islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët Empty20%Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët Empty7%Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët Empty7%Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët Empty7%Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët Empty7%Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët Empty7%Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët Empty7%Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët Empty37%Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët Empty
MesazhTitulli: Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët   Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët EmptyMon 18 Feb 2013 - 16:24

Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët

Dr. Ali Xhuma , myftiu i madh i Egjiptit në lidhje me jomedhhebistët thotë : " Janë një grup i vogël të quajtur Wehabistë, ata janë duke bërë shumë përçarje deri në ditët e sodit, për këtë ne i thërrasim muslimanët të kenë kujdes prej tyre . Wehabistët i ka kundërshtuar Ibn Haxheri , si dhe el Bejdaviu , Askalani , sepse ata nuk e mbajnë mjekrën sipas rregullave , pa nevojë e shkurton teshën e tij , e detyron gruan me mbuluar fytyrën , etj. dhe thotë se këtë e lexova te Ibn Uthejmin , ibn Baz, apo Albani , dhe kur ta shohësh , pas 2 jave u bë hoxhë , por unë (Ali Xhuma) u them se për tu bërë hoxhë duhet më së paku 30 vjet mësim . Cilin e ndjek vehabisti , i cili për 2 javë bëhet hoxhë , por le ta dinë se ajo është rruga më e shpejtë për në zjarr . Sepse ai më vonë do të flas pa dituri për fenë , për gjërat që nuk i din , flet për Kuranin , Sunnetin , se ky hadith është sahih , ai daif , ka thënë i Dërguari s.a.v.s. , por nuk e din se një hadith që është te një dijetar i mirë te tjetri është i dobët dhe e kundërta , e mos flasim për gjuhën arabe që nuk e kuptojnë fare " .

Po ashtu dijetari i famshëm Abdul Hamid el Kishk (1933-1996) ka thënë për to :

"Muslimanët janë të konfrontuar me lloj-lloj grupe të cilët thonë se thërrasim në islam , ata nuk e kanë marrë diturinë prej hoxhallarëve por prej librave dhe të cilat nuk i kanë kuptuar , dhe moda e tyre është ky hadith është daif , ai selefist i lexon 3 fjalë ose fletushka të Ibn Tejmijes dhe disa libra të ibn Abdul Wehabit , pastaj mendon se është i aftë të jep përgjigje fetare " !!! .....

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
 
Komenti i Ulemave për JoMedhhebistët
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: