islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) Empty20%KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) Empty7%KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) Empty7%KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) Empty7%KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) Empty7%KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) Empty7%KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) Empty7%KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) Empty37%KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) Empty
MesazhTitulli: KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?)   KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptyThu 24 Jan 2013 - 19:37

KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?)
Bilali është i pari që ka thirrur ezanin me urdhërin e Muhamedit, alejhi selam, në xhaminë që ishte ngritur në Medine, dhe kështu vazhdoi 10 vite.
Pas vdekjes së Muhamedit, alejhi selam, Bilali shkoi tek Ebu Bekri (Allahu qoftë i kënaqur me ta) dhe i tha: O Prijësi i muslimanëve, unë kam dëgjuar Muhmedin (alejhi selam) duke thënë: “Puna më e mirë e besimtarit është xhihadi në rrugën e Allahut.”
Ebu Bekri (Allahu qoftë i kënaqur me atë) tha: Çka po don o Bilal?
Bilali (Allahu qoftë i kënaqur me atë) tha: Të luftoj në rrugë të Allahut derisa të vdes.
Ebu Bekri (Allahu qoftë i kënaqur me atë) tha: Kush do t’na thërret neve ezanin?
Bilalit iu mbushën sytë lotë dhe tha se unë nuk mundem të thërras ezan pas vdekjes së Pejgamberit, alejhi selam.
Ebu Bekri (Allahu qoftë i kënaqur me atë) tha: Qëndro dhe na thirr ezanin!
Bilali (Allahu qoftë i kënaqur me atë) tha: Nëse më ke liruar nga skllavëria për vete atëherë le të bëhet si thua ti, e nëse më ke liruar për Allahun, atëherë më liro që t’shkoj…!
Ebu Bekri (Allahu qoftë i kënaqur me atë) ia ktheu: Gjithesesi, të kam liruar për Allahun; kështuqë Bilali (Allahu qoftë i kënaqur me atë) shkoi në Sham për të luftuar në rrugën e Allahut dhe tha për veten e tij: “Nuk kam mundur të përballoj dhë të qëndroj në Medine pas vdekjes së Muhamedit, alejhi selam, dhe sa herë që thërriste ezanin dhe arrinte tek fjala “Esh-hedu enne Muhammede-rr-rresulullah” iu nxinte fryma dhe qante, kështuqë shoki me muxhahedinët.”
Pas disa viteve, Bilali (Allahu qoftë i kënaqur me atë) e kishte parë në ëndërr Muhamedin, alejhi selam, duke i thënë: “Ç’është ky boshllëk o Bilal? - pse nuk po na viziton?”
U ngrit nga gjumi i mërzitur Bilali, hipi në kafshën e tij dhe u nis drejt Medines. Aty i takoi nipat e Muhamedit, alejhi selam, Hasanin dhe Huseinin (Allahu qoftë i kënaqur me ata) dhe ata i kërkuan që ta thërras ezanin! Të gjithë njerëzit dolën nga shtëpitë e tyre dhe nuk mbahet mend të kenë qajtur më shumë banorët e Medines së ndritur, se sa në këtë rast!
Omeri (Allahu qoftë i kënaqur me atë) kur vizitoi Shamin, ndërmjetësuan muslimanët tek ai që ta bind Bilalin (Allahu qoftë i kënaqur me atë) ta thërret ezanin vetëm për një namaz!
E thirri Omeri, Bilalin (Allahu qoftë i kënaqur me ta) dhe koha e namazit vetëmse kishte hyrë dhe kërkoi nga ai që ta thërret ezanin; u ngrit Bilali dhe e thirri ezanin, qanë sahabët të cilët e kishin takuar Muhamedin, alejhi selam, kur Bilali thërriste ezanin.
Para se të vdiste e ngushëllonte gruaja e tij, ndërsa ai thoshte: “Mos qaj, nesër do t’i takoj të dashurit e mi, Muhamedin, alejhi selam, dhe shokët e tij!”

Shqipëroi: Valdet Kamberi
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) 22083_4374457762481_788988974_n

Allahu ju shperbleft per postimin.
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) Empty
MesazhTitulli: Re: KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?)   KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?) EmptyFri 26 Apr 2013 - 21:32

Raditu bil-lahi Rbba vebil islami dinen ve biMuhammedin s.a.v.s nebijen veresulen!!

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
KU KA SHKUAR BILALI, radijAllahu anhu, PAS VDEKJES SE PEJGAMBERIT, alejhi selam (?)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: As`habët r.a-
Kërce tek: