islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! Empty20%Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! Empty7%Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! Empty7%Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! Empty7%Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! Empty7%Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! Empty7%Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! Empty7%Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! Empty37%Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! Empty
MesazhTitulli: Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!!    Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! EmptyFri 1 Feb 2013 - 15:59

Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! 148377_532168643489478_875759068_n

Profeti: O gjibrail pershkruma xhehnemin ? Gjibraili: Kur Allahu ka krijuar xhehnemin, e ka perflakur 1000 vjet derisa eshte skuqur. Pastaj e ka perflakur edhe 1000 vjet derisa eshte zbardhur, pastaj e ka perflakur edhe 1000 vjet te tjera derisa eshte nxier. Xhehnemi eshte i zi dhe shume i erret dhe nuk fiket kurr, dhe as flaket e tij, as topat e zjarrit qe jan brenda.


Gjibraili: Te betohem per Ate qe te ka derguar se nese maja e gjilperes te ishte maruar nga zjarri xhehnemit, te gjith ymeti i kesaj jete do te vdiste nga nxehtsija e saj.


Te betohem per Ate qe te ka derguar, se nese nje veshje e xhehnemit te ishte varrur ndermjet tokes dhe qiellit e gjith njerzija do te vdisnin nga era e keqe dhe nga nxehtsija e saj.


Te betohem per Ate qe te ka derguar, se nese nje unaz e maruar nga zjarri xhehnemit, e nese ate e qesin mbi kodra, do te shkrihej deri te shkalla e fundit nen toke nga nxehtesia e saj. Dhe te betohem per Ate qe te ka derguar, se nese nje person nga veriu peson denimin e Allahut, njeriu tjeter nga jugu do te kishte vdekur nga madhesija e denimit.


Nxehtesija e saj eshte shume e madhe, dhe thellsija e saj eshte shume e thelle.Xhehnemi posedon 7 dyer, dhe gjdo dyer eshte e ndame ne 2 pjes, njera per femna dhe njera per meshkujt.


Profeti : A jan ato sikur dyert tona??? Gjibraili: Jo ato jan te hapura, nje mbi nje, dhe ne mes gjdo dyer eshte ekivalenca e 70 viteve e te ecurit dhe nxehtsija qe posedon dera e par eshte 70 her me e nxeht se e dyta, e keshtu me radhe...


Profeti: Po kush banon ne ato dyer?????


Gjibraili: me e ulta ( e para) banojn hipokritet, dhe personat e faraonit, dhe quhet dera " ELHAWIYA"Dera e 2-te permban te pafet dhe thirret " JASHIM"Dera e 3-te i permban sabiunet dhe quhet " SAKAR"Dera e 4-te i permban shejtanet dhe quhet "LATHDA"Dera e 5-te i permban jahudit dhe quhet "ELHOTAMA"Dera e 6-te i permban katoliket dhe quhet "OYZAYR"Pastaj gjibraili nalet se foluri ndaj rrespektit per Profetin, mirepo profeti e pyet a mund te me thuash se kush jan banoret e deres se 7-te ?


Gjibraili: ne te 7-ten jane njerzit e ymetit tend te cilet kane bere gjynahe te medha (kabaer) dhe qe kan vdekur pa u penduar.


Profetiti i bie te fiket, dhe gjibriili ftyren e tij ja qet mbi gjunjet e tij derisa ai zgjohet, kur ai zgjohet e pyet perseri gjibrailin: " O gjibrail, a do te hyne njerzit e ymetit tim ne xhehnem ??


Gjibraili: po, ata qe kan ber gjynahe te medha dhe qe kan vdekur pa u penduar.Profeti fillon te qaj, gjibriili po ashtu bashk me te.


Profeti nuk dilte me prej shtepise se tij vetem kur ishte koha e namazit, nuk i folte me askujt, qante, u falte dhe i lutej ALLAHUT


Pas 3 ditesh, Ebu Bekri vjen dhe troket ne deren e Profetit (savs) dhe i thote " eselamu alejkum, si na eshte Profeti sod ", por askush nuk ju pergjgjet dhe shkon duke qare.


Omari po ashtu vjen , troket, dhe thot " eselamualejkum , si na eshte Profeti sod " , askush nuk ju pergjigjet, shkon duke qare..


Pastaj vjen Salmani Elfarisi dhe thote " eselamualejkum, si na eshte Profeti sod", po askush nuk ju pergjigjet, shkon duke qar, gjdo hap rrexohet derisa t'arrij tek shtepija e FATIMES, vajza e profetit(savs) ", Selamualejkum o vajza e profetit (savs), Profeti (savs) po rrin i mbyllur, po del vetem kur eshte koha e namazit, nuk po i flet askujt dhe nuk po len askend te hy tek ai ?


Fatimja me vrapim shkon te shtepija e profetit (savs) dhe thote "selamualejkum o profet, jam une FATIMA " dhe profeti ja hap deren, duke i then" si mund te ket nderhyrje mes meje dhe fatimes time. Kur hyn fatimja brenda dhe e shef gjendjen e Muhamedit (savs), fillon te qaje bashk me te, dhe e pyet se qfar ka ndodhur ???


Profeti: Oj Fatime, gjibriili erdhi tek une dhe ma pershkruajti xhehnemin dhe me tha qe ne deren e 7 do te jen njerzit e ymetit tim ( muslimanet) ata te cilet kan ber gjynahe te medha.Andaj kjo me ben te qaj..


Fatimja: Po si do te hyn ata ne xhehnem ? Profeti: melaqet do ti dergojn ata ne xhehnem, po ata nuk do ta ken fytyren e nxier, as syte e maviosur, as gojen e mbyllur, as nuk do tu a qesin zingjiret e flakes...


Fatimja: po si do ti dergojn ata ??


Profeti: Burrat prej mjekrre, ndersa femnat prej ' thawebi', dhe shume pleq te ymetit tim do vdesin dhe do thojn duke i quar ne xhehnem " ah pleqnia ime, ah dobesia ime " dhe shume te rinj do te thone perderisa i dergojn ne xhehnem " qfar zbulimi i tmerrshem kan zbuluar mekatet e mia "


Kur ti shiqoj Meleku ata, do u thote melaqeve : '" kush jan keta njerez, kurr me par s'me kan ardhur njerez siq jan kta ( fytyrat e tyrenuk do te jen te nxiera, syte nuk do ti ken te maviosur, nuk do te jene me shejtanet, as nuk to ti ken zingjiret e flakes .... pastaja Meleku ju thote: o ju keqberes kush jeni ju ???


{ ne nje tjeter hadith transmetohet se perderisa ata i dergojn ne xhehnem ata do thrrasin ' O Muhamed, O Muhamed, por si ta shohin Melekun, do e harrojn emrin e Muhamedit(savs) dhe do te habiten nga madhesija e Melekut. }


Meleku do ju thote: kush jeni ju ?? Ata do te thojn: " ne jemi ata qe KUR-ANI na eshte zbritur , jemi nder ata qe kemi agjeruar ne muajin e Ramazanit.


Meleku: 'Kur-ani eshte Zbritur ne ymetin e Muhamedit (savs)'Pasi ta degjojn emrin e Muhamdeit (savs) ata dot bertasin ' ne jemi njerez nga ymeti i Muhamedit "


Meleku: ' Po te mos ishte Kur-ani qe tju njoftonte kunder gjynaheve !! Pastaj do ta dergojn Kur-anin ne skaj te xhehnemit dhe duke e par xhehnemin ata dot thojn ' o Melek lerna te qajm ??? .Meleku do ti lejon, derisa te mos ken lot me, pastaj do qajn gjak...


Meleku do ju thote: " po te ishin keta lot te mirseardhur per ketu ne ate boten e kaluar, po te kishit qare nga frika , denimit ndaj Allahut ne boten e shkuar zjarri nuk dot ju prekte sod ,?


Meleku do ju thote Zabanive, gjuani ata ne zjarr ??? Kur ti gjuajn ata ne zjarr te gjith do thojne ' lahilahe ilaallah' dhe zjarri nuk do ti pranoj.


Meleku do thote: " merri ", por xhehnemi do thote si ti marr kur ata thojne lahilahe ilaallah'Meleku: Zoti yne na ka urdheruar, ather zjarri do i pranoj ata. Do te hyjn ne xhehnem, disa prej kembe, disa prej fytit deri sa te arrij zjarri te fytyra, ather Meleku do i thote xhehnemit ' mos jav digj fytyren, kan bere aq Razz per Allahun, ne jeten e tyre, dhe mos jav digj zemren, kan pasur aq etje gjat muajit te Ramazanit. Do qendrojne nje kohe te gjat dhe do thojn " ya Rrahman, ya Rrahim ".


Perderisa i zbatojne rregullat e Allahut, Allahu do e pyes Gjibrailin se qka kan bere me ymetin e Muhamedit alejhis selam ?


Gjebraili i thote: Ju jeni me i Dituri per gjendjen e tyre.


Allahu to i thote: "shko shiko gjendjen e tyre "


Gjebraili: do shkoj ta takoj Melekun i cili do te jet ulur ne nje karrike nga zjarri ne mes te xhehnemit dhe si do ta sheh gjebrailin do te ngritet nga rrespekti ndaj tij dhe do i thote : ' o gjebrail perse erdhet ne ket vend ?'


Gjebraili: qfar keni ber me njerzit mekatar te ymetit Muhamed (savs) ?


Meleku: Ne qfar gjendje te keqe qe jan ata, vendi i tyre eshte i ngusht, trupi i tyre eshte djegur, lekura tyre eshte e shkaterruar nga zjarri, ka mbetur vetem fytyra dhe zemrat e tyre (imani) qe po ndriqon !!


Gjebraili : tregomi ata??, dhe Meleku do ju thote melaqeve qe tja tregoj gjebrailit.


Kur njerzit e xhehnemit do ta shohin gjebrailin dhe ta shohin bukurine e tij do ta din qe ai nuk ben pjes nder melaqet e xhehnemit dhe do thojn kush eshte kjo krijes , ne kurr me nuk kemi pare nje bukuri te tille ??


Meleku do ju thote eshte gjebraili melaqja qe ka zbritur te Pejgamberi Mohamed (savs).


Kur serish do ta degjojn emrin e Mohamedit do thone ' O gjebrail, dergoj selam Mohamedit(savs) dhe tregoj atij per gjendjen tone dhe thuaj qe mekatet tona jan mes neve dhe teje !!


Gjebraili dot shkoj derisa te arrij ne mes 2 dyreve te Zotit te tij.Allahu do e pyet at se ne qfar gjendje i ke gjetur njerzit e ymetit te Muhamedit ??Gjebraili do i thote ' O Zoti im ata jan ne nje gjendje shume te keqe, jan ne nje vend shume te zorshem ??


Allahu do e pyes ' te kan kerkuar ndonje gje ??PO o Zoti im me kan kerkuar ta dergoj selamin te profeti Mohamed (savs)dhe ti flas atij per gjendjen e tyre te vertet!!


Allahu do i thote ' shko dhe tregoj '


Gjebraili shkon ta takoj Profetin i cili do te gjendet nen nje tend e cila quhet "darra" e cila do te jet e bardh dhe do ti ket 4000 dyer, secila dyer do te jet e perber ne 2 pjes me ari.


Gjebraili: O Muhamed kam ardh tek ti nga grupi i mekatareve te ymetit tend, te cilet pesojn tortura ne zjarr. ata te dergojn selamin e tyre dhe thojn se gjendja e tyre eshte shume e keqe dhe qe vuajn shumeeee.


Profeti do shkoj deri tek fronti i Allahut dhe dot i ulet perpara Krijuesit te tij per ta lavderuar, ta mbuloj me lavdi ne nje menyr qe askush me par asnjeher nuk ka mundur ta bej.


Allahu do ti thote : " Ngrije koken dhe kerko qfar te duash une do ta jap, dhe ne nder te kujt e don, dhe une do ta pranoj ".


Profeti savs do i thote : O Allah, keqberesit e ymetit tim.. Jane gjykuar e denuar, dhe i ke shpaguar ata, me lejo mua tju bej nder atyre.


Allahu do i thote, te lejoj te nderhysh per ta, shko tek ata dhe nxerri ata prej xhehnemit , ata qe thjon ' lehilahe ilaallah '.Athere profeti do shkoj ti kerkoj ata njerz... kur Meleku e sheh Muhamedin (savs) duke ardhur te ai qohet ne kemb per ta rrespektuar dhe profeti i thote ' o Melek si jane njerzt e ymetit tim'.... ?


Meleku i thote: ' ata jan ne nje gjendje shume kritike o Muhamed !


Muhamedi savs i thote : O gjibrail, tregomi ?


Kur njerzit e xhehnemit do e shohin Mohamedin (savs) dot bertasin " O Muhamed , lekura jon eshte djegur, dhe zjarri na ka djegur stomakun..


Athere profeti (savs) do i hek ata nga zjarri dhe per nje kohe do te behen qymyr, dhe bashk do te shkojn tek nje lum qe gjendet tek dera e xhenetit dhe do lahen, do dalin te pertrire, dhe te hjeshem pa asnje te met...


Fytyra e tyre do te jet sikur hena, ne ballrat e tyre do te shkruaj " njerzit e xhehnemit qe Allahu rrahman i ka hekur nga zjarri dhe do te hyjn ne xhenet..


Dhe kur njerzit e tjer te xhehnemit do e shofin qe muslimanet po dalin nga xhehnemi, dot pendohen qe nuk ka qen musliman..


Ata dot thojn ' sa dem po te kishim qen musliman ne boten e kaluar do te dilnim sod prej xhehnemit !!


Profeti Muhamed (savs) ka then : " pershkruajeni xhehnemin si te doni, qka do qe te thoni, xhehnemi eshte shume me i tmerrshem ...

Allahu ju shperbleft per postimin.
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!! Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Agjeruan,u falen,por hyne ne XHEHNEM..SubhanAllahh lexojeni!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: