islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! Empty20%DHIKRI - përmendja e Allahut !!! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! Empty7%DHIKRI - përmendja e Allahut !!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! Empty7%DHIKRI - përmendja e Allahut !!! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! Empty7%DHIKRI - përmendja e Allahut !!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! Empty7%DHIKRI - përmendja e Allahut !!! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! Empty7%DHIKRI - përmendja e Allahut !!! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! Empty7%DHIKRI - përmendja e Allahut !!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! Empty37%DHIKRI - përmendja e Allahut !!! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 DHIKRI - përmendja e Allahut !!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

DHIKRI - përmendja e Allahut !!! Empty
MesazhTitulli: DHIKRI - përmendja e Allahut !!!   DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptyWed 2 Jan 2013 - 18:20

E pyesin dikë: A po agjëron ?

Përgjigjet: Jam në agjërim të vazhdueshëm me dhikrin ( përmendjen e Allahut ), dhe nëse përmend tjetërkënd atëherë më prishet agjërimi .

Buhariu dhe Muslimi transmetojnë nga Ebu Hureja se profeti a.s. ka thënë:

" Unë jam pranë robit tim ashtu sikur ai më mendon: nëse më përmend në vetvete, do ta përmend në veten Time; nëse më përmend në grup, do ta përmend në një grup më të mirë se ai; nëse me afrohet një pëllëmbë, do t’i afrohem një krah; nëse më afrohet një krah, do t’i afrohem një pash; e nëse më vjen duke ecur, do t’'i shkoj duke vrapuar".

Çdo gjë ka dënimin e vet, dhe dënimi i besimtarit është ndërprerja e dhikrit
( përmendja e All-llahut ) .

Sehl ibn Abdullah : Në çdo ditë Allahu thërret:
Robi im: - Unë të përmend dhe ti më harron Mua, Unë të ftoj dhe ti shkon tek të tjerët, Unë të largoj belatë dhe ti akoma qëndron mes gjynaheve? Çfarë do të më thuash kur të vish nesër tek Unë?! ...

- Ibn Kajim Xheuzija thotë:

• Dhikri përzen shejtanin dhe e mund atë.
• Largon nga zemra mërzinë dhe ankthet.
• Mbjell në zemër kënaqësi dhe gëzim.
• Zemrën dhe trupin e forcon.
• Të shton rrizkun.
• Përmendësi i dhikrit vishet me ëmbëlsi.
• Të shton dashurinë për Allahun, sepse dhikri është dera e dashurisë.

- Ibn Tejmije thotë se:

• Dhikri për zemrën është porsi uji për peshkun.
• I fshin gjynahet, sepse të mirat i fshijnë të këqijat.
• Nëse gjuha është e zënë me dhikr, atëherë nuk ka kohë të merret me thashetheme, përgojime, gënjeshtra etj...

All-llahu në Kur'anin Famëlartë thotë:
" Përmende emrin e Zotit tënd, dhe përkushtoju Atij me gjithë qenien tënde."
| Muzemil:8 |

" Të përmendurit e All-llahut është gjëja më e madhe. " | Ankebut: 45 |
"O ju që keni besuat, mos t'ju pengojë juve pasuria dhe fëmijet tuaj nga përmendja e All-llahut." | Munafikune : 9 |

" Shenjë e dashurisë së All- llahut është dashuria e përmendjes së Tij dhe shenjë e urrejtjes së All- llahut është urrejtja e përmendjes së Tij ".

Muadh bin Xhebel ka thënë:
"Asgjë nuk të shpëton nga dënimi i Allahut përveç përkujtimit të Tij".

Allahu thotë në Suren El-Bekare, ajeti 152:
" Pra ju më kujtoni Mua (me adhurime), Unë ju kujtoj juve (me shpërblim) ".
─ Nga Bujamin SALIJA

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

DHIKRI - përmendja e Allahut !!! Empty
MesazhTitulli: Re: DHIKRI - përmendja e Allahut !!!   DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptyWed 2 Jan 2013 - 18:27

[quote]Shumë fjal të mira shumë kishlla të këndëshme.Allahu na bëft prej dhikërbërësit.Allahu të shpërbleft vlla për kthimin si dhe postimin.

Allahu ju shperbleft per postimin.
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

DHIKRI - përmendja e Allahut !!! Empty
MesazhTitulli: Re: DHIKRI - përmendja e Allahut !!!   DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptyWed 2 Jan 2013 - 18:28

Shumë fjal të mira shumë kishlla të këndëshme.Allahu na bëft prej dhikërbërësit.Allahu të shpërbleft vlla për kthimin si dhe postimin.
Bujamin shkruajti:
E pyesin dikë: A po agjëron ?

Përgjigjet: Jam në agjërim të vazhdueshëm me dhikrin ( përmendjen e Allahut ), dhe nëse përmend tjetërkënd atëherë më prishet agjërimi .

Buhariu dhe Muslimi transmetojnë nga Ebu Hureja se profeti a.s. ka thënë:

" Unë jam pranë robit tim ashtu sikur ai më mendon: nëse më përmend në vetvete, do ta përmend në veten Time; nëse më përmend në grup, do ta përmend në një grup më të mirë se ai; nëse me afrohet një pëllëmbë, do t’i afrohem një krah; nëse më afrohet një krah, do t’i afrohem një pash; e nëse më vjen duke ecur, do t’'i shkoj duke vrapuar".

Çdo gjë ka dënimin e vet, dhe dënimi i besimtarit është ndërprerja e dhikrit
( përmendja e All-llahut ) .

Sehl ibn Abdullah : Në çdo ditë Allahu thërret:
Robi im: - Unë të përmend dhe ti më harron Mua, Unë të ftoj dhe ti shkon tek të tjerët, Unë të largoj belatë dhe ti akoma qëndron mes gjynaheve? Çfarë do të më thuash kur të vish nesër tek Unë?! ...

- Ibn Kajim Xheuzija thotë:

• Dhikri përzen shejtanin dhe e mund atë.
• Largon nga zemra mërzinë dhe ankthet.
• Mbjell në zemër kënaqësi dhe gëzim.
• Zemrën dhe trupin e forcon.
• Të shton rrizkun.
• Përmendësi i dhikrit vishet me ëmbëlsi.
• Të shton dashurinë për Allahun, sepse dhikri është dera e dashurisë.

- Ibn Tejmije thotë se:

• Dhikri për zemrën është porsi uji për peshkun.
• I fshin gjynahet, sepse të mirat i fshijnë të këqijat.
• Nëse gjuha është e zënë me dhikr, atëherë nuk ka kohë të merret me thashetheme, përgojime, gënjeshtra etj...

All-llahu në Kur'anin Famëlartë thotë:
" Përmende emrin e Zotit tënd, dhe përkushtoju Atij me gjithë qenien tënde."
| Muzemil:8 |

" Të përmendurit e All-llahut është gjëja më e madhe. " | Ankebut: 45 |
"O ju që keni besuat, mos t'ju pengojë juve pasuria dhe fëmijet tuaj nga përmendja e All-llahut." | Munafikune : 9 |

" Shenjë e dashurisë së All- llahut është dashuria e përmendjes së Tij dhe shenjë e urrejtjes së All- llahut është urrejtja e përmendjes së Tij ".

Muadh bin Xhebel ka thënë:
"Asgjë nuk të shpëton nga dënimi i Allahut përveç përkujtimit të Tij".

Allahu thotë në Suren El-Bekare, ajeti 152:
" Pra ju më kujtoni Mua (me adhurime), Unë ju kujtoj juve (me shpërblim) ".
─ Nga Bujamin SALIJA

Allahu ju shperbleft per postimin.
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

DHIKRI - përmendja e Allahut !!! Empty
MesazhTitulli: Re: DHIKRI - përmendja e Allahut !!!   DHIKRI - përmendja e Allahut !!! EmptyWed 2 Jan 2013 - 18:34

All-llahu ju shpërbleftë dhe ju që na e mundësoni një gjë të tillë - Allahu qoftë i knaqur me ju dhe gjitha ata që përpiqen të ngrejnë fjalën e Krijuesit mbi fjalët e përkohshme !! Es selamu alejkum

Admin shkruajti:
Shumë fjal të mira shumë kishlla të këndëshme.Allahu na bëft prej dhikërbërësit.Allahu të shpërbleft vlla për kthimin si dhe postimin.
Bujamin shkruajti:
E pyesin dikë: A po agjëron ?

Përgjigjet: Jam në agjërim të vazhdueshëm me dhikrin ( përmendjen e Allahut ), dhe nëse përmend tjetërkënd atëherë më prishet agjërimi .

Buhariu dhe Muslimi transmetojnë nga Ebu Hureja se profeti a.s. ka thënë:

" Unë jam pranë robit tim ashtu sikur ai më mendon: nëse më përmend në vetvete, do ta përmend në veten Time; nëse më përmend në grup, do ta përmend në një grup më të mirë se ai; nëse me afrohet një pëllëmbë, do t’i afrohem një krah; nëse më afrohet një krah, do t’i afrohem një pash; e nëse më vjen duke ecur, do t’'i shkoj duke vrapuar".

Çdo gjë ka dënimin e vet, dhe dënimi i besimtarit është ndërprerja e dhikrit
( përmendja e All-llahut ) .

Sehl ibn Abdullah : Në çdo ditë Allahu thërret:
Robi im: - Unë të përmend dhe ti më harron Mua, Unë të ftoj dhe ti shkon tek të tjerët, Unë të largoj belatë dhe ti akoma qëndron mes gjynaheve? Çfarë do të më thuash kur të vish nesër tek Unë?! ...

- Ibn Kajim Xheuzija thotë:

• Dhikri përzen shejtanin dhe e mund atë.
• Largon nga zemra mërzinë dhe ankthet.
• Mbjell në zemër kënaqësi dhe gëzim.
• Zemrën dhe trupin e forcon.
• Të shton rrizkun.
• Përmendësi i dhikrit vishet me ëmbëlsi.
• Të shton dashurinë për Allahun, sepse dhikri është dera e dashurisë.

- Ibn Tejmije thotë se:

• Dhikri për zemrën është porsi uji për peshkun.
• I fshin gjynahet, sepse të mirat i fshijnë të këqijat.
• Nëse gjuha është e zënë me dhikr, atëherë nuk ka kohë të merret me thashetheme, përgojime, gënjeshtra etj...

All-llahu në Kur'anin Famëlartë thotë:
" Përmende emrin e Zotit tënd, dhe përkushtoju Atij me gjithë qenien tënde."
| Muzemil:8 |

" Të përmendurit e All-llahut është gjëja më e madhe. " | Ankebut: 45 |
"O ju që keni besuat, mos t'ju pengojë juve pasuria dhe fëmijet tuaj nga përmendja e All-llahut." | Munafikune : 9 |

" Shenjë e dashurisë së All- llahut është dashuria e përmendjes së Tij dhe shenjë e urrejtjes së All- llahut është urrejtja e përmendjes së Tij ".

Muadh bin Xhebel ka thënë:
"Asgjë nuk të shpëton nga dënimi i Allahut përveç përkujtimit të Tij".

Allahu thotë në Suren El-Bekare, ajeti 152:
" Pra ju më kujtoni Mua (me adhurime), Unë ju kujtoj juve (me shpërblim) ".
─ Nga Bujamin SALIJA

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
DHIKRI - përmendja e Allahut !!! Empty
MesazhTitulli: Re: DHIKRI - përmendja e Allahut !!!   DHIKRI - përmendja e Allahut !!! Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
DHIKRI - përmendja e Allahut !!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: