islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3012 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Alfred Dosku

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE Empty
MesazhTitulli: PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE   PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE EmptyFri 4 Jan 2013 - 13:56

Falënderimet i takojnë Allllahut. Ai është i falënderuar dhe i lartësuar në çdo situatë, Atë e falënderojmë dhe prej Tij falje dhe ndihmë kërkojmë. Kërkojmë mbrojtje nga All-llahu prej të këqijave të vetvetes dhe të veprave tona. Kënd e udhëzon All-llahu s’ka kush e lajthit dhe kënd e largon nga rruga e vërtetë, s’ka kush e udhëzon. dëshmoj dhe deklaroj se nuk ka të adhuruar tjetër me të drejtë veç All-llahut, i vetëm dhe i pa shoq, si dhe dëshmoj se Muhammedi është rob dhe i dërguar i Tij, paqja dhe bekimi i All-llahut qofshin mbi të, mbi familjen e tij të nderuar, mbi shokët e tij besnikë dhe mbi të gjithë ata që ndjekin rrugën e tij deri në Ditën e Gjykimit. Nga parimet dhe mësimet tona themelore është që të jemi krenarë, që jemi pjesëtarë të kësaj feje të pastër dhe të ndihemi të nderuar që All-llahu i Lartësuar na ka bërë muslimanë. Ai që nuk ndihet i nderuar me këtë fe dhe nuk është krenar që është musliman, në zemrën e tij ka dyshim dhe jobindshmëri. Allllahu i Lartësuar, duke iu drejtuar të Dërguarit të Vet, thotë: “Dhe se ajo (shpallja)është lëvdatë e madhe për ty dhe për popullin tënd dhe për këtë (lëvdatë)më vonë do të përgjigjeni.” (Zuhruf: 44) Pra, është obligim dhe nder të krenohesh me Islam, se je pjesëtar i uumetit të Islamit,të IKRE 44 krenohesh me Kur’an, se je pjesëtar i ummetit të Kur’anit. Gjithashtu, All-llahu i Lartësuar thotë: “E mos u dobësoni (fizikisht)dhe mos u dëshpëroni (shpirtërisht)derisa ju jeni më të lartët, po qe se jeni besimtarë të sinqertë.” (Ali Imran: 139). Më të lartët në mbështetje, më të lartët në parime, më të lartët në metodologji. Parimet tona janë parime të bazuara në Kur’an, e Kur’ani ynë është Kur’an fisnik, mbështetësi ynë është All-llahu Fuqiplotë. Atëherë, si mund të dobësohet ai që ka All-llahun që e mbështet? Si mund të dobësohet kur All-llahu është Zoti dhe Strehuesi i tij? Si mund të dobësohet kur i Dërguari, paqja dhe bekimi i Allllahut qofshin mbi të, është shembull për të? Si mund të dobësohet kur Islami është feja e tij?Pra duhet të jemi krenar dhe ballëhapur për këtë fe të ndershme të pastër dhe fisnike.Obligim i yni është të krenohemi dhe të ndihemi të ngritur e të lartësuar atë ditë që All-llahu na ka bërë pjesëtarë të Islamit. Prandaj, i tërë nderi nuk qëndron në pallate të larta dhe në pasuri, por nder dhe krenari është të jesh rob i All-llahut, Krijuesit të qiejve dhe të tokës. Nder është të jesh nga të afërmit e All-llahut të Lartësuar, të cilët janë vepërmirë dhe largohen nga të ndaluarat, i urdhërojnë të tjerët në të mirë dhe i ndalojnë nga e keqja, pra besimtari ia mbulon të metat vëllait të tij, ndërsa i brishti i zbulon dhe publikon ato.” Ka thënë Aliu, All-llahu e mëshiroftë: “Besimtarët janë këshillues, ndërsa hipokritët janë mashtrues.” Mos lejo të bëhesh nga mashtruesit,nga ata që pretendojnë se parimet e nderit, të lartësisë dhe të krenarisë janë në zotërimin e pasurisë dhe të mirave të kësaj bote. Për këtë lloj të njerëzve, All-llahu i lartësuar në Kur’an thotë “Pastaj thanë Përse të mos i ketë zbritur ky disa në shkallë më të lartë se HUTBE Muslimi. E All-llahu thotë: “Pra, Kur’an një njeriu të madh nga dy qytete? A thua ata e përcaktojnë mëshirën (pejgamberllëkun) e Zotit tënd? Ne kemi përcaktuar ndër ta gjendjen e jetës në këtë botë; Ne kemi dalluar të tjerët, që të shfrytëzojnë njëri-tjetrin për shërbime. E mëshira (caktimi për pejgamber)e Zotit tënd është shumë më e dobishme se ajo që ata grumbullojnë.” (Zuhruf 31, 32) Prandaj, i tërë nderi nuk qëndron në pallate të larta dhe në pasuri, por nder dhe krenari është të jesh rob i Allllahut, Krijuesit të qiejve dhe të tokës,furnizuesit dhe udhëzuesit. Kur sheh një të devotshëm, zemra jote e do atë, nëse je musliman, për shkak se në të vërehen shenjat e kënaqësisë. Ndërsa kur sheh një jobesimtar, zemra jote e urren atë, edhe në qoftë se është i bukur, ngase në të janë shenjat e hidhërimit të Allllahut, në të janë shenjat e largimit nga All-llahu. Për këtë All-llahu thotë: “E kur t’i shohësh ata, trupat e tyre të mahnitin, e kur të flasin, fjalës së tyre i vë veshin. Po ata janë si trungjet e zgavruar e të mbështetur, e çdo zë e mendojnë se është kundër tyre. Ata janë armiq, pra ruaju prej tyre! All-llahu i vraftë, si shmangen nga e vërteta!” (Munafikun, 4) Trupat e tyre janë të lartë dhe të mahnitin, fytyrat e tyre janë të bukura, mirëpo zemrat e tyre, janë zemra të humbura, injorante, të ngurta dhe nuk pranojnë të vërtetën. Shokët e të Dërguarit të All-llahut, paqja dhe bekimi i All-llahut qofshin mbi ta, nuk zotëronin prej kësaj bote shumë, madje kishte që flinin në rrugë, mirëpo All-llahu shikoi në zemrat e tyre sepse zemra është pjesa kryesore me anë të së cilës vlerësohet robi, i udhëzoi i ngriti lartë dhe i bëri krenarë në Islam. Zemra është bartësi i njeriut që me të udhëton për ahiret. Pejgamberi (s.a.v.s.) thotë:“Allllahu nuk shikon trupin dhe fizionominë tuaj, por shikon zemrat tuaja.” Transmeton adhuroni All-llahun me një adhurim të sinqertë ndaj Tij, edhe pse jobesimtarët e urrejnë atë (adhurimin)“ (Gafir,14) Trajto me mirësi të tjerët, se kjo është mënyra e vetme për t’i robëruar (përfituar) zemrat e tyre.” Trajtimi i mirë të tjerët ju klasifikon në kategorinë e robit të bindur dhe të dashur të Allllahut, siç ka thënë i Dërguari i Zotit, paqja qoftë mbi të: “Sa më shumë të jeni në mirësi të të tjerëve, aq më të dashur do të jeni tek Allllahu.”pra shfaqe kudo këtë mirësitë All-llahut dhe ndjehu i stolisur, krenar dhe bujar për fenë që Allllahu ta ka dhuruar. Islami është një mënyrë gjithëpërfshirëse e jetës... është si një marrëveshje midis Zotit të Lartë dhe robërve të Tij të përulur. Në pajtueshmëri me këtë marrëveshje, robi zotohet për t’i kryer obligimet para All-llahut. Me respektimin e këtyre obligimeve, All-llahu do t’i japë robit të drejta dhe privilegje, nuk është në rregull që ti të pajtohesh me këtë marrëveshje, pastaj bën çfarë dëshiron dhe lë anash çfarë dëshiron. All-llahu i Plotfuqishëm thotë në Kuran: “O ju që besuat, përqafoni Fenë Islame në tërësi, e mos ndiqni rrugën e djallit, sepse ai është armik i juaji i hapët.”(Bekare: 208) Vëlla i dashur, krenohu që je musliman dhe mos ki aspak dyshim në madhështinë e kësaj feje që ke përqafuar. Kapu pas saj fort, ngase ti nuk ke kurrfarë vlere jashtë Islamit. Mundohu te jesh sa më i sinqertë, se All-llahu pranon vetëm nga të sinqertit dhe kudo që të gjendesh,tregoi mirësitë e kësaj feje dhe falënderoje Allllahun për nderin që ta bëri,sepse pa Islam ti nuk do të ishe asgjë... ISMAIL XHABIRI IVB

Allahu ju shperbleft per postimin.
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
PA ISLAM S’KE KURRFARË VLERE
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: