islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID Empty20%Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID Empty7%Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID Empty7%Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID Empty7%Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID Empty7%Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID Empty7%Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID Empty7%Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID Empty37%Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID Empty
MesazhTitulli: Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID   Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID EmptyWed 9 Jan 2013 - 18:47

Ndryshimi i gjendjes së Ummetit dhe rimëkëmbja e tij, është vetëm në duart tona si besimtarë. Që ne të ndryshojmë dhe të rimëkëmbemi, duhet t'i themi vetes:

Mjaf pasivitetit dhe të qenit negativ. Sot është koha për aktivitet dhe pozitivitet. Kjo duhet të fillojë që nga banesa e secilit, që nga pallati, rruga ku kalojmë dhe lagja ku banojmë.

Që sot, duhet t'u themi "Mjaft" ujërave që rrjedhin dhe mbeturinave që hedhim pa kriter. Mos thuaj kurrë:
"Le t'i heqin të tjerët këto mbeturina ose ata që i kanë hedhur!"

Mos thuaj kurrë "Nuk ka ç'më duhet" por fillo nga vetja jote fillimisht. Secili prej nesh dalim në rrugë dhe shohim makina të parkuara në mes të rrugës duke penguar trafikun. Asnjëri nuk del t'i thotë dy fjalë shoferit që qëndron brenda.

Të gjithë hyjmë në bar-kafe për të pirë një kafe, por që na bllokohet frymëmarrja nga tymi i duhanit. Megjithatë, asnjëri nuk e merr guximin ta ngrejë zërin, që ky fenomen të pakësohet. Të gjithë jemi ambientuar me këtë pasivitet dhe nuk na bëjnë përshtypje këto gjëra.

Ne lindim, rritemi dhe vdesim në një ambient dhe atmosferë të mbushur me pasivitet. Edhe nëse një i ri e ngre zërin dhe kërkon të ndryshojë diçka, të rriturit i thonë: "Po ty ç'të duhet kjo?! Shih punën tënde dhe mos i bjer murit me kokë!"

E si mund të ndryshojmë në këtë mënyrë? Si mund të rimëkëmbemi kështu? Përse duhet të presim që Zoti ta ndryshojë gjendjen tonë, ndërkohë që pasiviteti dhe të qenit negativë po na merr frymën?!

“Zoti nuk e ndryshon gjendjen e një populli derisa ata të ndryshojnë veten e tyre”, është përmendur dy herë në Librin e All-llahut, Kur’anin Fisnik. Herën e parë, përmendet në suren Rad, ajeti 11: “Me të vërtetë, All-llahu nuk e ndryshon gjendjen e një populli, derisa ata të ndryshojnë ç’kanë në vetvete.”, kurse herën e dytë në suren Enfal, ajeti 52: “Kjo ndodh se All-llahu nuk ia ndryshon kurrë një mirësi që ia ka dhënë një populli, derisa ata të ndryshojnë atë që kanë në veten e tyre. Vërtet, All-llahu dëgjon dhe di gjithçka.”

Shkëputur nga libri:
- DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID


| Përgaditi: Bujamin SALIJA |

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Shkëputje nga libri : DERISA TË NDRYSHOJNË VETEN - Amër HALID
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: