islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën Empty96% Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën Empty0% Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën Empty0% Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën Empty0% Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën Empty1% Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën Empty2% Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

  Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën Empty
06012013
Mesazh Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën

 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën DashuriandajburritJeta dhe njeriu janë në garë, ndoshta e vetmja garë ku fitorja e njërit
nuk është humbje e tjetrit… Njeriu është i lirë të bëjë çfarë të dojë,
sipas asaj që po e quajnë demokraci, por liria e pamend dhe jashtë të
mirës, kurrë nuk i sjellë të mira, por edhe nuk e dëmton tjetrin siç
edhe niset në ato synime. E keqja e secilit i takon vetëm atij që bën
keq, assesi tjetrit, dhe padyshim se pre e djallëzimeve do të bie vetëm
ai/ajo që ka pranuar të jetë i involvuar në të keqen. Zoti, të tillëve
iu drejtohet duke ju thënë:

“Ç’të mashtroi ty që nuk i besove Zotit tënd bujar?” (Infitar, 6)

Ndryshe
ndodh kur në garë hyjnë varfëria dhe dhimbja. Varfëria është kusht me
të cilën njerëzit jo medoemos lindin, por e mira është se mësohen, por
s’do të thotë që për shkak të varfërisë të lejohet të bëhen fëlliqësira
dhe vepra degjeneruese të cilat një ditë do të dëshmojnë kundër kryesit
të tyre. Për këtë kemi versetin i cili thotë:

"Secili
njeri do të shijojë vdekjen, e shpërblimet tuaja u plotësohen Ditën e
Llogarisë. Kush i shmanget zjarrit e futet në Xhenet, ai është
fitimtari. E jeta e kësaj bote nuk është tjetër pos një përjetim
mashtrues."
(Ali Imran, 185)

A ka njerëz të lumtur?
Shumë pretendojnë se janë… Por si çdo gjë, edhe veprat duan kohë edhe
pasi ato janë bërë, para se të shihen, dëgjohen e vlerësohen…

"Jeta
e kësaj bote nuk është gjë tjetër vetëm se një përjetim e mashtrim.
S'ka dyshim se bota tjetër është më e dobishmja për ata që ruhen. A nuk e
përdorni mendjen?"
(En'am, 32)

Të gjithë ankohen.
Rrallë një person i vetëm dihet të ketë pranuar se problemi i tij është
më i lehtë se ç'është në të vërtetë. Ekzagjerimi edhe në mes më të
duruarve, është si qilimi fluturues ku askush nuk ka hipur, të gjithë
ëndërrojnë - por ndeshen me të njëjtin zhgënjim dhe s'ndalen së
zemëruari. Askush nuk duhet të mbytet në hallet e veta dhe as të shihet
gjithë kohën në pasqyrë. Edhe më i padituri, nëse thotë a bën atë që i
takon, nuk do që të pengohet nga natyra e tij për të menduar qartë rreth
gjendjes ku ndodhet. Por neve na tërhiqet vërejta nga Zoti ynë duke na u
thënë:

"O ju njerëz, kini kujdes ndaj Zotit tuaj dhe
kini frikë ditës kur prindi nuk mund t'i bëjë dobi fëmijës së vet, e as
fëmija nuk mund t'i bëjë dobi asnjë send prindit të vet. Premtimi i
Allahut është i vërtetë, pra të mos ju mashtrojë jeta e kësaj bote dhe
të mos ju mashtrojë ndaj Allahut djalli mashtrues."
(Lukman, 33)

Institucioni
është qendër që njeh çdo njeri dhe jo anasjelltas. Prandaj bota s’ka
qenë e s’do të jetë kurrë në paqe - respekti shihet si borxh dhe jo
diçka që duhet fituar, e mira merret për dobësi, dashuria shpërdorohet
dhe njerëz të ndryshëm që s'duhet kurrsesi të jenë bashkë afrohen për të
'larë hesape'. E nëse mendohet se “larja e hesapeve” mund të bëhet
përmes fëlliqësirave e punëve të pista amorale siç ndodhi në Prishtinë
më 14.12.2012 në mënyrë të organizuar nga të pandërgjegjshmit dhe
injorantët, kjo veçse tregon një luftë edukatash e moralesh në mes të
moralshmëve dhe të pamoralshmëve, por Zoti na e tërheqë vërejtjen duke
na thënë dhe duke na premtuar se:

"Atyre që nuk besuan, u
është bërë e hijshme jeta e kësaj bote dhe bëjnë tallje me ata që
besuan. Por të devotshmit janë mbi ta në ditën e kiametit. Allahu e
furnizon pa masë atë që do."
(Bekare, 212)

Bota është
hapësirë me njeriun fillimisht pjesë e saj, thuajse i padukshëm, pa
ndikim - si çdo specie tjetër. Zhvillimet e afruan këtë botë, e bënë të
vogël - me një kompjuter, internet, IPhone, IPad -njeriu e mban atë në
dorën e tij. Bota që dikur e përfshinte, tani përfshihet brenda njeriut
të vogël të fryrë, euforik dhe si i dehuri harron se helmohet, qesh,qan
dhe vetëm botën e tij sheh, të tjerët donë t’i sfidojë për të këqijat që
i ndodhin dhe nuk zgjedh mënyrën e duhur kundërshtuese për ta shpalosur
pakënaqësinë e tyre për mos pasjen e një jete të mirë, komode e harmoni
në jetën e tij duke krijuar një familje të shëndoshë dhe në suaza të
rrugëve të shëndosha, dhe harron se këto sjellje të tij do t’ia zënë
frymën më keq sesa të futet në një qese najloni dhe do të plasë
dalëngadalë pa i dalë askush në ndihmë, madje as ata/ato që i thirrën në
imoralitet e vepra të tilla të pista, sepse nuk deshi të dëgjojë
thirrësin i cili thërriste me dëshmi të gjallë:

"Hiqu atyre që e marrin fenë për lojë e dëfrim dhe i ka mashtruar jeta e kësaj bote!..." (En'am, 70)

"I
pat mashtruar ata jeta e kësaj bote dhe ashtu (të detyruar) dëshmuan
kundër vetvetes se me të vërtetë e refuzonin (të vërtetën)."
(En'am, 130)

Përderisa
e keqja nuk paska fund, edhe e mira është në pafundësi, ajo jeton në
këtë botë por vazhdon edhe në botën tjetër, andaj kurrë nuk bëhet vonë
që njeriu të vetëdijesohet dhe të këndellet nga dehja e së keqes dhe ta
udhëzojë veten në të mirën e në të mbarën, ngase përjetimet e të
shëmtuarës i përjeton në të dy botët vetë ai/ajo që i bën, sikurse që i
përjetojnë të mirat punëmirët…

Zoti po këshillon duke na thënë:

"…Por
jobesimtarët janë të gëzuar me jetën e kësaj bote. E jeta e kësaj bote
ndaj botës tjetër nuk është tjetër vetëm se një përjetim i shkurtër."
(Rra'd, 26)

Por,
nëse njeriu do që të pendohet, do që ta përmirësojë veten e tij dhe të
shpëtojë nga dënimi në të dy botët, edhe për këtë Zoti ka premtuar dhe
thotë në Kuran:

“Nuk ka dyshim se për muslimanët e
muslimanet, besimtarët e besimtaret, adhuruesit e adhurueset, të
sinqertit e të sinqertat, durimtarët e durimtaret, të përvuajturit e të
përvuajturat, sadakadhënësit e sadakadhënëset, agjëruesit e agjërueset,
ruajtësit e nderit e ruajtëset e nderit, shumëpërmendësit e All-llahut e
shumëpërmendëset e All-llahut, All-llahu ka përgatitur falje (mëkatesh)
dhe shpërblim të madh.”
(Ahzab:35)

Allahu ju shperbleft per postimin.
 Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën :: Komentet

No Comment.
 

Hyr në garë vetëm me të mirën e për të mirën

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: