islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE Empty20%RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE Empty7%RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE Empty7%RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE Empty7%RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE Empty7%RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE Empty7%RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE Empty7%RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE Empty37%RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE Empty
MesazhTitulli: RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE   RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptySun 13 Jan 2013 - 17:01

RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE 9k=

Secili njeri ka qëllimet apo synimet e veta se çfarë dëshiron të arrijë në jetë. Përderisa ai nuk i arrin majat e suksesit nuk do të jetë i kënaqur, por për t’i arritur këto maja para vetit kemi një rrugë të gjatë dhe mjaft të mundimshme.
Rruga që na shpie drejtë suksesit, lavdisë e krenarisë është e mbushur me sakrifica të mëdha, lodhje, mundime, por njëkohësisht na dhuron edhe kënaqësi kur shohim rezultatet e mira që kemi arritur. Edhe shumë njerëz para nesh iu nisën kësaj rruge të gjatë, e cila dikujt i duket se nuk do të mbarojë kurrë, sepse ka prej tyre që nuk ia aritën qëllimit, disa prej tyre ngelën në mes të rrugës, disa para përfundimit, por shumë pak prej tyre arritën deri në fund të kësaj rruge. Bile ka njerëz që nuk arritën ta shijojnë aspak kënaqësinë e suksesit e të lavdisë.
Njerëzit që panë fundin e kësaj rruge apo thënë më ndryshe, që i shkuan rrugës gjer në fund janë shumë pak. Ata na shërbejnë si shëmbëlltyrë gjatë rrugëtimit tonë drejt majave te suksesit. Shembulli më i mirë për këtë është Muhammedi a.s., që gjatë rrugëtimit të tij për ta përhapur të vërtetën e quajtur “Islam”, vuajti lloj - lloj maltretimi e keqtrajtimi, por asnjëherë nuk hoqi dorë, sepse ishte i vendosur në atë që e bënte. E tërë jeta e tij është një shembull për atë se si ne duhet të jetojmë këtë jetë dhe si duhet të veprojmë ndaj çdo gjëje që na del përpara. Ai shkëlqen po si hëna e plotë ne errësirën e natës. Po ashtu edhe në cilin do prej shokëve të tij ne mund të marrim shembull, pasi ata janë si yje, që shkëlqejnë përreth kësaj hëne të plotë.
Për të arritur gjer ne fund të kësaj rruge ne duhet të kemi shumë durim ,sepse në çdo moment mund të ballafaqohemi me gjëra të papritura. Prandaj durimi duhet të jetë tretman i çdo problemi dhe sfide që do t’ia hap rrugën punës e angazhimit, për ta plotësuar tretmanin dhe së bashku të mundësojnë realizimin e qëllimit final të jetës sonë.

Allahu ju shperbleft per postimin.
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE Empty
MesazhTitulli: Re: RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE   RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE EmptyMon 14 Jan 2013 - 8:20

Allahu te meshirofte vella Ilaz per kete shkrim te bukur,,,,Njerez me vizion te tille, te them te drejten ne kohen time dhe tenden ka shum pak. Sepse ne mbi te gjitha deshirojme te kemi shume, pa marrur rrugen qe permende me larte.
Allahu (azevexhel) ne suren Bekare Ajeti 45 thote: "وَاسْتَعِينُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلَاةِ ۚ وَإِنَّهَا لَكَبِيرَةٌ إِلَّا عَلَى الْخَاشِعِينَKërkoni ndihmë (në të gjitha çështjet) me durim dhe me namaz, vërtet, ajo është e madhe (vështirë), por jo edhe për ata që kanë frikë (Zotin).

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
RRUGA QË SHPIE KAH LAVDIA ASNJËHERË S’ KA QENË E SHTRUAR ME LULE
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: