islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam Empty20%Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam Empty7%Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam Empty7%Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam Empty7%Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam Empty7%Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam Empty7%Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam Empty7%Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam Empty37%Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam Empty
MesazhTitulli: Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam   Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam EmptySat 2 Feb 2013 - 15:28

Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam

Pyetje: ”Cili është mendimi juaj lidhur me festimin e mevludit (ditëlindjes së Profetit a.s) dhe të festave të tjera fetare, si viti i i ri i Hixhrit, Israja dhe Miraxhi etj…?”

Përgjigje:”Ka myslimanë të cilët e konsiderojnë festimin e mevludit dhe festave të tjera islame si hixhreti, Israja dhe Miraxhi, beteja e Bedrit, hyrja e myslimanëve në Mekë etj… si bidat, diçka e futur në fe. Për rrjedhojë, çdo bidat është humbje dhe çdo humbje e ka vendin në zjarr. Në fakt, kjo nuk është e vërtetë në mënyrë absolute. Ajo që është e dënueshme në raste të tilla, është gjithçka e dënueshme që shoqëron festime të tilla. Por nëse këto raste shfrytëzohen për promovimin e figurës së profetit Muhamed a.s, jetës dhe mesazhit të tij të përjetshëm. Ku qëndron bidati në këtë rast?

Kur u flasim njerëzve për ngjarje të tilla, ne u kujtojmë atyre një mirësi të madhe dhe ti përkujtosh njerëzit për mirësitë e Zotit është diçka e lëvduar dhe e kërkuar. Vetë Zoti në Kuran na urdhëron:”O besimtarë! Kujtoni dhuntinë e Allahut kur ju erdhi një ushtri (idhujtarësh) e Ne dërguam mbi ata erë dhe një ushtri (engjëjsh) që ju nuk e shihnit; ndërsa Allahu i sheh të gjitha ato që bëni ju. Ata ju sulmuan nga lart dhe nga poshtë, kështu që sytë tuaj u errësuan, zemrat ju erdhën në fyt dhe besimi juaj tek Allahu u lëkund.” (Ahzab, 9)

Zoti u kërkon besimtarëve të kujtojnë betejën e Hendekut ku focat aleate idhujtare të Mekës, ishin bashkuar kundër profetit Muhamed a.s dhe myslimanëve, për ti shfarosur. Zoti i shpëtoi duke dërguar një erë të fortë dhe melekë të cilët nuk shiheshin nga njerëzit, gjë e cila e detyroi ushtrinë armike të largohej.

“O besimtarë! Kujtoni mirësinë që ju dha Allahu ditën, kur Ai pengoi duart e një grupi njerëzish që i kishin zgjatur ato për t’ju dëmtuar ju. Frikësojuni Allahut! Besimtarët le të mbështeten vetëm tek Allahu!” (Maide, 11)

Zoti u kërkon besimtarëve ta kujtojnë planin e çifutëve të fisit Benu Kajnuka, të cilët planifikonin ta eliminojnë fizikisht Profetin a.s.

Prandaj, përkujtimi i mirësive dhe begative të Zotit është diçka e kërkuar. Në raste të tilla, ne u kujtojmë myslimanëve ngjarjet dhe mësimet që përfitohen prej tyre. E çfarë të keqe ka këtu? Si mund të jetë kjo bidat dhe humbje?!

Zoti e di më mirë!

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
 
Eshte pyetur Doktor Jusuf El- Kardavi per festimin e mevludit dhe festa te tjera ne islam
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: