islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
dhjami i derrit pyetje hogjes EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
dhjami i derrit pyetje hogjes EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
dhjami i derrit pyetje hogjes EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
dhjami i derrit pyetje hogjes EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
dhjami i derrit pyetje hogjes EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
dhjami i derrit pyetje hogjes EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
dhjami i derrit pyetje hogjes EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
dhjami i derrit pyetje hogjes EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
dhjami i derrit pyetje hogjes EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
dhjami i derrit pyetje hogjes EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
dhjami i derrit pyetje hogjes EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
dhjami i derrit pyetje hogjes EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
dhjami i derrit pyetje hogjes EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
dhjami i derrit pyetje hogjes EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
dhjami i derrit pyetje hogjes EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
dhjami i derrit pyetje hogjes EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
dhjami i derrit pyetje hogjes EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
dhjami i derrit pyetje hogjes EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
dhjami i derrit pyetje hogjes EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
dhjami i derrit pyetje hogjes EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
dhjami i derrit pyetje hogjes EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
dhjami i derrit pyetje hogjes EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
dhjami i derrit pyetje hogjes EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
dhjami i derrit pyetje hogjes EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
dhjami i derrit pyetje hogjes EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
dhjami i derrit pyetje hogjes EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
dhjami i derrit pyetje hogjes EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
dhjami i derrit pyetje hogjes EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
dhjami i derrit pyetje hogjes EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
dhjami i derrit pyetje hogjes EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
dhjami i derrit pyetje hogjes EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
dhjami i derrit pyetje hogjes EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
dhjami i derrit pyetje hogjes EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
dhjami i derrit pyetje hogjes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
dhjami i derrit pyetje hogjes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
dhjami i derrit pyetje hogjes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
dhjami i derrit pyetje hogjes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
dhjami i derrit pyetje hogjes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
dhjami i derrit pyetje hogjes EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
dhjami i derrit pyetje hogjes EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
dhjami i derrit pyetje hogjes Empty96%dhjami i derrit pyetje hogjes Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
dhjami i derrit pyetje hogjes Empty0%dhjami i derrit pyetje hogjes Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
dhjami i derrit pyetje hogjes Empty0%dhjami i derrit pyetje hogjes Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
dhjami i derrit pyetje hogjes Empty0%dhjami i derrit pyetje hogjes Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
dhjami i derrit pyetje hogjes Empty1%dhjami i derrit pyetje hogjes Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
dhjami i derrit pyetje hogjes Empty2%dhjami i derrit pyetje hogjes Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 dhjami i derrit pyetje hogjes

Shko poshtë 
AutoriMesazh
mumina
Antar-aktiv
Antar-aktiv


Numri i postimeve : 110
Data e regjistrimit : 21/04/2010
Nacionaliteti-Sheti : holand

dhjami i derrit pyetje hogjes Empty
MesazhTitulli: dhjami i derrit pyetje hogjes   dhjami i derrit pyetje hogjes EmptyTue 5 Feb 2013 - 9:25

selam alejkum hogj i nderuar se pari ju pershendes dhe e lus Allahu xh.sh te ju shperblej per kontributin tuaj qe jeni cdo her i gatshem te na jepin mergjiegjen dhe te mesojm sa me shumm rreth dinit ton .hogj mua me beri pytje nje vlla musliman se a esht sherues dhjami i derrit pasi qe ai esht i ndaluar te hahet dhe me tregoj se djali i tij ishte shumm i semur nga bronhiti dhe as mjeket nuk munden te i gjej ilaq dhe dikush ja kishte propzuar ta lyej djalin ne gjosk me dhjam derri dhe pas tri dite djali ju sherua potsisht e ai vellla musliman tash me pyet se a ka bere keq, por un si cdo here te drejtohem ty hogj i nderuar sepse dija ime eshte e kufizuar te lutem nje pergjiegje sepse un nuk di qfare te i them pos qe eshte e ndaluar per ne musilimanet derri ne pergjithsi.Allahu ju shperbleft me xhehhetin firdeus ty dhe gjith ymetin MUHAMMED s.a.v.s..ma beni hallall.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

dhjami i derrit pyetje hogjes Empty
MesazhTitulli: Re: dhjami i derrit pyetje hogjes   dhjami i derrit pyetje hogjes EmptyWed 6 Feb 2013 - 23:08

We alejkumu selam motër e nderuar Allahu ju shpërbleft edhe juve për urimin dhe interesin që tregoni për islamin në përgjithësi e për Forumin islamieshtedrit në veçanti.
Në lidhje me pyetjen tuaj të parashtruar para disa ditësh pasi që hoxha akoma nuk është përgjigjur për ndonjë arsye ose nuk i ka bërë beti,ose i kalu pyetja ose ka angazhime të tjera,e pash të arsyeshme në pika të shkurta ti përgjigjem kësaj pyetje.
E nderuara motër me sa pash unë dhe me sa kuptova pyetja ishte për lyerjen e shtresës së jashme me yndyr derri e jo me ngrën jeb e tij.
Pra duke u nisur nga kjo ju themi se lirja e shtresës së jashtme me diç të ndaluar siç është alkooli e që në këtë rast është yndyra e derrit është e lejuar e që personi që e ka vepruar nuk dënohet edhe pse nga pyetja kuotuam që personi tjetër shërrim nuk ka gjet.Ki rast vërtetohet me kijas pra me analogji krahasim i një çështje me një tjetër.E ne e dim se lyrja e shtresës së jashtme me alkool lejohet si krahu gjoksi këmba e kshtu me radh ndërsa ndalohet çka të hyn në goj pra pyerha e ti.E ne dim shumë mirë se ndalesa e alkoolit është më rigoroze ndaj ngrënies së derrit pasi që kjo e fundit në rast të shpëtimit të jetës pra kur ske asgjë tjetër për të ngrënë nga kategoria e harramit kalon në kategori të mekruhit (e pa pëlqishme), duke e përdorur për mbi jetes e jo ngopje.
Pra me këtë lejoget lyerja e shtresës së jashtme ndërsa ndalohet ngrënja e tij/saj.Kuotihet nëse nuk gjebdet shërim hallall dhe jo i dyshimt.Allahu e di më së miri.
Nëse hoxha ka të shtoje apo diçka nuk është në rregull ta shton apo përmirëson.
Wes selamu alejkum

Me respekt Admin
Ilaz Salihi

Allahu ju shperbleft per postimin.
dhjami i derrit pyetje hogjes 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
dhjami i derrit pyetje hogjes
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Pyete Hoxhen-
Kërce tek: