islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Love Test (Testi I Dashurisë)! EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Love Test (Testi I Dashurisë)! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Love Test (Testi I Dashurisë)! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Love Test (Testi I Dashurisë)! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Love Test (Testi I Dashurisë)! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Love Test (Testi I Dashurisë)! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Love Test (Testi I Dashurisë)! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Love Test (Testi I Dashurisë)! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Love Test (Testi I Dashurisë)! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Love Test (Testi I Dashurisë)! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Love Test (Testi I Dashurisë)! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Love Test (Testi I Dashurisë)! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Love Test (Testi I Dashurisë)! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Love Test (Testi I Dashurisë)! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Love Test (Testi I Dashurisë)! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Love Test (Testi I Dashurisë)! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Love Test (Testi I Dashurisë)! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Love Test (Testi I Dashurisë)! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Love Test (Testi I Dashurisë)! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Love Test (Testi I Dashurisë)! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Love Test (Testi I Dashurisë)! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Love Test (Testi I Dashurisë)! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Love Test (Testi I Dashurisë)! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Love Test (Testi I Dashurisë)! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Love Test (Testi I Dashurisë)! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Love Test (Testi I Dashurisë)! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Love Test (Testi I Dashurisë)! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Love Test (Testi I Dashurisë)! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Love Test (Testi I Dashurisë)! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Love Test (Testi I Dashurisë)! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Love Test (Testi I Dashurisë)! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Love Test (Testi I Dashurisë)! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Love Test (Testi I Dashurisë)! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Love Test (Testi I Dashurisë)! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Love Test (Testi I Dashurisë)! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Love Test (Testi I Dashurisë)! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Love Test (Testi I Dashurisë)! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Love Test (Testi I Dashurisë)! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Love Test (Testi I Dashurisë)! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Love Test (Testi I Dashurisë)! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Love Test (Testi I Dashurisë)! Empty96%Love Test (Testi I Dashurisë)! Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Love Test (Testi I Dashurisë)! Empty0%Love Test (Testi I Dashurisë)! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Love Test (Testi I Dashurisë)! Empty0%Love Test (Testi I Dashurisë)! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Love Test (Testi I Dashurisë)! Empty0%Love Test (Testi I Dashurisë)! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Love Test (Testi I Dashurisë)! Empty1%Love Test (Testi I Dashurisë)! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Love Test (Testi I Dashurisë)! Empty2%Love Test (Testi I Dashurisë)! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Love Test (Testi I Dashurisë)!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Love Test (Testi I Dashurisë)! Empty
05012013
MesazhLove Test (Testi I Dashurisë)!

Love Test (Testi I Dashurisë)! 28110_434895083973_377643538973_5716432_7045576_n-300x187
Sot isha duke shikuar Tv, edhe në një pjesë publicitare që u dha, një nga reklamat ishte pikërisht me këtë titull “Love Test…Më do apo s’më do?”

Subhanallah thashë me vete, sa njerëz të prapambetur, akoma besojnë në këto budallalliqe..Zoti na ruajt…

Sipas këtyre personave ai test tregon se çfarë robi ka në zemrën e tij, se sa përqind të dashurisë posedon në zemrën e tij/saj kundrejt bashkëshortes/it…

Subhanallah…

Disa të tjerë shkojnë tek fallxhoret, për të parë rrjedhimet e jetës së tyre, për të parë fatin se çfarë do t’iu ndodhë më vonë…Estagfirullah…

Por a na lejohet ne shkuarja tek fallxhoret ?

A na lejohet ne besimi në këto gjëra ose besimi tek këta njerëz, qe sot e kanë kthyer në biznes këtë gjë… Subhanallah..

Do të tregoj edhe disa hadithe mbi këtë gjë..

Muhamedi (alejhi selam) ka vendosur rregulla të qarta të cilat ndalojnë çdo shkuarje te fallxhoret.
Safijjeh transmeton nga Hafsa (gruaja e Pejgamberit s.a.v.s.) se Pejgamberi (s.a.v.s) ka thënë:

“Namazi i kujtdo që i afrohet ndonjë fallxhori dhe e pyet atë për ndonjë gjë nuk pranohet për 40 ditë dhe netë.” (Muslimi)

Ndëshkimi në këtë hadith është (thjesht) për afrimin te një fallxhor dhe pyetja e tij për kuriozitet.
Ky ndalim mbështetet gjithashtu edhe nga hadithi i Muavi ibn Hakam Selami në të cilin ai thotë:

“O i dërguari i Allahut ka disa njerëz prej nesh që (vizitojnë) shkojnë te fallxhoret”.

Resuli (alejhi selam) iu psrgjigj : “Mos shkoni tek ata”

(Cituar nga En-Neveviu ne Tefsir El-Aziz El-Hamid)

Ky ndëshkim i ashpër është caktuar për shkuarjen tek fallxhoret sepse ky veprim është hapi i parë në drejtim të besimit tek fallxhoret.

Në qoftë se dikush shkon atje duke dyshuar se a është i vërtetë tregimi i fatit apo jo, dhe në qoftë se disa prej thënieve të fallxhorit dalin të vërteta, ai me siguri do të bëhet një besimtar i zjarrtë dhe i zellshëm në tregimin e fatit dhe në fallxhoret.

Subhanallah, Allahu na ruajt nga këto gjëra, lusim Allahun Teala që të largojë prej nesh shejtanin e mallkuar që mund të na ngacmojë dhe të na çojë deri në atë pikë sa që të besojmë edhe në fallxhoret..

Allahu thotë qartë në Kur’an se askush veç Tij nuk e njeh të padukshmen,bile as Muhammedi (alejhi selam).
Allahu thotë:
“Çelësat e fshehtësisë janë vetëm te Ai,atë (fshehtësinë) nuk e di askush veç Tij…” (Kur’an 6:59)

Allahu i ka thënë të dërguarit Muhammed (alejhi selam).:

“Thuaj;”Unë nuk kam në dorë për veten time as ndonjë dobi,as një dëm,veç çfare do Allahu.
Sikur t’a dija të fshehtën,do të shumoja për vete të dobishmet e nuk do më prekte gjë e keqe…” (Kur’an 7:188)


Në një ajet tjetër thuhet:

“Thuaj;”Askush veç Allahut as në qiell,as në tokë nuk e di të fshehtën…” (Kur’an 27:65)

Prandaj të gjitha metodat e ndryshme që përdoren nëpër botë nga falltorët ose treguesit e fatit janë të ndaluara për muslimanët (p.sh.)
Allahu thotë në Kur’anin famëlartë:

“S’ka dyshim se vetëm All-llahu e di kur do të ndodhë kijameti, Ai e di kur e lëshon shiun. Ai e di se çka në mitra (të nënave), nuk e di kush pos Tij se çka do t’i ndodhë (çka do të punojë) nesër, dhe askush nuk e di, pos Tij, se në ç’vend (ose kohë) do të vdesë. All-llahu është më i dijshmi, më i njohuri.”

Pra nga të gjithë këto argumente akoma nuk jemi në gjendje të hapim sytë, të shohim çfarë bëhet, ti largohemi të dyshimtave..?

Akoma nuk jemi në gjendje të vendosim dhe ta ngulitim në kokë që fatin tonë nuk e din askush tjetër përvec Allahut Teala..?

Nuk jemi ne të vetëdijshëm për këto gjëra, për të gjitha këto argumente që kanë ardhur…Subhanallah… Po çfarë kërkojmë ne atëherë tjetër…!

E lus Allahun e Madhërishem të na forcojë besimin tonë, të na bëjë prej të devotëshme, të largojë shejtanin nga vetja e jonë që mos të na ngacmojë deri ne atë pikë që të bëjmë fitne…Estagfirullah… Mos të arrijmë edhe në gradat e shirkut..Allahu na ruajt..Pra falli na çon në fitne dhe nëse lidhemi aq ngushtë edhe ne shirk…Estagfirullah…Këtu po e mbyll këtë shkrim me një ajet kur’anor:

”Dhe Fitneja, është më e rëndë se vrasja.” (El-Bekare 19


Rejhana Çekrezi

Allahu ju shperbleft per postimin.
Love Test (Testi I Dashurisë)! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Love Test (Testi I Dashurisë)! :: Komentet

No Comment.
 

Love Test (Testi I Dashurisë)!

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: