islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
10 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 10 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet Empty20%Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet Empty7%Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet Empty7%Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet Empty7%Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet Empty7%Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet Empty7%Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet Empty7%Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet Empty37%Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet Empty
MesazhTitulli: Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet   Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet EmptySun 13 Jan 2013 - 16:45

Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet Jeta10
Jeta në këtë botë është arenë në të cilën fitohet bota tjetër, por si do të fitohet kur feja (Islami) është lënë në harresë, apo ndoshta në pragun e derës dhe kush kalon i bie me këmbë, pa i shkuar kujt mendja ta marrë në dorë për të parë dritën e saj.
Nga preokupimi i tepërt për këtë botë dhe nxitimi për të arritur diçka në të na bën që përkujtimin e Zotit dhe zbatimin e urdhrave të tij, t’i bëjmë si një meny ushqimore nga e cila zgjedhim vetëm atë që na pëlqen. Kjo, ngase kemi harruar së pari të përkujtojmë veten, trupi dhe shpirti na janë bërë peng i së kotës.
Kemi rënë në kurthat e shejtanit dhe të kësaj bote, pa e kuptuar se ashtu është jeta, përplot sfida dhe labirinte, në të cilat njeriu ndonjëherë hutohet se nga cila anë të shkojë, mirëpo për të gjetur rrugën e duhur duhet tepër mund.

Dikush mund të thotë se mendimi dhe puna e secilit është e drejtë e tij, për shkak se edhe ashtu jemi krijuar, të lirë, por jo edhe të lirë që të jetojmë si shtazët, kuptohet, nëse dëshirojmë ta arrijmë të vërtetën për të cilën na krijoi Zoti i Madhëruar, adhurimin e Tij.
Dëshmitë që tregojnë qëllimin e krijimit tonë janë të shumta, mirëpo nga hutitë e “jetës moderne” na janë verbuar sytë e shpirti dhe nuk shohin gjë tjetër përpos të kotës, e cila nuk shpie askund pos në një dëfrim të shkurtër dhe në një rezultat të vyshkur.

Për këtë flasin shumë ajete të Kur’anit Famëlartë ku All-llahu xh.sh. thotë: ”Ai është që krijoi vdekjen dhe jetën për t’ju sprovuar se cili prej jush është më vepërmirë.
Ai është Ngadhënjyesi, Mëkatfalësi”. (El-Mulk: 2)
E këtillë është jeta në këtë botë, qëllimi i së cilës është sprovë për ne, që na nxit të shohim se cili është në gjendje të arrijë kulminacionin në zbulimin e të vërtetës. Rëndë është të gjesh sot dikënd që përkujton.Krijuesin e botëve, të gjesh dikënd që mendon mbi atë se çfarë duhet vepruar për të arritur kënaqësinë e Tij dhe të fitojë shpërblimin që na e ka premtuar, ajo që punohet sot në relacion me atë që duhet punuar dallojnë si nata me ditën. Shkak i gjithë kësaj është se nuk përkujtojmë se Zoti xh.sh na krijoi dhe na përsosi në çdo pikëpamje, na përsosi dhe na veçoi mbi të gjitha krijesat, na bëri mëkëmbës në tokën prej të cilës u krijuam, njeriu është përbuzës aq i madh, sa që nuk mendon se një ditë do të kthehet në barkun e asaj mbi të cilën ec sot.

Me çfarë veprash vallë do të dalim para Zotit të gjithësisë edhe pse mëshira e tejkalon hidhërimin e Tij, por nëse nuk jemi munduar as 1%, atëherë, vetë duhet ta dijmë se këtë gjë as që duhet ta paramendojmë.
Prandaj, të vrapojmë që t’i paraprijmë kohës dhe mos të lejojmë që ajo të na arrijë e të kalojë mbi ne dhe të na lërë pa punuar asgjë, nga e cila do të kemi dobi, por ta zëmë të sotmen pa na ikur se nuk e dimë në do të na arrijë e nesërmja... jetës nuk i dihet...

Allahu ju shperbleft per postimin.
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Jeta kalon dhe fundit nuk i dihet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: