islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Kryqëzatat në Mali! EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Kryqëzatat në Mali! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Kryqëzatat në Mali! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Kryqëzatat në Mali! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kryqëzatat në Mali! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kryqëzatat në Mali! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Kryqëzatat në Mali! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Kryqëzatat në Mali! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kryqëzatat në Mali! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kryqëzatat në Mali! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Kryqëzatat në Mali! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Kryqëzatat në Mali! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kryqëzatat në Mali! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kryqëzatat në Mali! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Kryqëzatat në Mali! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Kryqëzatat në Mali! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Kryqëzatat në Mali! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Kryqëzatat në Mali! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Kryqëzatat në Mali! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Kryqëzatat në Mali! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Kryqëzatat në Mali! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Kryqëzatat në Mali! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Kryqëzatat në Mali! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Kryqëzatat në Mali! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kryqëzatat në Mali! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kryqëzatat në Mali! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Kryqëzatat në Mali! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Kryqëzatat në Mali! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Kryqëzatat në Mali! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Kryqëzatat në Mali! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Kryqëzatat në Mali! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Kryqëzatat në Mali! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Kryqëzatat në Mali! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Kryqëzatat në Mali! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Kryqëzatat në Mali! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Kryqëzatat në Mali! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Kryqëzatat në Mali! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Kryqëzatat në Mali! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Kryqëzatat në Mali! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Kryqëzatat në Mali! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Kryqëzatat në Mali! Empty96%Kryqëzatat në Mali! Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Kryqëzatat në Mali! Empty0%Kryqëzatat në Mali! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Kryqëzatat në Mali! Empty0%Kryqëzatat në Mali! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Kryqëzatat në Mali! Empty0%Kryqëzatat në Mali! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Kryqëzatat në Mali! Empty1%Kryqëzatat në Mali! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Kryqëzatat në Mali! Empty2%Kryqëzatat në Mali! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Kryqëzatat në Mali!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Kryqëzatat në Mali! Empty
29012013
MesazhKryqëzatat në Mali!

Kryqëzatat në Mali! (u84u)templaret%20krishter

Dr. Salah El-Halidi

Pabesimtarët e krishterë çdo herë do të vazhdojn luftërat e tyre kundër Islamit dhe Muslimanëve. Jemi duke përjetuar, kohëve të fundit, kryqëzata në anë të ndryshme të botës. E prej atyre më të fundit është edhe lufta që po bëhet tani në Mali.

Në Mali, Islami është i vjetër dhe i rrënjosur thellë në popullatën e tij. Qyteti Timbuktu, që shtrihet në veri të Malit, ka një histori të lashtë të Islamit, dijës dhe të thirrjes në Islam. Popullata e Malit është një popullatë e devotshme në praktikën e Islamit.

Mëkati i vetëm i myslimanëve në veri të Malit është se ata janë praktikues të Islamit, dëshirojnë të e praktikojnë ligjin e Allahut xh.sh, dhe kjo është një e drejt e tyre legjitime, ligjore dhe njerëzore, por që perëndimi i krishterë nuk po e pranon këtë fakt. Kjo ishte edhe arsyeja pse i nxiti ata që të e autorizojnë Francën e krishtere që të hap një fron të ri lufte mbi territoret e Malit duke e luftuar kështu Islamin dhe Muslimanët nën pretekstin se po e luftojnë Al-Kaiden.

Franca po e kryen misionin e saj, kështu ajo fillojë me bombardimet ajrore, mbi caqet e muxhahedinëve, për tre ditë radhazi, për të vazhduar më pas me ndërhyrjet tokësore. Këmbësoria e ushtrisë krishtere franceze ndërhyri për të luftuar myslimanët në veri të Malit, e ndërsa Ministri i Mbrojtjes së Francës, paralajmëroje se kjo do të jetë një luftë afatgjate.

Vërtetë do të jetë një luftë afatgjate ! Do ti ketë pasojat e saj sepse në të do të përfshihen trupat afrikane, perëndimore, arabe dhe vendore duke e bërë kështu një përzierje të ‘’ letrave’’.

Lufta në Mali do të na përkujtojë luftërat e ashpra që janë bërë deri më tani, siç janë ato në Somali, Palestinë, Irak, Afganistan, Siri etj.

Lufta, e këmbësorisë franceze mbi tokat e Malit, nuk do të jetë luftë e lehtë, ata nuk do të kenë mundësi përjetimi të kënaqësive sepse do ti gjejë i njëjti fat që i gjeti kryqtarët edhe në tokat e Afganistanit, Irakut, Somalisë.

Me të vërtetë lufta mbi territoret e Malit, që ende është në fazën fillestare të saj, do të ua hap sytë myslimanëve dhe do të i këndellë ata duke i bërë më të kapur për Islamin, më përballues ndaj armikut. Me të vërtetë kryqëzatat do të pësojnë disfatë ndërsa muslimanët do të jenë triumfues me vullnetin e Allahut xh.sh.

Ajo që e vërtetën faktin se kjo luftë është një kryqëzatë, është vetë fjala e Presidentit të Francës në Ebu Dhabi me që rast ai u shpreh: Ne nuk do ta ndalim luftën në Mali dhe kushti ynë i vetëm për ta bërë këtë do të jetë "Që Sheriati të mos praktikohet atje". Kjo pra është ajo që këtë luftë e bënë të jetë kryqëzatë, përpjekja për ta ndaluar praktikum e sheriatit islam është vetë fakti për këtë.

Çudia më e madhe është se kjo luftë kundër Islamit dhe Muslimanëve po financohet nga vetë arabët dhe do të ndihmohet nga trupat arabe siç janë ato të Algjerit dhe vendeve tjera. E çudi përmbi çdo çudi, është fakti se kjo luftë po mbështetet nga vendet e Gjirit Arabik, dhe për këtë arsye Qeveria kriminele e Emirateve të Bashkuara Arabe do të paguaj me miliona dhe miliarda dollarë për të mbuluar shpenzimet e luftës andaj edhe Presidenti i kryqëzatave franceze udhëtoje për në Kryeqytetin e Emirateve në mënyrë që nga atje të bëjë shpalljen e kryqëzatës së re në prezencën edhe të vetë Sundimtarit të tyre. Andaj edhe gjejmë udhëheqësin e Emirateve duke luftuar Islamin nën pretekstin se po lufton Lëvizjen e Vëllezërve Musliman.

Përktheu: Artan Musliu

Allahu ju shperbleft per postimin.
Kryqëzatat në Mali! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Kryqëzatat në Mali! :: Komentet

No Comment.
 

Kryqëzatat në Mali!

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: