islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç Empty20%Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç Empty7%Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç Empty7%Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç Empty7%Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç Empty7%Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç Empty7%Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç Empty7%Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç Empty37%Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç Empty
MesazhTitulli: Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç   Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç EmptySat 5 Jan 2013 - 19:51

Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç 20130110Vepra të mira janë ato vepra (punë),të cilat përshtaten me pëlqimin e Allahut xh.sh,pra këto vepra janë të mira;kurse veprat dhe sjelljet që bëhen në kundërshtim me pëlqimin e Allahut xh.sh,janë të kqija.

Pejgamberi s.a.v.s në lidhje me këtë temë në një hadith të tij na porosit dhe na thotë:

" Ka prej njerëzve që janë çelës i të mirës dhe kyç i të keqes.Ka edhe prej atyre që janë çelës për të keqen dhe kyç për të mirën! Mallkuar qofshin ata që janë çelës/nxitës për të keqen."(Ibn Maxhe,19Mukaddime)


Pra nga ky hadith vërjm se Pejgamberi ynë i dashur (s.v.s),njerëzit i ka ndarë në dy kategori, në ata që motivojn të mirën dhe në ata që motivojn të keqen:

1.Ka njerëz që janë çelës për të mirën dhe kyç për të keqen.Thënë ndryshe,ata janë të hapur për të mirën dhe të mbyllur për të keqen.Çelësat që kanë në duar,janë çelësat e së mirës,që hapin vetëm dyer të mira dhe mbyllin dyert e së keqes.

Ata janë të lumtur kur bëjnë mirë,kur veprojnë mirë.NdJ dhe u binden urdhërave të Zotit të Madhëruar:" Nxitoni drejt faljes së gjynaheve nga Zoti juaj dhe Xhenetit,hapsira e të cilit është sa qyejt dhe Toka dhe është përgatitur për të devotshmit."(Ali Imram,133)),pra,nxitojnë për të vepruar mirë,si dhe nxisin të bëjnë mirë.Ata nuk lodhen,nuk ndalojnë së punuari,së përpjekuri,së munduari për këtë kauzë.Çdo lloj vështirësie që u del përpara,e mundin,çdo lloj pengese e kalojnë,vetëm për të arritur të bëjnë vepër të mirë.

Janë piklrisht ata që ndjekin fjalën e Zotit:"Çdo kush ka një drejtim nga i cili kthehet.Pra,bëni garë me njëri -tjetrin për punë të mira."(Bekare,148),pra,garojnë me njëri -tjetrin në vepra dhe shërbime të mira.

Kjo është një garë e ëmbël,një sfidë e këndshme,një garë në shërbim,jo për të pasur përfitime të kësaj bote e as për të pasur përfitime materiale.

Kjo është një garë që bëhet për t 'i shërbier njerëzimit,që të fitohet pëlqimi i Zotit.

Në këtë garë nuk ka punë kundër tjetrit, nuk ka nënkëmbëza për tjetrin,nuk ka pengesa për shërbimin e tjetrit.

Përkundrazi,në këtë garë,duke iu bindur urdhërit të Zotit: " Ndihmojeni njëri -tjetrin në punë të mira dhe në të ruajturit nga të kqijat dhe jo në gjynahe dhe në srmiqësi!Frikësojeni Allahutdepse Ai dënon ashpër."(Maide,2), ka punë të mira dhe ka ndihmë për tjetrin lidhur me takvanë.Nga ky ajet kuptohet ndihma lidhur me veprën e mirë, është tregurs i takvssë,ashtu sikurndër ndihma në të keqe buron nga armiqësia.
Besimtarët nuk janë armiqtë,por miqtë e njëri -tjetrit.Ata që gjenden në këë gafë,janë njerëzit e bëmirësisë,ata që kanë flijuar veten që të bëjnë vepra bamirësie.
Ata janë njerëzit e shërbit,kudo qoftë një vepër mirë,kudo qoftë një shërbim i mirë ata atje shkojnë,atje janë.

Ata janë njerëz që dashurojnë shërbimin,nuk ngopen së bëri mië dhe së shërbieri.Sa më shumë që bëjnë,aq më shumë dëshirojnë të bëjnë edhe më tepër mirë,edhe më shumë shërbim.Sepse e kanë vënë vëth në vesh thirrjen profetike: "Besimtari nuk ngopet së pari vepra të mira që dëgjon,derisa të hyjë në xhenet."(Tirmidhi,ilm.19)

Ata e dinë se lumturia në të dy botët arrihet përmes të qenit afër së mirës dhe larg të keqes.

2,Ka njerëz që janë çelës për të keqen dhe kyç për të mirën.Këta njerëz janë ta që nuk kan vajtur asnjëherë në rrugën e mirë e as që kanë trokitur ndonjëherë në dyert e së mirës.Gjithnjë kanë vajtur në rrugë të keqe dhe kanë hapur vetëm dyer të këqija.Janë ata që nxitojnë në vepra që janë të dëmshme për fenë dhe njerëzimin....Vazhdon


Allahu ju shperbleft per postimin.
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Bëhu çelës për të mirë dhe dry për të keç
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: