islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Steriliteti EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Steriliteti EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Steriliteti EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Steriliteti EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Steriliteti EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Steriliteti EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Steriliteti EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Steriliteti EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Steriliteti EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Steriliteti EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Steriliteti EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Steriliteti EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Steriliteti EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Steriliteti EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Steriliteti EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Steriliteti EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Steriliteti EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Steriliteti EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Steriliteti EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Steriliteti EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Steriliteti EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Steriliteti EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Steriliteti EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Steriliteti EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Steriliteti EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Steriliteti EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Steriliteti EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Steriliteti EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Steriliteti EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Steriliteti EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Steriliteti EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Steriliteti EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Steriliteti EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Steriliteti EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Steriliteti EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Steriliteti EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Steriliteti EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Steriliteti EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Steriliteti EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Steriliteti EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Steriliteti Empty96%Steriliteti Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Steriliteti Empty0%Steriliteti Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Steriliteti Empty0%Steriliteti Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Steriliteti Empty0%Steriliteti Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Steriliteti Empty1%Steriliteti Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Steriliteti Empty2%Steriliteti Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Steriliteti

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Steriliteti Empty
02012013
MesazhSteriliteti

Steriliteti (u196u)steriliteti
Dashuria për të pasur pasardhës është e natyrshme. Atë nuk mund ta ndalin pengesat jetësore e teknologjike, qe dalin në rrugë. Sado që njerëzimi të mundohet të rregulloj sistemin dhe planifikimin familjar, dashuria për të pasur pasardhës, do të jetësohet tek miljona e miljona njerëz kudo në botë, dhe derisa Allahu xh.sh të dëshiroj. Edhe tekstet islame janë shumë të qarta, në qëllimin që e ka feja islame rreth përbërjes së familjes, e që është ruajtja e llojit njerëzor nëpërmjet rrugës së përgjigjjes, kryrjes së nevojes instiktive, duke u bashkuar burri e gruaja për të kryer nevojen e njëri tjetrit.

Martesa nga njëra anë, përmban kryerjen e nevojes instiktive të lejuar me sheriat, dhe në anën tjetër, ruan llojin njerëzor nëpërmjet lindjes. Cdo njeri ka dëshirë që të ketë bijë e bija, për të ripërterirë dhe jetësoj jetën e tij. Për këtë Allahu xh.sh na tregon në librin e tij Kurani Kerimin.

(All-llahu krijoi për ju bashkëshorte nga vetë lloji juaj, e prej bashkëshorteve tuaja - fëmijë e nipa dhe ju furnizoi me (ushqime) të mira. Nahl 72.

Allahu xh.sh rëndësin e madhe të fëmijëve na e tregon edhe kur shohim që Ai betohet në ta ku thotë:

(Betohem në prindin dhe atë që lind prej tij). Beled 3.

Ndërsa në arritjen e mirëfillt të sjelleve të fëmijëve dhe lumturinë e tyre, atë e sheh nga udhëzimi i prindërve ku ata e lusin Allahun xh.sh që të kenë sukses me fëmijët. Këtë e shohim në fjalët e Allahut xh.sh:

(Aty në atë moment Zekirijaja e lut Zotin e tij e thotë: “Zoti im, më falë edhe mua nga ana Juaj një pasardhës (fëmijë) të mirë, vërtet, Ti je dëgjues i lutjes”!. Ali imran 38.

Steriliteti në gjuhë dmth mos mundësia e kryerjes së punës. Era e sterilitetit është ajo që nuk i prek, lëviz, as drunjt e as retë. Thotë Allahu xh.sh:

( Edhe në Adin (kemi lënë shenjë) kur Ne lëshuam kundër tyre erën rrënuese,) Dharijat 41.

Thuhet, mendje shterur është ai që nuk bën asnjë punë të hajrit e të dobishme. Ndërsa personi steril, është ai që nuk mund të lind nga ai fëmija. Thuhet për mashkullin dhe femrën së bashku.

Ndërsa steriliteti në mjekësi, është mos mbetja shtatëzen për një vit ose më gjatë, pas martesës nëse lidhjet instikte janë të rregullta, pa ndërmjetësimin e përdorimit te preparateve të ndalimit të shtatëzenis.

Llojet e streilitetit: steriliteti është dy llojesh:

1- Lloji i parë: është streiliteti i gruas e cila nuk ka lindur asnjëherë edhe përkunder orvatjeve për të mbetur shtatëzen, gjithashtu edhe mashkulli i cili nuk ka lindur më parë.

2- Lloji i dytë: është sterilitet i gruas e cila ka lindur më parë pastaj është ndërprer shtatëzenia e saj .

Mjekët i këshillojn të sapomartuarit në vitin e parë të tyre që të mos përdorin preparate për ndalimin e shtatëzenis nga lidhjet bashkshortore për shkak të rrezikut të mbetjes steril. Steriliteti mes burrave dhe grave është një problematik të ciles duhet kushtuar vëmendje dhe kujdes. Steriliteti i burrave ka shkaktarët e tij, dhe streiliteti i grave i ka gjithashtu shkaktaret e vet, si dhe steriliteti i të dyve së bashku kanë shkaktarët e tyre të veqant.

Sot shkenctarët dhe mjekët, kanë arritur të kuptojn shumë shkaqe që e shkaktojn sterilitetin te burrat dhe gratë. Ende 10 – 20 perqind të rasteve të sterilitetit nuk u dihet arsyja as te burrat e as tek gratë. Ka raste kur edhe burri edhe gruaja kanë rezultat pozitiv, kështu që mjekët i këshillojn të bëjn analiza te dy bashkëshortet në rast steriliteti.

Shërimi i sterilitetit:

Mjekësia moderne ka arritur me deshirën dhe fuqin e Allahut xh.sh, të sheroj me disa metoda të ndryshme sterilitetin. Disa nga këto janë:

1- Shërimi kimik nëpërmjet hormoneve apo barnave të ndryshme.

2- Shërimi me operacion. Në të shumtën e rasteve, operacion të thellë në largimin e problemeve në kanalet e qelizave të spermatozoideve (mitres), psh duke bërë hapjen e kanalit falop të degëzuar.

3- Mbjellje artificiale. Apo ndryshe mbjellja e vezores nga sperma e burrit, duke larguar pengesat (si psh mbyllja e viruseve të shumtë dhe dëmtues të qelizave të spermes, që gjenden afër qafës së mitres): kjo mbjellje është biologjike apo bëhet brenda në miter apo artificialisht jashtë trupit të gruas si psh fëmijë në epruvet.

Të sterilizuarit:

Me këtë kuptojm sterilizim artificial, me qëllim të ndërprerjes së shtatëzenis së përhershme (sterilitet i përhershem) apo të përkohshem. Sterilizimi i përhershem, ndalohet mundësia e të lindurit tek ndonjëri nga bashkëshortet apo tek te dy.

Dispozita e sterilitetit në mendimet e dijetarëve islam:

1- Sterilizimi i përkohshem është mënyrë të cilen mund ta kthen sipas dëshires së bashkëshorteve. Dijetarët e shohin këtë të lejuar duke u varur nga mjetet me të cilat bëhet ndërprerja e shtatëzenis.

2- Sterilizimi i përhershem në rast domosdoshmerie shendetësore siq është kanceri në prostaten e burrit, apo kanceri i vezoreve të gruas kjo është e lejuar me sheriat, ngase domosdoshmëria përcaktohet me nevojen e saj.

3- Sterilizimi i përhershem jo i domosdoshëm për shëndetin është i ndaluar me ligjet islame. Urtësin e ndalimit të këtij lloji e dimë mirë, ngase qëllimi i tij është ndalimi i lindjes dhe ky lloj është në kundërshtim me qëllimet e ligjeve të fesë islame mbi martesen. Kjo shkakton dëm njërit nga bashkëshorteve apo të dyve, qoftë pas lindjes apo para lindjes. Kështu që fëmijet e tyre ekspozohen shkatërrimit të përnjëhershem apo të njëpasnjëshem. Cfarë ndiejn prindërit të cilët kanë shijuar dashurin prindërore, e në anën tjetër ndokush të humb lindjen me sterilitet duke qenë të shendosh.

Kjo ata i fut në pozitë dhe gjendje të rënd psiqike, ngase nuk mund të kuptojn atë cfarë u ka kaluar. Ndoshta ndonjërit prej tyre që kanë humbur mundësin e lindjes i lëviz ndjenja prindërore por nuk mund të gjejn rrugën e suksesit të lindjes dhe pendohen të dy apo njëri prej tyre por atëherë nuk ka dobi pendimi. Kjo si do që të jetë, qoftë gruaja me deshirën e saj, ka kërkuar sterilizimin e panevojshem , apo duke iu bindur burrit të saj, cfarë do të bëj nëse asaj do ti vdes burri apo e shkurorizon ai, a nuk është shkaktar që i bëhet dëm asaj, dhe ndales për tu martuar ngase mos lindja konsiderohet e metë.

Është e nevojshme të përmendim këtë, që feja islame e ka lejuar planifikimin e familjes por e ka ndaluar përkufizimin e saj. Nëse planifikimi familjar bëhet me ligj që e sjell shteti atëher ai nënkupton përkufizimin e familjes në popull dhe është i ndaluar.

/Mesazhi/Përktheu:Shpend Hulaj

Allahu ju shperbleft per postimin.
Steriliteti 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Steriliteti :: Komentet

No Comment.
 

Steriliteti

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: