islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Ai është me ty,Ti me kë je?! Empty20%Ai është me ty,Ti me kë je?! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Ai është me ty,Ti me kë je?! Empty7%Ai është me ty,Ti me kë je?! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Ai është me ty,Ti me kë je?! Empty7%Ai është me ty,Ti me kë je?! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Ai është me ty,Ti me kë je?! Empty7%Ai është me ty,Ti me kë je?! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Ai është me ty,Ti me kë je?! Empty7%Ai është me ty,Ti me kë je?! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Ai është me ty,Ti me kë je?! Empty7%Ai është me ty,Ti me kë je?! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Ai është me ty,Ti me kë je?! Empty7%Ai është me ty,Ti me kë je?! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Ai është me ty,Ti me kë je?! Empty37%Ai është me ty,Ti me kë je?! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ai është me ty,Ti me kë je?!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Ai është me ty,Ti me kë je?! Empty
MesazhTitulli: Ai është me ty,Ti me kë je?!   Ai është me ty,Ti me kë je?! EmptyTue 1 Jan 2013 - 20:09

Ai është me ty,Ti me kë je?! Z
Të dashur lexues të Forumit Islamieshtedrit sid he ju vllezër dhe motra islam.
Nuk ka dyshim se njeriu jeton në këtë botë dhe krijon një sere lidhjesh dhe mardhëniesh të domosdoshme.....
Ai krijon mardhënie me organet e tij të trupit, me njerëzit e tjerë dhe me objektet e tjera....
Madje,disa prej këtyre lidhjeve, me kalimin e kohës shndërrohen në lidhje shumë jetike për të.
Një pike uji, kur e ka kapluar etja, një rriskë bukë, kur është I uritur, çdo gjë që I fal shpresën e shpëtimit në një moment kur I bëjnë padrejtësi, një mjek apo një ilaç gjatë një sëmundjeje, një degë në humnerë, një trung kur bie në det...ngushllimi përballë një dhimbjeje të madhe, pozita,posti,fëmijët dhe të afërmit,të dashurit e zemrës...çdo gjë, nga më e vogla deri tem ë e madhja...nëna, babai,fëmija...Të gjitha këto janë lidhjet tona me këtë botë.
Në qoftë se ndonjëra prej këtyre që numruam kalon para varësisë ndaj Allahut,kjo do të thotë se njeriu ka filluar të përjetojë një problem në varësinë e tij ndaj Zotit dhe ka filluar të ngatërrojë koordinatat e tij të orientimit.
Çfarë nënkuptojmë kur themi se një gjë mund të bëhet më e rëndësishme se varësia ndaj Allahut?
Ndoshta duhet të kalojmë nëpër një filter analize një e nga një të gjitha ato gjëra me të cilat kemi krijuar një lidhje në jetën tonë.
-Të gjitha lidhjet që zëvendësojnë apo dalin para lidhjes me Allahun,
-që të bëjnë ta harrosh Allahun,
-që të largojnë nga varësia ndaj Zotit
-ndaj të cilave janë të orientuara të gjitha shpresat,dashuritë dhe frika që në të vërtetë”duhen orientuar ndaj Allahut”...
Çdonjëra prej tyre është një situate specifike për njeriun, I cili mund të përballet me këtë lloj situate mendore në fusha të ndryshme sprovimi.
Në Kuran, teksa flitet në lidhje me një grup të caktuar njerëzish,thuhet se ata”I duan ashtu siç duan Allahun” disa krijesa të caktuara.Kurani e përkufizon këtë lloj dashurie si “barazim të krijesave me Allahun”.Po në Kuran thuhet se “besimtarët e duan Allahun më shumë se çdo gjë tjetër.”(Bekare,1
65)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Ai është me ty,Ti me kë je?!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: