islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” Empty96%“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” Empty0%“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” Empty0%“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” Empty0%“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” Empty1%“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” Empty2%“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 “Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…”

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” Empty
05012013
Mesazh“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…”

“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” Kurani-i-hapur1-300x200Ajeti I parë që është zbritur fillon me “Ikra bismi rabike ledhi halak”
“LEXO me emrin e Zotit tënd, i cili krijoi (çdo gjë).
Krijoi njeriun prej një gjaku të ngjizur (në mitrën e nënës).
LEXO! Se Zoti yt është më bujari!
Ai që e mësoi (njeriun) të shkruaj me pendë. Ia mësoi njeriut atë që nuk e dinte.” (Alek 1-5)..

Nga këto ajete kuranore vërejmë se cfarë rëndësie ze në fenë islame dituria.

Ne Kur’an u behet vazhdimisht thirrje
besimtarëve për të kërkuar dituri, e në të njëjtën kohë aty paraqitet
një mori absorvimesh për shumë fenomene..

Nga Umeri, (r.a) gjthashtu trasmetohet se ka thënë:
“Një ditë ishim duke ndenjur te i Dërguari I All-llahut (alejhi selam),
kur u duk një njeri me rroba shumë të bardha dhe flokë shumë të zeza. Në
të nuk hetohej shenja e udhëtimit dhe askush prej nesh nuk e njohëm. U
ul pranë të Dërguari (s.a.v.s), duke i mbështetur gjunjët e vet mbi
gjunjët e tij, i vendosi duart e veta në kofshën e tij dhe tha:
‘O Muhammed, më trego ç’është Islami?’ I Derguari (alejhi selam), ka thënë:
‘ Islami është që të dëshmosh që nuk ka Zot tjetër perveç All-llahut dhe
se Muhammedi është i dërguari i Zotit, ta kryesh namazin, ta ndash
zekatin, ta argjërosh Ramazanin, ta vizitosh Qa’ben nëse ke mundësi ta
bësh këtë !’
Ai tha: ‘Të vërtetën e the!’
Ne u çuditëm: po e pyet dhe po ia vërteton.
Ai tha: ‘Më trego ç’është imani?’
( Pejgamberi )tha: ‘Ta besosh Zotin, Engjujt e Tij, Librat e Tij, të
Dërguarit e Tij, Ditën e fundit dhe të besosh në të caktuarit e Tij të
të mirës dhe të keqes.’
Tha:’Të vërtetën e the.
‘ Tha : ‘Më trego ç’është ihsani?’
( Pejgamberi ) tha: ‘Ta adhurosh Zotin sikur e sheh Atë, sepse edhe pse ti nuk e sheh Atë, Ai vërtet të sheh ty.’
Tha: ‘Më trego ç’është çasti (i fundit, dita e shkatërrimit)?’
(Pejgamberi) tha: ‘Për këtë i pyeturi nuk di më shumë nga ai i cili pyet.’
‘Më trego mbi shenjat e tij?’
Tha: ‘ Kur robëresha t’i lindi vetes zonjushë, kur të shihen barinjtë
këmbëzbathur, të zhveshur e të mjerë se si garojnë në ndërtimin e
godinave të mëdha.’
Pastaj shkoi, kurse unë mbeta i habitur.

Pastaj ( I Derguari ) tha:

’O Umer, a e njeh atë që më pyeti?’
Thashë: ‘All-llahu dhe i Dërguari i Tij më së miri e dinë.’
Tha: ‘Vërtet ky qe Xhibrili, erdhi t’ua mësojë fenë tuaj ‘( Muslimi )..

Po e përfundoj këtë shkrim me një ajet kuranor:
“… Mirësi e vërtetë është ajo e atij që i beson Allahut dhe
Ditës së Gjykimit, Engjëjve, Librit dhe Profetëve, dhe pasurinë që e do
ua jep të afërmve, jetimëve, të varfërve, udhëtarëve, lypësave dhe për
lirimin e robërve, dhe ai që e fal namazin, e jep zekatin, dhe ata që
kur premtojnë e zbatojnë, dhe të durueshmit në skamje, në sëmundje dhe
në luftë. Të tillët janë ata të sinqertit dhe të tillët janë ata të
devotshmit.” ( Bekare, 2:177)..

E lusim Allahun (xh.sh) të na e shtojë diturinë , dhe të na bëjë prej
atyre personave që kanë arritur në grada të larta të besimit…amin..

Rejhana Çekrezi

Rejhana Çekrezi[justify]

Allahu ju shperbleft per postimin.
“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…” :: Komentet

No Comment.
 

“Kërkoni diturinë nga djepi deri në varr…”

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: