islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Trashegimtaret e tokes EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Trashegimtaret e tokes EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Trashegimtaret e tokes EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Trashegimtaret e tokes EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Trashegimtaret e tokes EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Trashegimtaret e tokes EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Trashegimtaret e tokes EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Trashegimtaret e tokes EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Trashegimtaret e tokes EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Trashegimtaret e tokes EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Trashegimtaret e tokes EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Trashegimtaret e tokes EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Trashegimtaret e tokes EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Trashegimtaret e tokes EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Trashegimtaret e tokes EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Trashegimtaret e tokes EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Trashegimtaret e tokes EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Trashegimtaret e tokes EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Trashegimtaret e tokes EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Trashegimtaret e tokes EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Trashegimtaret e tokes EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Trashegimtaret e tokes EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Trashegimtaret e tokes EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Trashegimtaret e tokes EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Trashegimtaret e tokes EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Trashegimtaret e tokes EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Trashegimtaret e tokes EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Trashegimtaret e tokes EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Trashegimtaret e tokes EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Trashegimtaret e tokes EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Trashegimtaret e tokes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Trashegimtaret e tokes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Trashegimtaret e tokes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Trashegimtaret e tokes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Trashegimtaret e tokes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Trashegimtaret e tokes EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Trashegimtaret e tokes EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Trashegimtaret e tokes EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Trashegimtaret e tokes EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Trashegimtaret e tokes EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Trashegimtaret e tokes Empty20%Trashegimtaret e tokes Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Trashegimtaret e tokes Empty7%Trashegimtaret e tokes Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Trashegimtaret e tokes Empty7%Trashegimtaret e tokes Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Trashegimtaret e tokes Empty7%Trashegimtaret e tokes Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Trashegimtaret e tokes Empty7%Trashegimtaret e tokes Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Trashegimtaret e tokes Empty7%Trashegimtaret e tokes Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Trashegimtaret e tokes Empty7%Trashegimtaret e tokes Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Trashegimtaret e tokes Empty37%Trashegimtaret e tokes Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Trashegimtaret e tokes

Shko poshtë 
AutoriMesazh
erkan
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar


Numri i postimeve : 4
Data e regjistrimit : 21/07/2011

Trashegimtaret e tokes Empty
MesazhTitulli: Trashegimtaret e tokes   Trashegimtaret e tokes EmptyThu 10 Jan 2013 - 17:52

Pa
dyshim qe ky premtim i garantuar ne kete ajet me ane te nje betimi, do te perm-
bushet nje dit.
Madje, nuk dyshim se nuk behet fjale vetem per te trasheguar token,
sepse te tra-
sheguarit e tokes, gjithashtu, nenkupton qeverisjen dhe menaxhimin e burimeve
te
qiellit dhe te hapsires. Ky duhet te jete nje mbizotrim universal, meqenese do
t`i de-
legohet nje kujdestari, apo te ngarkuari nga ana e Zotit, eshte teper e
rendesishme
, madje thelbesore , qe cilesite qe duhet te kene trashegimtaret e tokes dhe
qiejve,
te jene ne perputhje me porosite e Zotit.Vetem kur plotesimi i njerezve
me keto
cilesi te behet realitet dhe te vihet ne praktik, mund te realizohet endrra e
mesiperme.

Qysh nga epokat e trazuara te historise , ata te cilet pretendonin se
ishin
trashegimtare, por qe deshtuan ne kryerjen e detyrave qe buronin prej kesaj
trashegimie
hyjnore , perjetuan heqjen e kesaj forme mbizoterimi nga ana e Pronairit te
Gjithckaje.
E vetmja rruge per te shpetuar nga nje privim i tille eshte rikthim dhe kerkim
i strehes
nga Ai.

Zoti nuk ia ka premtuar kete trashegimi nje klani ,fisi, kombi, apo race
te vecante.Trashegimia eshte per ata sherbetore
te Tij te cilet jane te drejtuar ne mendim ,
besim dhe vepra, per ata te cilet zoterojne nje shpirt muhamedan dhe moral
kuranor,
per ata te cilet mbjellin dhe perhapin idene e unitetit, mirekuptimit,
bashkimit dhe
solidaritetit, te cilet jane te vetedijshem per epoken ne te cilen jetojn ,
jane te pajisur
mire me njohuri dhe dije shkencore, e mbajne dhe kujdesen vazhdimisht per
balancin
ndermjet kesaj bote dhe tjetres, shkurt, per heronjt e shpirtit, realiteti dhe
vizioni
shpirteror i te cileve pretendohet te jete ne te njejten orbite me sahabet e te
Derguarit
te Allahut, yjet zbukurues te qiellit te profecise. Prandaj, kjo trashegimi
qendron brenda
kontureve te sunetullahut, rruges se Zotit, menyres se Tij te trajtimit te
ceshtjeve.
Sipas ajetit `` Vertet, nuk mund te gjesh ndryshim, ose shnderim ne ligjet e
Zotit.
(Kuran, Fatir:43)
, ky perben nje ligj te natyrshem qe eshte ligji i
krijimit , sic eshte
urdheruar nga Allahu, ndaj ai eshte i pandryshueshem.

Kjo eshte arsyeja perse te qenit trashegimtar te tokes kushtezohet para
se gjithash ,
nga perpjekja e vazhdueshme per ta jetuar fene ne perputhje me Kuranin dhe
Sunetin.
Se dyti, do te thote te perpiqesh per ta bere fene themelin e jetes. Set treti,
eshte
e domosdoshme te drejtuarit e shqisave nga shkenca dijet e epokes perkatese.
Nje
pik e cila nuk duhet harruar kurre, eshte se ndeshkimi bie ne menyre te
pashmangshme mbi
njerezit qe nuk i binden ligjeve natyrore prezente ne univers (shfaqja e
Vullnetit dhe e
Fuqis se Allahut ne univers ) si dhe ligjeve Hyjnore (te manifestuara ne
shkrimet e shenjta
te cilat rrjedhin nga atributi i Zotit, i quajtur Kelam) ne shkrimet e
shpallura.Ky ndeshkim bie
gjithashtu mbi ata te cilet kane perjetuar nje ndryshim negativ ne jeten e tyre
shpirterore,
edhe ne ate moment mund te gezojne pozita dominuese mbi te tjeret. Historia, qe
konsiderohet
vendprehja e popujve qe kane rene dhe jane shuar, eshte deshmitare e keti
fakti. Zoti kurre nuk
ia heq epersite dhe te mirat qe i ka garantuar nje shoqerie , apo kombi dhe nuk
ia ndryshon kurre
gjendjen per sa kohe qe ai popull ben ndryshime ne menyren e te jetuarit, boten
e brendshme ,
derisa ta deformoj veten, shpirtin dhe thelbin e tyre. Verseti i cituar me
siper dhe ky qe po
citojme ``Vertet, Zoti nuk e ndryshon gjendjen e nje populli, derisa
ndryshimi te vij
nga brenda tyra.``(Kuran,Ra`d:11)
, i cili ka lidhje me qeverisjen dhe te
qeverisurit, nderindhe
poshterimin, na sjell ndermend nje parim te pergjishem mjaft
domethenes.Gjithastu ai hedh drite
ne menyre te vecante mbi deshtimin e myslimaneve diteve tona.

Kete deshtim mund ta permbledhim me fjalet deformim i ndodhur si ne
strukturat e mbrendshme
(ne zemer dhe ne shpirt), ashtu edhe ne ate te jashtme (ngelja prapa ne dijet
bashkekohore).
NUk ka shume rendesi nese kjo ka ardhur si rezultat i pengesave te vendosura
nga te tjeret per
mbi dyqind vjet vjet me radhe , apo per shkak te injorances , plogeshtise,
paaftesise dhe mangsise.
Nje gje eshte e sigurtese, komuniteti islam eshte duke derdhur gjak te kote per
shkak te indiferences
se tij.Sa me shpejt te behet burim i fuqis , e cila ka mbajtur ne kembe per
shekuj me radhe ,aq me
mire do te jete per te dhe qe ta ktheje myslimanin ne ``trashegimtarin e
merituar te tokes``.

A mund te themi se ata te cilet pretendojne se e perfaqesojn Islamin ne
nje periudhe te tille kaq
fatkeqe, kane zemren aq te madhe dhe shpirtin aq te paster sa myslimanet e
pare? A mund te themi
qe myslimanet duhet lene menjeane dhe te harojne deshiren e tyre per te jetuar
dhe te pajisen
me deshiren qe buron nga bota e madhe shpirterore per t`i bere te tjeret te
jetojn? Sa njerez
mund te jene te cilet ndjehen te ndergjegjshem se ajo qe po bejne do te shpjere
drejt se mires,
se bukures, se vlefshmes dhe se dobishmes dhe jo drejt shkatrrimit? Sa njerez
te sinqert mund te
permendim te cilet kane parapelqyer te vdesin me nder, sesa te jetojne te
perbuzur? Sa shpirtra
te ndritur mund te permendim te cilet nuk i jane nenshtruar shtypjes, apo
pengesave te armiqve dhe te
cilet kane vijuar te jetojne pa e ndryshuar kursin dhe drejtimin e jetes
se tyre?

Gjate nje periudhe te tille te erret, plogeshtia e administrates dhe e
administratoreve eshte pikelluese.
Megjithese Kurani i ndalon myslimanet te jetojn nen sundimin e tiraneve
,fatekeqesisht, kemi qene te paafte
ta shpetojme vetveten nga kjo e keqe. Prandaj , nuk mund te mohojme se kemi
vuajtur varferine dhe poshterimin e madh nen thundren e atyre qe me sundimin e
tyre na kane mbajtur te shtypur per vite me radhe.

E e verteta eshte se ne kemi bere nje perj gabimeve me te pafalshme ne
histori: per te ngritur
boten tone materiale , kemi sakrifikuar fene dhe kemi adoptuar nje sistem
mendimi qe ka e ka bere
boten me te pelqyer se fene, per rrjedhoje, ne jemi ndeshur vazhdimisht me nje
`` rrjete pamundesish
dhe absurditetesh.``Per pasoje, jo vetem e kemi humbur fene , por, kemi
deshtuar njeheresh edhe
te perfitojm nga kjo bote. Ky kom i lavdishem , por i pafat ,vuajti nje
periudhe zbrazetie:nje histori e bekuar
dhe nje mij vjet trashegimi u flaken tutje, prejardhje te shpikura se fundmi iu
imponiuan njerezve, nje shtet
i madh u rindertua me ane te ``tullave`` te papershtatshem te parimeve , te
cilat nuk kane jetgjatesi
vlerash, historia, lidhjet e bashkesis dhe te kultures , prejardhja ,kultura
dhe trashegimia kombetare u sherfillen, u fyen dhe u perqeshen. Ne gjetem stre
tek ata te cilet per njemij vjet me radhe i patem kundershtare te sistemit tone
te mendimit dhe qe kishin ide krejt te ndryshme nga tonat, te cilat u importuan
tek ne bashke me idete me profane dhe shprehje me te tmershme qe mund te
gjenden. Atyre , te cilet i benim jehone me sukses gjerave te tilla ne proze
dhe poezi , iu dhane cmime dhe shperlime ,ne nje bote te tere shtremberimi,
padrejtesie, denimesh dhe shtypjesh. Ata pretendonin qe me sisteme te tilla si
komunizmi , te arrinin prosporitet ne ndjenja, mendime dhe moral.

Une akoma sjell ndermend faktin se kur ideologji te tilla si ,
socializmi dhe komunizmi ishin ne ditet e tyre me te mira , ekzistonte nje grup
prej afro dymbedhijet te paaftesh, te lodhur nga mosbesimi,te cilet dyshonin ne
veten e tyre dhe te te cilet gjithmone ndjenin nevojen e fshehjes pas figurave
publike, dogmave ,dhe ideologjive , ne menyre qe ta sulmonin fene , te sulmonin
cdo gje te shejnjte nje nje menyre mizore dhe vulgare. Ne ditet e sotme, ne po
perjetojm fushaten me te turpshme dhe me te tmershme te ketij lloji per shkak
te te njeteve individe, te njejtes bande. Akoma duke u mbeshtetur ne te njejten
ideologji te paligjshme, ata vjellin gjithe urejtjen keqdashese dhe mllefin e
tyre dhe deklarojne lufte per t`u mbyllur gojen njerezve te devotshem e fetare
dhe gjith fese ne pergjithesi. Poeti i njohur Mehmet Akif Ersoj, autor i himnit
kombetar turk, i ka theksuar keto ceshtje tek libri ``Safahat`` (Fazat)me
zemer te thyer dhe me ankth mendor, kur ka ilustruar fuqishem periudhen e erret
gjate se ciles muslimanet dhe Islami ishin vene ne vezhgim , goditje,
ndjekje dhe persekutim dhe kur dashuria , entuziazmi dhe lidhja me
fene urrehej, percmohej dhe perbuzej.

Megjithate, deshiroj te theksoj faktin qe ky kom i ndritur. i cili ka
pasur fatin e keq te vuaje shtypjen arbitrare dhe blasfemuese per vite me radhe
, nuk eshte nenshtruar kurre plotesisht dhe aspiratat drejt jetes se pasosur
kane qene gjithone te pranishem ne jeten e tij. Keto aspirata perbejne
gjithashtu nje thengjill te kuq e te nxehte, nje shkendije qe kercet dhe ndizet
me teper kur trazohet , por dhe nje burm drite qe eshte ne gjendje te ndricoj
boten. Ato jane bashkuar me forcen qendersynuese te kujdesit, maturis,
largpamjes,dhe vetepermbajtjes.Dicka e tille ka sjelle reduktimin e tyre ne permasat
e nje embrioni qe eshte i afte te mbijetoje ne ditet me te tmerrshme te
shekullit, ne kushtezim me horizontin e permbushjes se tyre dhe gatishmerine
per te ndertuar si duhet boten kur do te vije kjo kohe e tyre.

Ne duhet ta mirim parasysh periudhen e gjate te mjerimit ne te njejten
mase sa edhe veshtirsite e kaluara dhe perpjekjeve per te dale nga kjo situate.
Duke e kuptuar Islamin ashtu sic duhet, ne perputhje me thelbin e tij, i cili
eshte nje burim i mjaftueshem fuqie per rigjallerim tone shpirteror dhe
material, e duke u radhitur nder sherbetoret e tij te drejte , emocionet ,
mendimet, perceptimet,ndergjegjia dhe vullneti i te cileve jane te qendrueshem,
te cilet qendrojne te palekundur ne idene e te Lartesuarit te Fjales se Zotit,
jane sistematike ne thithjen e dijeve , besnik ne punen dhe sjelljen e
tyre , me karakter te forte , nuk rendin pas deshirave tupre dhe kane arritur
te harmonizojne zemren dhe mendjen e tyre, le te provojme edhe njehere se ne
jemi trashegimtaret e vertete te tokes. Nese Zoti na jep udhezim dhe sukses,
mendojm qe udhetimet tona ta vazhdojme sipas drejtimit te kesaj linje te
humbur.

M.Fethulla Gylen
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Trashegimtaret e tokes
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: