islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës Empty96%Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës Empty0%Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës Empty0%Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës Empty0%Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës Empty1%Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës Empty2%Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës Empty
19022013
MesazhKërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës

Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës U40ulu11Çdo gjë që mbinë nga Toka, çdo gjë që lindë dhe tregon fytyrën e vet, në këtë botë erdhi me qëllim të caktuar.

E sht
Allahu i Madhërishëm në Kur'anin fisnik urdhëron dhe thotë: "A është Ai që i përgjigjet nevojtarit (të mjerit) kur ai e thërret, duke ia larguar të keqën." (En Neml, 62) Allahu i Plotfuqishëm, çdo gjë që ka krijua, qiejt, Tokën, gjërat, të gjitha i ka dhënë sipas nevojave të kësaj bote. Andaj edhe njeriut kur i nevojitet diç e sidomos kur është në vështirësi ai i drejtohet Allahut të Madhërishëm duke iu lutur me përulësi dhe sinqeritet që t'ia plotësoj nevojën e tij. Ndërsa Allahu i Gjithëmëshirshëm i përgjigjet nevojtarit duke ia larguar të keqen, brengën. Andaj fatkeqësia, dhembja, sëmundja dhe vuajtja janë vetëm shkas që Allahu i Madhërishëm ta tregoj mirësinë, mëshirën dhe bujarin e Tij. Vuajtja, brenga, dhembja e brendshme e Merjemes, ishte shkas që fëmija i saj Isai.a.s. të fol në djep! Kur'ani fisnik përshkruan gjendjen e rëndë të saj, kur lindi fëmijën dhe u paraqitë para njerëzve. Le t'i lexojmë versetet e bukura në Kur'anin fisnik: "Dhe duke e bartur ngryk shkoi me të te të afërmit e vet ata i thanë:"Oj Merjeme, ke bërë një punë shumë të keqe!' Oj motra e Harunit, babai yt nuk ishte njeri i prishur e as nëna jote nuk ka qenë e pamoralshme! Atëherë ajo u dha shenjë ka ai (Isai). Ata thanë:"Si ti flasim atij që është foshnjë në djep?" Ai (Isai) tha:"Unë jam rob i Allahut , mua më ka dhënë (ka caktuar të më japë) libri dhe më ka bërë Pejgamber. Më ka bërë dobiprurës kudo që të jem dhe më ka porositur me namaz (falje) e zeqatë për sa të jem gjallë! Më ka bërë të mirësjellshëm ndaj nënës sime, e nuk më ka bërë kryelartë as të padëgjueshëm! Selami (shpëtimi prej Allahut) është me mua ditën kur u linda, ditën kur të vdes dhe ditën kur të dalë (prej varrit) i gjallë!" (Merjem, 27-33). Kështu fëmija (Isai a.s.) e mbrojti nënën dhe veten, duke treguar mrekulli që në lindje.

O njeri!Secila pjesë e trupit tënd, ka aftësi dhe dhuratë që të flas haptazi dhe në fshehtësi! Këtë e vërtetojnë fjalët e Kur'anit fisnik: "Sot, Ne ua mbyllim gojët e atyre, Neve na flasin duart e tyre, kurse këmbët dëshmojnë për atë që punuan". (Jasinë, 65) O njeri!Duart dhe këmbët tuaja (në ditën e Gjykimit) do të dëshmojnë kundër teje! Andaj deri kur ti me duar dhe me këmbë do të shkosh në rrugën e shtrembër! Deri kur, o njeri, do ta mohosh Allahun, deri kur do t'i harrosh begatitë (nimetet) e Tija dhe ti nënçmosh? Deri kur do të jesh mos falënderues? Çdo gjë që mbinë nga Toka, çdo gjë që lindë dhe tregon fytyrën e vet, në këtë botë erdhi me qëllim të caktuar. Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë: "Kush kërkon diç, dhe në kërkim është i vazhdueshëm, do të gjejë at që kërkon". Kudo që paraqite sëmundja, aty paraqitet ilaçi. Kudo që paraqitet një pyetje e rend aty është përgjigjja! Ku ka anije aty ka edhe ujë! Mos kërko ujë, por bëhu i etur sepse etja nxitë nevojën për ujë! Zëri i fëmijës së porsalindur nxitë rrjedhjen e qumështit. Duro!Bëhu i etur në dynja, në mënyrë që Allahu i Madhërishëm në Xhennet të japë të pish ujë të pastër të cilin në dynja nuk e ke shijuar, siç thotë verseti kur’anor: "Dhe Zoti i tyre u jep të pinë (ujë) të pastër". (El Insan, 21) Allahu i madhërishëm na mundësoftë... A

Allahu ju shperbleft per postimin.
Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës :: Komentet

No Comment.
 

Kërkesa e njeriut, lëkundë valët e mëshirës

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: