke entellahu-l-gjebb-aarul-mutekebbiru.
Subhaneke entellahu-l-baariul-musavviru subhaaneke ente-llahu-l-aziizu-l-alimu.
Subhaneke ente-llahu-l-alijju-l-kebiiru subhaaneke ente-llahu-l-bedii-u-l-enadu.
Subhaneke ente-llahu-l-gfuuru-l-vedudu subhaaneke ente-llahu-l mubdi-u-l-muiidu.
Subhaaneke leshte-llahu-l-evveliine vel-aahiru.
Subhaneke ente-llahu-zzaahiru-l-baatinu.
Subhanike ente-llahu-l-vaahidu-l-ehadu.
Subhaneke ente-llahu-l-kadiimu-ddaa-imu.
Laailahe illa ente subhaaneke inii kuntu mine-zzalimin.
Festegjebna lehu ve negjgj-einahu mine-l-gammi ve-kezaalike nungji-l- mu-miniin ve sallelaahu alaa sejjidina mehammedin ve alaa aalihi ve sahbihii ve sellem.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

pytje hoxhes Empty
MesazhTitulli: selamun alejkum   pytje hoxhes EmptySun 24 Feb 2013 - 11:25

Selamun Alejkum.
Eshte nji lutje e pergjithshme ku e perfshin fuqin rahmetin e Allahut xh.sh cilsit e melekve, te pejngamberve etj.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
blerim-swe
Antar-aktiv
Antar-aktiv


Numri i postimeve : 14
Data e regjistrimit : 04/01/2010

pytje hoxhes Empty
MesazhTitulli: Re: pytje hoxhes    pytje hoxhes EmptySun 24 Feb 2013 - 11:44

faleminderit shum hoxh por kam dexhu se sepaku nje her ne muaj duhet me lexu ket
lutje.
Kjo lutje është bartur prej engjullit të lart Gjebrailit dhe Eminit a.s. një ditë ka zbritur engjulli i lart prej ku e ka dërguar Allahu i lartmadhrishëm deri te profeti Muhamed i nderuar qoft ku ja ka preferuar lutjen e lart dhe mirsinë e saj që ai ta mban mend dhe tua përcjell besimtarve.


Gjebraili atëher i thot profetit të lart Muhamed: "Pasha Ate që ty të ka dërguar si drejtësi e vërtet e tij, Muhamet mbaje mend se ai i cili e këndon këtë lutje dhe e mban me vehte të shkruar që ta këndoi, nëse nuk e din përmendsh dhe i lutet Allahut të lart bile një her në muaj, Allahu i lartmadhrishem ka me e dërguar në parajs dhe engjujt për te kan me bërë istigfar( pendim).


Pas kësaj thot profeti i madh Muhamed: "Pasha Ate që më ka dërguar me drejtsi si i dërguar kush e këndon këtë lutje ka me qen i siguruar, e nëse është në fatkeqsi, ka me qen i qetsuar, nëse është i untë, ka me u bërë i ngishëm, e nëse është eshtë, ka me qen i ngishem si me pirë ujë, e nëse është borgj, Allahu i lart ka me ja mundësuar me e kthyrë borgjin.


Pastai Gjebraili a.s. thot: "Kush nuk beson në këtë lutje, për te tregohet në diten e gjykimit. Me mirsinë e kësaj lutje engjujt ngriten në qiell sepse është shkruar në fron dhe Qabe. Me ndihmen e kësaj lutje kush e këndon ka me qen i mbrojtur prej frigës së ditës së gjykimit, dhe denimit të kuburit dhe prej vdekjes së pa pritur, dhe për ate që e këndon këtë lutje Allahu i lart ka me e pshtuar edhe prej asai që ai fare nuk shpreson.


Pastai profeti Muhamed thot: " O Gjebrail, cila është dhurate për ate që e këndon këtë lutje? Ku për këtë engjulli i madh i përgjigjet: Kjo është pyetje e madhe, o Muhamed, sepse për madhësin e dhuratës askush nuk e din pos Allahut të lartë dhe sikur që të tër drunjët e botës të bëhen lapsa dhe detnat të përdorën për ngjyrë për shkrim, nuk kishin me muajtur me e përshkruar këtë dhuratë dhe madhësinë e saj."


Kush e humbë ndonjë send apo iu është vjedhur, apo i ikë fëmija apo gruaja nga shpija, le ti fal katër namaze Nafile dhe në çdo reqat le ta këndon Fatihan dhe tri her suren Ihlas dhe le ta këndon këtë lutje mubarek kur të bje me fjetur. Në gjum ka me e parë se ku e ka humbur atë send, apo ka me e parë hajnin i cili ja ka vjedhur atë send, apo ku gjendet personi i cili ka ikur prej shpisë. Në këtë lutje është emri më i madh i Allahut, emër me të cilin nuk refuzohet lutja e kënduar.


Muham-medi a.s thot: " Sa her që e kam kënduar këtë lutje, kam qen fitimtar në betej".


Ebu-Bekri thot gjithashtu: " Es -Sidik ma ka preferuar këtë lutje që ta këndoi dhe e kam kënduar gjithnjë deri në vdekje, i faliminderoi Allahut të lart gjithmonë e kam folur të vërtetën dhe të drejtën".
Omer r.a. ka thënë: që kurr profeti nuk e ka harruar këtë lutje".


Osman r.a. ka thënë: se mirsija e kësaj lutje mund ta përfshin Kur`anin.

Kjo lutje gjithashtu është efikase që të mbron dhe sheron prej briskut, shpatës, prej kafshimit të hakrepit dhe gjarpnit. Aty ku gjarpni e ka kafshuar dikend, këndoje këtë lutje një her, pshtyje gishtin tregues dhe lyje varren me pshtym tande dhe njeriu ka me e sheruar. Këtë lutje është mirë me e kënduar në uij, dhe me te me i fërku sytë, sepse është e mirë për dhimt të syve. Është efikase dhe për sëmundje të zemrës njejt këndohet njëher në uij dhe pastai ai uij pihet. I ndihmon njeriut që të arrij deri te pushtetmbajtsi dhe drejtsija, dhe të ruan nga të msyshi i Egjinave (Demonve) dhe i njerzve. Është e mirë për dukje të mirë dhe që mos të bëhen të pa drejta. Shum efikase është për dhimt në shpinë dhe në bark, kur këto vende lyhen me këtë ujë të kënduar, vendi sherohet. Gjithashtu është efektive dhe për migrenë, për dhimt të dhamve dhe dhimt nëpër nyje. Me fuqinë dhe mirsinë e kësaj lutje kallen Egjinat dhe djajt(shejtanët), shkrihen, mu sikur plumbi në zjarr. Kush e këndon këtë lutje, shejtani atij nuk mundet të i afrohet, deri ai edhe ik prej tij, kur e lexon lutjen. Për djallin nuk ka shpresë më ku këndohet kjo lutje. Thjesht nuk ka mundësi të përshkruhen të mirat e shumta të kësaj lutje të madhe mubarek, se ato jan si det i thell.
ma bani hallall hoxh se ma mir asht mu konsultu me ju per ksi lutje dua se po qesin gjitqka sot ne internet all-llahu na rujt
eselemu alejkum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
pytje hoxhes Empty
MesazhTitulli: Re: pytje hoxhes    pytje hoxhes Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
pytje hoxhes
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Pyete Hoxhen-
Kërce tek: