islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Çfarë e pengon pranimin e lutjes Empty20%Çfarë e pengon pranimin e lutjes Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Çfarë e pengon pranimin e lutjes Empty7%Çfarë e pengon pranimin e lutjes Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Çfarë e pengon pranimin e lutjes Empty7%Çfarë e pengon pranimin e lutjes Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Çfarë e pengon pranimin e lutjes Empty7%Çfarë e pengon pranimin e lutjes Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Çfarë e pengon pranimin e lutjes Empty7%Çfarë e pengon pranimin e lutjes Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Çfarë e pengon pranimin e lutjes Empty7%Çfarë e pengon pranimin e lutjes Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Çfarë e pengon pranimin e lutjes Empty7%Çfarë e pengon pranimin e lutjes Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Çfarë e pengon pranimin e lutjes Empty37%Çfarë e pengon pranimin e lutjes Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Çfarë e pengon pranimin e lutjes

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admine-Meli
Administrator
Administrator
Admine-Meli

Numri i postimeve : 160
Data e regjistrimit : 20/09/2011
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : Tetove

Çfarë e pengon pranimin e lutjes Empty
MesazhTitulli: Çfarë e pengon pranimin e lutjes   Çfarë e pengon pranimin e lutjes EmptyMon 18 Feb 2013 - 19:54

Çfarë e pengon pranimin e lutjes

Nga: Ibrahim Koç


Ka shumë gjëra që bëhen pengesë për pranimin e lutjes. Ato mund t’i përmbledhim në këtë mënyrë:Shirku ndaj Allahut

Allahu i Madhëruar thotë: "Nëse i shoqëron Allahut diçka tjetër (në
adhurim), me siguri që punët e tua do të zhvlerësohen dhe do të jesh
ndër të humburit." (Ez-Zumer, 65)

"Vërtet, Allahu nuk fal që të adhurohet dikush apo diçka tjetër veç
Tij, por gjynahet e tjera më të vogla ia fal kujt te doje. Kushdo që i
bën shirk Allahut (në adhurim), ai me të vërtetë, ka humbur dhe është'
larguar shumë prej udhës së drejtë."(En-Nisa.116.)Te qenet i pasinqerte

Sinqeriteti është kusht për pranimin e lutjeve dhe adhurimeve. Vepra pa sinqeritet është vepër e pashpirt.


Të mos lutesh për prindërit

Nuk i pranohen lutjet atij që nuk lutet për prindërit e tij.Të bësh padrejtësi

Për shembull, të kalosh njerëzit që janë në radhë para teje, është një padrejtësi. Kjo bëhet shkak që të mos pranohet lutja.

Mëkatet janë ato që e pengojnë pranimin e lutjeve dhe që sjellin fatkeqësi.

Transmetohet nga Enesi, radijallahu anhu. I thashë të Dërguarit të Allahut:

"0 i Dërguari i Allahut! Dua që të më pranohen lutjet”

I Dërguari i Allahut, salallahu alejhi ve selem, me tha: "0 Enes,
fito hallall, vishu me hallall dhe ha nga hallalli, sepse atij që e ka
rrobën prej haramit dhe atij që ka ushqim haram në stomak, nuk i
pranohet adhurimi dyzet ditë!”

Përsëri Enesi, radijallahu anhu, transmeton: “I thashë të Dërguarit
të Allahut, salallahu alejhi ve selem: "0 i Dërguari i Allahut! Lutju
Zotit që të më pranojë lutjet!”

I Dërguari i Allahut, salallahu alejhi ve selem, më tha: "0 Enes?
Fitoje ushqimin nga hallalli! Nëse mjaftohesh me ushqim hallall. do të
të pranohen lutjet." (Taberani)-Atij që ha haram, nuk i pranohen lutjet dhe adhurimet (Ibrahim Xhanan, Enciklopedia e Hadithit, 14/306.)

-Trupi që ushqehet me ushqim haram, bëhet lëndë djegëse e xhehenemit

-Allahu nuk e pranon adhurimin e atij që ka ushqim haram në stomakun e tij"(lmam Gazaliu, Ihja, 2/239)

-Hallalli ka shpërblim, ndërsa harami ka ndëshkim.

Ushqimi haram e prish brezin dhe e shkatërron shoqërinë. Anarkia,
vjedhja, rrëmbimi, dhunimi dhe agresiviteti që shkatërrojnë shoqërinë,
ndodhin për shkak të ushqimit haram dhe mëkateve. I Dërguari i Allahut,
salallahu alejhi ve selem, thotë:

"...Njeriu ngre duart drejt qiellit dhe lutet: “0 Zot, o Zot! Por,
gjërat që ka i ngrënë, pirë dhe veshur janë haram. Si t'i pranohet lutja
një njeriu të tillë?" (Muslim, Zekat, 19; Tirmidhi, 661; Bejhaki,
Sunen, 6187.)

Këtu vihet në pah fakti se ushqimi, pirja dhe veshmbathja haram, janë disa prej pengesave më të mëdha për mospranimin e lutjeve.-Gënjeshtrat dhe mëkatet e pakësojnë riskun e njeriut.

"Me të vërtetë, Allahu Teala nuk e pranon lutjen që del nga një zemër
e pavetëdijshme dhe neglizhente."(Tirmidhi, Deavat, 11,66-374; Hakim,
Mustedrek, 1/493.)

Musai, alejhis-selam, i tha Zotit: "0 Zot! Filan rob Yti ka shumë
kohë që të lutet, por nuk i pranohet lutja. Cila është urtësia e kësaj?"
Allahu Teala i tha: "0 Musa! Unë nuk e pranoj lutjen e atij robi, sepse
rrobën që ka veshur, e ka marrë me para haram."

Edhe për një tjetër, Allahu (xh.sh.), i tha: "0 Musa! Unë kam më
shumë mëshirë se ti për robërit e mi, por ky rob lutet me gjuhen e tij,
ndërsa me zemër, mendon për qethjen e deleve dhe për shitjen e leshit të
tyre. Unë nuk e pranoj lutjen e dikujt që e ka zemrën te delet"

"0 Musa! Edhe nëse robi i ngre duart lart aq sa mund t'i thyhen
brinjët, Unë nuk ia pranoj lutjet, përderisa te mos zbatoje obligimet e
tij." (el-Mu'xhemu'l-Kebir 12/212 Xhamiu'l-Ulum, fq. 108.)

Nëse njeriu e neglizhon predikimin e fesë dhe nuk e bën atë synim të jetës së tij, kjo ia pakëson riskun atij.

"Mos u anko për vonimin e pranimit të lutjeve, kur i ke mbyllur me mëkate rrugët e pranimit" (Hilje, 10/53.)

"Gjumi në mëngjes, është një pusi për risku. Risku shpërndahet në kohën e agimit"

Nëna e Sulejmanit a.s., i thoshte shpesh atij: "0 bir! Mos fli shumë
natën, sepse gjumi i tepërt gjatë natës, e le njeriun të varfër Ditën e
Kiametit"-Të mos jesh mesatar në lutje dhe kalimi i kufijve ne te.

-Të mos nxitosh ne çështjen e pranimit të lutjes.

-Mosbindja ndaj Allahut Teala. Moszbatimi i farzeve.

-Së fundi, dobësimi në fe, lënia e namazit, zhytja në epshe, bindja
ndaj shejtanit, kamata, prostitucioni, përhapja e zinasë në shoqëri dhe
insistimi në mëkate, janë gjëra që e pengojnë pranimin e lutjes. Sepse
mëkatet dhe mosbindja, janë pengesë për pranimin e lutjes.

Njëra prej gjërave që e pengon pranimin e lutjes është "shkëputja e marrëdhënieve me të afërmit".Etika 59

Allahu ju shperbleft per postimin.
I love you Mos u merzit nese te tjeret flasin keq per ty,sepse edhe bletat sulmojne gjithmone lulen me te bukur !... I love you
Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven www.islamieshtedrit.com Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Çfarë e pengon pranimin e lutjes
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: