islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh Empty96%Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh Empty0%Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh Empty0%Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh Empty0%Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh Empty1%Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh Empty2%Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh Empty
16012013
MesazhVetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh

Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh (u200u)allah-wallpaper-islam-name_of_allah_wallpaper_HD_Free_download
A ke dyshuar, qoftë edhe për një çast të vetëm, në ekzistencën tënde? Çka është ajo që të siguron se ti ekziston ?


Allahu xh.sh e ka bërë njeriun krijesë të veçantë dhe të dalluar ndaj krijesave tjera. Veçoria me të cilën dallohet njeriu nga krijesat tjera është mendja, përgjegjësia e tij dhe mundësia e përzgjedhjes. E mësoi për gjërat që nuk i dinte dhe këto ishin mirësi për këtë njeri. Mirësia e krijimit të tij dhe ajo e mësimit të tij, duke ia dhënë mundësinë që përmes intelektit të tij të i lexojë këto dy mirësi dhe të merret me meditimin e tyre. Duke medituar kështu në vetveten e tij, në krijesat e Allahut xh.sh. Duke lexuar kështu në dy libra të hapura, librin e gjithësisë dhe të vetës së tij si dhe në librin e udhëzimit dhe të shpalljes, pra në Kuran.

Në të dy librat ka fakte e fakte, argumente e argumente, të gjitha të sqarojnë ekzistencën e Zotit dhe domosdoshmërinë e adhurimit të Tij. Me gjithat ishte vetë natyrshmëria e kësaj krijese, pra e njeriut që ishte e dalluar nga krijesat e tjera, kjo për arsye se të gjitha krijesat janë të krijuara që të adhurojnë Allahun xh.sh kjo përmes mbjelljes së kësaj cilësie në krijimtarinë e tyre dhe për këtë arsye u krijuan pa përgjegjësi. Allahu xh.sh së bashku me krijim e tyre ua krijojë edhe ndjenjën e adhurimit dhe nënshtrimit ndaj Allahut xh.sh, ashtu siç thotë:’’ Lartmadhëri të merituar i shprehin Atij shtatë qiejt e toka dhe çka ka në to, e nuk ka asnjë send që nuk e madhëron (nuk i bën tesbihë), duke i shprehur falënderim Atij, por ju nuk e kuptoni atë madhërim të tyre (pse nuk është në gjuhën tuaj). Ai është i butë dhe fal shumë ‘’ 17:44, ndërsa njeriut ia krijoj mundësinë e adhurimit por që në të njëjtën kohe e la të lirë që ai vetë të përzgjedhë nëse donë ta adhurojë apo jo.

Në këtë natyrshmëri, pra në natyrshmërinë e njeriut, Allahu xh.sh vendosi materien dhe shpirtin. Materia është krijimtari e Allahut xh.sh ndërsa shpirti është nga fryma e Allahut xh.sh. Në të po ashtu ka vendosur shqisat apo ndjenja që natyrshëm dëshmojnë për ekzistencën e Allahut xh.sh, njëshmërinë e Tij dhe madhërinë e Tij xh.sh.

E sikur kjo natyrshmëri të lihej e pa ndikuar nga faktorë të jashtëm e të brendshëm siç janë: Ambienti, Familja, Epshet, Egot, Nevojat, dyshimet nga të tjerët etj, natyrshëm do ta besonin Allahun xh.sh ashtu siç e cekë Profeti a.s në një thënie kudsije se Allahu xh.sh i ka krijuar krijesat e Tij në natyrshmërinë e pastër por është djalli ai që i largon nga rruga e drejtë, e ndërsa në një thënie tjetër thotë se: Çdo bir i Ademit lindë në natyrshmërinë e tij të pastër pastaj janë prindërit ata që e bëjnë jehudijë, zjarrputistë apo të krishterë.

Kjo natyrshmëri të cilën Allahu xh.sh e mbjelli në vetë qenien e njeriut mund të quhet edhe si argument natyrorë për ekzistimin e Allahut xh.sh, që do të thotë se nëse nuk ndikohet nga faktorë të ndryshëm, ajo vetvetiu do ta ndiej nevojën për përkujtim, mësim, shpallje, urtësi, dialog në formën më të mirë, bashkëbisedim të kulturuar, do të ketë po ashtu nevojë për një ri-ngritje për të hequr barrën që e ka mbuluar deri sa të vije në gjetjen e fakteve të jashtëm natyrorë dhe fakte në vetveten e tij duke iu mundësuar kështu thellimi në besim. Që të dyja këto argumente janë si vërtetim i fjalës së Allahut xh.sh ku thotë:’’ Përqendro vetveten tënde sinqerisht në fenë, i larguar prej çdo të kote, (e ajo fé), feja e All-llahut në të cilën i krijoi njerëzit, s'ka ndryshim (mos ndryshoni) të asaj natyrshmërie të krijuar nga All-llahu, ajo është feja e drejtë por shumica e njerëzve nuk e dinë ‘’30:30.

Nga kjo pikënisje të pyes ty lexues i dashur se a ke dyshuar, qoftë edhe për një çast të vetëm, në ekzistencën tënde? Çka është ajo që të siguron se ti ekziston ?

Përgjigja nuk do të jetë asgjë më shumë se ndjenjat tuaja të natyrshme se ti ekziston. Është ndërgjegjja jote ajo që nuk mund ti bësh ballë, është ndjenja e thellë e vetës tënde që nuk mund ta kundërshtosh dot, e po ashtu mos përçarja në mes të mendjes dhe ndjenjës se ti ekziston. E po ashtu kjo mos përçarje në mes të mendjes dhe ndjenjave të shpie edhe te nevoja për Krijuesin tënd, që të ndjesh ekzistimin e Tij. Pra, ndjenja e nevojës për ekzistencën e Zotit është shkalla më e lartë e të argumentuarit për ekzistencën e Zotit. Kjo për arsye se është e pamundur të bëhet një ndarje në mes të intelektit të njeriut dhe natyrshmërisë së tij përkitazi me nevojën për Krijues.

E po ashtu edhe vetë nevoja për Zotin, që është e mbjellë thellë në ndërgjegjen e njeriut, është edhe një argument natyrorë për ekzistimin e Zotit xh.sh. Pasi që kjo ndjenjë është mbjell thellë në qenien tënde dhe kur dihet se është Zoti xh.sh Ai i cili të krijoj ty është po Ai i cili ta dha ndjenjën se ti ekziston, e kjo ndjenjë e ekzistencës tënde është vetëm me vullnetin e Allahut xh.sh. Por që duhet ta dish se ekzistenca jote dhe ndjenja jote për ekzistencën tënde nuk kanë buruar vetvetiu sepse ti nuk ekzistoje dhe nuk kishe ide për ekzistimin tënd. Pra kush është ai që ta mundësoj ty të kuptosh këtë ndjenjë për ekzistencën tënde, nevojën për të kuptuar ekzistencën tënde dhe ruajtjen e kësaj ndjenje të ekzistencës? Ky pra nuk je ti vetvetiu por është Krijuesi yt, besimi për të Cilin është i ngulitur në thellësitë më të thella të kësaj natyrshmërie të krijueshmërisë tënde.

Kështu pra ndotësia e ateizmit apo ndotësia e mohimit të ekzistimit të Zotit nuk ka mbështetje dhe nuk ka asnjë argument që mund të bazohet në natyrën apo në natyrshmërinë e vetë njeriut por kjo ndotësi është një ndotësi perëndimore e hedhur mbi natyrshmërinë e njeriut, është një ndotësi absurde që nuk ka ndonjë bazë e as që mund të argumentohet nga natyrshmëria e pastër. Kjo nuk ka as mundësi qëndrimi e as shtrirjeje, përkundrazi natyra është ajo që vetë i kundërvihet kësaj ndotësie me anë të vetë nevojës për ekzistimin e Zotit, ashtu siç e cekë vetë Allahu xh.sh ku thotë se:’’ (Kjo fe jona është) Ngjyrosje e All-llahut, e kush ngjyros (me fe) më mirë se All-llahu. Ne vetëm atë e adhurojmë ‘’2:138.

Përgatiti: Artan Musliu

Allahu ju shperbleft per postimin.
Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh :: Komentet

No Comment.
 

Vetëdijesimi natyrorë, argument për ekzistencën e Allahut xh.sh

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: