islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Makinat e së ardhmes nga General Motors Empty20%Makinat e së ardhmes nga General Motors Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Makinat e së ardhmes nga General Motors Empty7%Makinat e së ardhmes nga General Motors Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Makinat e së ardhmes nga General Motors Empty7%Makinat e së ardhmes nga General Motors Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Makinat e së ardhmes nga General Motors Empty7%Makinat e së ardhmes nga General Motors Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Makinat e së ardhmes nga General Motors Empty7%Makinat e së ardhmes nga General Motors Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Makinat e së ardhmes nga General Motors Empty7%Makinat e së ardhmes nga General Motors Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Makinat e së ardhmes nga General Motors Empty7%Makinat e së ardhmes nga General Motors Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Makinat e së ardhmes nga General Motors Empty37%Makinat e së ardhmes nga General Motors Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Makinat e së ardhmes nga General Motors

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Makinat e së ardhmes nga General Motors Empty
MesazhTitulli: Makinat e së ardhmes nga General Motors   Makinat e së ardhmes nga General Motors EmptyTue 18 May 2010 - 21:13

Makinat e së ardhmes nga General Motors 33887

NJU JORK
-Pasi u rimëkëmb nga falimentimi vitin e
kaluar, prodhuesi amerikan i makinave në Detroit, General Motors,
premtoi të bëhej një kompani më efikase, duke shitur më shumë makina që
kërkohen nga konsumatorët. Një prej makinave që General Motors shpreson
për sukses në të ardhmen është Chevrolet Volt, që funksionon me
karburant dhe elektrik. Volt është makina e parë në një seri makinash
të tilla, prodhuesit e të cilave premtojnë se do të krijojnë një farë
pavarësie nga karburanti. Por siç vihet në dukje në materialin në
vazhdim, ndërsa prodhuesit e këtyre makinave duan t’i karakterizojnë
ato si makinat e së ardhmes, teknologjia e re dhe çmimi i tyre, mund
t’i mbajnë larg blerësit.

Inxhinjerët thonë se kjo makinë mund të udhëtojë deri në 64 kilometra para se të fillojë të përdorë karburant.
Ajo përdor një bateri shumë moderne, që mund të karikohet si çdo pajisje elektrike.
General Motors shpreson që ideja e një makine eletrike ta bëjë Voltin makinën më të shitur.
“Volt është makina elektrike e së ardhmes”.
Don Hillebrand, drejtor i qendrës Argon për studimet e transportit, thotë se General Motors ka investuar shumë tek Volti.
“Është
një rrezik i madh që po ndërmer General Motors. Dhe rreziku nuk ka të
bëjë thjeshtë me punën dhe fondet, por edhe me reklamat që kjo kompani
bën për këtë makinë”.

Pasi General Motors arriti në një pikë
tepër të vështirë, duke kërkuar mbrojtje nga ligji i falimentimit, gjë
që çoi në eliminimin e shumë modeleve, si Saturn, Hummer, Saab dhe
Pontiac, kompania e përqëndroi vemendjen në modelet e mbetura si
Kadillak, Buick, GMC dhe Chevrolet. Në një numër panaire automobilësh
këtë vit, General Motors po reklamon makina më moderne dhe më efikase,
që ka në plan të shesë në të ardhmen në përpjekje për të tërhequr
konsumatorët dhe për të konkuruar me prodhuesit e huaj të makinave.

Volti është në qendër të strategjisë së kompanisë General Motors.
Për
shkak të kostos së teknologjisë së baterisë për këtë makinë, modelet e
saj të para do të jenë më të shtrenjta se shumë makina të prodhuara nga
General Motors.
General Motors nuk ka folur rreth çmimit të kësaj
makine, por analistët parashikojnë se ajo mund të shitet për rreth 35
mijë dollarë.

(d.b/VOA/BalkanWeb)

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Makinat e së ardhmes nga General Motors
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Teknologji dhe Shkencë-
Kërce tek: