islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Princi dhe Hamalli EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Princi dhe Hamalli EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Princi dhe Hamalli EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Princi dhe Hamalli EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Princi dhe Hamalli EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Princi dhe Hamalli EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Princi dhe Hamalli EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Princi dhe Hamalli EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Princi dhe Hamalli EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Princi dhe Hamalli EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Princi dhe Hamalli EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Princi dhe Hamalli EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Princi dhe Hamalli EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Princi dhe Hamalli EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Princi dhe Hamalli EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Princi dhe Hamalli EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Princi dhe Hamalli EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Princi dhe Hamalli EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Princi dhe Hamalli EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Princi dhe Hamalli EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Princi dhe Hamalli EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Princi dhe Hamalli EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Princi dhe Hamalli EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Princi dhe Hamalli EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Princi dhe Hamalli EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Princi dhe Hamalli EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Princi dhe Hamalli EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Princi dhe Hamalli EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Princi dhe Hamalli EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Princi dhe Hamalli EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Princi dhe Hamalli EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Princi dhe Hamalli EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Princi dhe Hamalli EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Princi dhe Hamalli EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Princi dhe Hamalli EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Princi dhe Hamalli EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Princi dhe Hamalli EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Princi dhe Hamalli EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Princi dhe Hamalli EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Princi dhe Hamalli EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Princi dhe Hamalli

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Princi dhe Hamalli Empty
MesazhTitulli: Princi dhe Hamalli   Princi dhe Hamalli EmptyTue 1 Jan 2013 - 16:29

Princi dhe Hamalli (u200u)assa
O i biri i Kalifes, nuk ka vështirësi për kënd nuk bënë mëkate, e as sprova për kënd nuk bënë keq, e as mërzi për kënd nuk dëmton. Ndërsa ai që ngryset në mëkate dhe gdhihet në zemërimin e Allahut, me të vërtet ai është në vështirësi, në sprova dhe në mërzi të vërtet !


Princi Ali, i biri i udhëheqësit Memun të udhëheqësve Abasidë, një ditë prej ditësh doli nga kështjella e Kalifatit për të parë gjendjen e njerëzve dhe për të vëzhguar punët e tyre.

Hyri në tregun e Bagdadit dhe derisa po vëzhgonte sytë i hasen në një hamall i cili barte me pagesë për njerëzit por që nga pamja dukej njeri i devotshëm. Merrej me bartjen e gjërave nga një vend në tjetrin, nga një dyqan në tjetrin. Që nga pamja e tij i la përshtypje Princit andaj edhe fillojë që ta përcjelle dhe të vëzhgonte me vëmendje lëvizjet e tij.

Kur erdhi koha e mesditës, Hamalli e la tregun dhe u largu drejt brigjeve të lumit Tigër. Mori abdes dhe fali dy reqate, pastaj ngriti duart drejt qiellit dhe fillojë të lutej. Me të përfunduar, u kthye në treg dhe fillojë përsëri punën deri pak para drekës. Ndërsa kur u afruar dreka, shkoi dhe bleu një copë buke e mori me vete dhe u kthye përsëri tek lumi. Fillojë ta njomte bukën në ujë të lumit dhe të hante, me të përfunduar mori abdes dhe fali namazin e drekës. Pastaj u shtri, fjeti për afro një orë dhe u kthye përsëri në treg për të vazhduar punën e tij. Ditën e dytë, Princi doli përsëri për ta përcjellë Hamallin, i cili kishte të njëjtin program dhe të njëjtat lëvizje, kështu edhe ditën e trete dhe te katërt ishte e njëjta gjendje.

Princi e dërgoi një prej ushtarëve të tij që ta ftonte Hamallin në pallatin e vetë. Pas ftesës së bërë, Hamalli erdhi në pallat. Hyri tek Princi dhe pasi që e përshëndeti, Princi menjëherë e pyeti nëse e njihte apo jo ?. Ishte kjo sa për të filluar bisedën…

Hamalli: Si mund te të njoh kur kurrë s’të kam parë !

Princi: Unë jam i biri i Kalifës.

Hamalli: Ashtu po thuhet !

Princi: Çka punon ti ?

Hamalli: Punojë me robërit e Zotit, mbi tokën e Zotit

Princi: Të kam vëzhguar për disa ditë me radhe dhe e kam parë vështirësinë në të cilën jeton andaj edhe kam vendosur që të ta lehtësojë sado pak këtë vështirësi.

Hamalli: Në çfarë mënyre ?

Princi: Jeto në pallat me mua, ti dhe familja jote. Kështu do të jesh i ushqyer, i rehatuar dhe i lumtur.

Hamalli: O i biri i Kalifes, nuk ka vështirësi për kënd nuk bënë mëkate, e as sprova për kënd nuk bënë keq, e as mërzi për kënd nuk dëmton. Ndërsa ai që ngryset në mëkate dhe gdhihet në zemërimin e Allahut, me të vërtet ai është në vështirësi, në sprova dhe në mërzi të vërtet !

Princi e pyeti rreth gjendjes së familjes së tij. Ndërsa Hamalli e njoftojë se ai kishte një nënë të shtyrë në moshë dhe një motër të verbër. Që të dyja agjërojnë gjatë ditës ndërsa gjatë kthimit të tij nga tregu, ai merrte me vete iftarin. Bëjmë iftar të tre së bashku dhe mandej flemë gjumë.

Princi e pyeti se kur zgjohej nga gjumi. Ndërsa Hamalli iu përgjigje se ngrihej kur I Gjalli dhe I Plotfuqishmi zbret në qiellin e kësaj bote, duke aluduar se ai ngrihej për namaz nate.

Princ: A ke borxhe ?

Hamalli: Mëkate, të bëra në të kaluarën, mes meje dhe Zotit !

Princi: A nuk të pëlqen jetesa me neve ?

Hamalli: Jo, për Zotin. Nuk e pëlqej aspak !

Princi: E pse ?

Hamalli: Frikësohem se mos më ngurtësohet zemra dhe më humb feja.

Princi: Do të thotë se e preferoni më shumë të qenurit hamall në treg nga të qenurit me mua në kështjellë?

Hamalli: Po, për Zotin.

Princi fillojë ta shikonte i trishtuar dhe i tronditur ndërsa Hamalli fillojë të i flasë rreth besimit dhe pastrimit të shpirtit. Pastaj e la dhe u largua.

Një natë prej netëve, deshi Zoti që Princi të ngrihej nga gjumi, të këndellej nga ai makth në të cilin jetonte. E kishte kuptuar se ai ishte duke jetuar në një agoni të thellë, andaj edhe njoftojë shërbëtoret e tij se ai do të largohej shumë larg. Kërkojë prej tyre që në mëngjes ta njoftonin edhe babin e tij dhe të i thonin se takimi i tyre do të ishte ditën e prezantimit të madh, pra ditën e gjykimit !

Shërbëtoret ishin të habitur nga kjo dhe e pyeten për arsyen e vendimit të tij, ndërsa Princi iu përgjigj: E kam vërejtur se isha duke jetuar në një agoni të thellë, në një humbje të vërtet, andaj dua që shpirtërisht të shpërngulem për tek Zoti im.

Doli në mes të natës. Hoqi rrobat e prijësit dhe veshi rrobat e skamnorit. U fsheh nga sytë e njerëzve. Askush nuk dinte asgjë për të. Shkoi në një qytet të largët ku fillojë të punonte me qeramikë, fitonte vetëm sa i mjaftonte për atë dite. Filloje që çdo mëngjes e mbrëmje të lexonte dhe të mësonte përmendësh Kuranin. I ishte larguar mendjemadhësia dhe ngurtësia e zemrës, ishte qetësuar shpirtërisht dhe ishte rehatuar psiqikisht. Agjëronte të hënave dhe të enjteve, falte namaz nate dhe vazhdimisht ishte në përkujtim të Allahut xh.sh.

Kur iu afrua vdekja, e mori unazën që e kishte ruajtur si shenje të babait të tij dhe ia dha zotërisë për të cilin punonte. E njoftojë se kush ishte dhe i kërkojë që, pasi ta pastronte, ta mbështjelltë dhe ta varroste, të ia dërgonte unazën babait të tij, Kalifes Memun.

Tregtari ashtu veprojë, pas vdekjes së tij dhe përfundimit të varrimit të tij, e mori unazën dhe ia dërgojë Kalifes me që rast edhe e informoi për gjendjen e tij. Me të parë unazën dhe me të dëgjuar lajmin, Kalifja fillojë të qajë, fillojë të qajë me zë saqë të gjithë shërbëtoret e dëgjuan dhe me këtë e kuptuan të gjithë lajmin. Filluan të gjithë të qanin, jo për humbjen e Princit por për humbjen e shansit që të ishin në vendin e tij pasi që ai me të vërtet e kishte zgjedhur rrugën e duhur.

Nuk është e domosdoshme që pasuria të sjellë lumturi pasi që lumturia e vërtetë është në lidhjen tënde me Allahun xh,sh dhe jo në të poseduarit e disa qindarkave.

Përgatiti: Artan Musliu

Allahu ju shperbleft per postimin.
Princi dhe Hamalli 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Princi dhe Hamalli
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: