islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE Empty20%FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE Empty7%FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE Empty7%FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE Empty7%FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE Empty7%FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE Empty7%FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE Empty7%FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE Empty37%FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admine-Meli
Administrator
Administrator
Admine-Meli

Numri i postimeve : 160
Data e regjistrimit : 20/09/2011
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : Tetove

FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE Empty
MesazhTitulli: FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE   FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE EmptyMon 18 Feb 2013 - 19:41

FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE

Me emrin e Allahut të Lartësuar.

Allahu thotë: ”…që frenojnë mllefin, që u falin (të keqen) njerëzve, e Allahu i do bamirësit.” Ali Imran 134.

Gjithashtu Allahu ka thënë: ”Ti je i butë ndaj atyre vetëm
nga mëshira e Allahut, por sikur të ishe i ashpër dhe zemërfortë do të
iknin prej rrethit tënd. Prandaj faljau dhe lutu të jenë të falur dhe
konsultohu me ata në punë…”. Ali Imran 159.

Muhamedi
alejhi selam ka thënë: ”Kush e përmban hidhërimin e tij, Allahu ia
mbulon të metat, dhe kush përmban mllefin e tij, edhe pse ka mundësi të
hakmerret, Allahu ia mbush zemrën me shpresë Ditën e Gjykimit”. Silsile
Sahihah e shejh Albanit-Allahu e mëshiroftë-.


Njeriu
në këtë jetë të dunjasë është në sprovë, sado që mundohet të jetë i
drejtë në raport me njerëzit dhe të shpëtojë nga e keqja e tyre në fjale
dhe vepër, le të jetë i qëndrueshëm për shkak të divergjencave të
njerëzve.

Muhamedi alejhi selam ka thënë: ”Njerezit janë si metalet e arit dhe argjendit”. Muslimi.

Ka
mundësi të gjejë ftohje prej shokut, apo ashpërsi dhe vrazhdësi në
fjalët e fqinjit, e që prej kësaj nuk ka shpëtuar askush, e sikur të
shpëtonte, do të shpëtonte Muhamedi alejhi selam, i cili ishte i butë, i
qetë, i mëshirshëm, i afërt me njerëzit, bujar, por megjithatë edhe ai
hasi në: keqtrajtim, izolim, largim, gurëzim, saqë i rrodh gjak nga dy
këmbët e tij të ndershme. Kur i shkon atij Meleku i Kodrave dhe i thotë:
-Nëse dëshiron do t’i bashkoj atyre dy malet,- ndërsa i Dërguari i
Allahut i përgjigjet: -Shpresoj që Allahu të nxjerr nga palca e tyre
pasardhës, që do ta adhurojnë Allahun një të vetëm, duke mos i bërë
shok.- Transmeton Buhariu dhe Muslimi.

Kjo
nuk është gjë tjetër pos praktikim i fjalës së Allahut, ku thotë: ”Ti
merri me të mire, urdhëro për vepra të mira dhe hiqu nga injorantët!”-
A’raf 199.

Po
ashtu rasti i beduinit, që e kishte kapur të Dërguarin e Allahut për
rrobash, duke e tërhequr me forcë, saqë kishte lënë shenja në qafën e të
Dërguarit, duke i thënë: -Më dhuro nga pasuria e Allahut që ti zotëron.

Islami
na nxit në pajtimin mes armiqve, dhe në këtë rast ka lejuar edhe
gënjeshtrën, për shkak të realizimit të interesave të përgjithshme:
largon zilinë, urrejtjen, armiqësinë dhe derdhjen e gjakut, e në vend të
saj mbjell: dashurinë dhe butësinë, paqen, sigurinë. E gjithë kjo bëhet
duke falur dhe frenuar mllefin, e me këtë arrihet një mirësi e madhe
dhe mënjanohet një e keqe e madhe.

Vëllezër
të nderuar: le të ruhemi nga sprovat, qofshin ato sprova të cështjeve
të kësaj bote, apo sprova për të cilat nuk di askush tjetër pos Allahut.
O Allah, ne kërkojmë mbrojtje nga sprovat, ato të dukshmet dhe të
padukshmet. Amin.

Përshtati: Valdet Kamberi

Allahu ju shperbleft per postimin.
I love you Mos u merzit nese te tjeret flasin keq per ty,sepse edhe bletat sulmojne gjithmone lulen me te bukur !... I love you
Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven www.islamieshtedrit.com Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
FRENIMI I MLLEFIT DHE FALJA NDAJ NJERËZVE
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: