islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Predikuesit e ri po vinë! EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Predikuesit e ri po vinë! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Predikuesit e ri po vinë! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Predikuesit e ri po vinë! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Predikuesit e ri po vinë! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Predikuesit e ri po vinë! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Predikuesit e ri po vinë! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Predikuesit e ri po vinë! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Predikuesit e ri po vinë! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Predikuesit e ri po vinë! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Predikuesit e ri po vinë! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Predikuesit e ri po vinë! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Predikuesit e ri po vinë! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Predikuesit e ri po vinë! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Predikuesit e ri po vinë! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Predikuesit e ri po vinë! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Predikuesit e ri po vinë! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Predikuesit e ri po vinë! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Predikuesit e ri po vinë! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Predikuesit e ri po vinë! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Predikuesit e ri po vinë! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Predikuesit e ri po vinë! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Predikuesit e ri po vinë! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Predikuesit e ri po vinë! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Predikuesit e ri po vinë! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Predikuesit e ri po vinë! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Predikuesit e ri po vinë! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Predikuesit e ri po vinë! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Predikuesit e ri po vinë! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Predikuesit e ri po vinë! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Predikuesit e ri po vinë! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Predikuesit e ri po vinë! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Predikuesit e ri po vinë! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Predikuesit e ri po vinë! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Predikuesit e ri po vinë! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Predikuesit e ri po vinë! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Predikuesit e ri po vinë! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Predikuesit e ri po vinë! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Predikuesit e ri po vinë! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Predikuesit e ri po vinë! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Predikuesit e ri po vinë! Empty96%Predikuesit e ri po vinë! Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Predikuesit e ri po vinë! Empty0%Predikuesit e ri po vinë! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Predikuesit e ri po vinë! Empty0%Predikuesit e ri po vinë! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Predikuesit e ri po vinë! Empty0%Predikuesit e ri po vinë! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Predikuesit e ri po vinë! Empty1%Predikuesit e ri po vinë! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Predikuesit e ri po vinë! Empty2%Predikuesit e ri po vinë! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Predikuesit e ri po vinë!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Predikuesit e ri po vinë! Empty
31122012
MesazhPredikuesit e ri po vinë!

Predikuesit e ri po vinë! (u200u)aaaa-580x330
Kush janë këta predikues ? Cilat janë cilësitë e predikuesit të cilin e presin myslimanët për ta dëgjuar hutben e tij në çdo të premte?


Autor: Umer Muhamed Rizkullah

Në kohën e ndryshimeve të shpejta dhe të revolucioneve të shpërndara aty-këtu si: revolucioni informativ, revolucioni në fushën e komunikimit, revolucioni teknologjik, dhe në fund e jo për fund revolucioni i popujve të shtypura. Në kohën ku ndryshohet shpejt, avancohet shpejt, zhvillohet shpejt. Në kohën e të rinjve të cilët e udhëheqin mendimin, udhëheqin revolucionet dhe do udhëheqin gjithashtu edhe politikën. Në këtë kohë shfaqen predikuesit e ri.

Predikuesit e rinj u shfaqen dhe po vijnë fuqishëm, duke i tërheq namazlitë dhe duke i argëtuar dëgjuesit. Kush janë këta predikues ? Cilat janë cilësitë e predikuesit të cilin e presin myslimanët për ta dëgjuar hutben e tij në çdo të premte?

Ai është predikuesi të cilin e sheh të buzëqeshur, e i cili buzëqeshjen e njeh si gjuhë të cilën Muhamedi a.s. e njihte dhe ua mësonte shokëve të tij, shkronjat e saj dhe fjalët e saj. Për shkak të buzëqeshjes së tij buzëqeshin shumë fytyra, ku rritet shpresa për një të nesërme të ndritshme e të bukur.

Ai është predikuesi i cili ju flet mendjeve dhe zemrave së bashku. Fjalimi i tij është i zbukuruar me ngjyra e forma të ndryshme, me argument fetar, me predikim për zemrat, si dhe me bindje të mendjeve, duke mos mbizotëruar mendimin, apo duke mos paraqitur të vërtetën se ajo është vetëm çka ai beson, e çdo gjë tjetër është humbje…. e kjo është vet humbja.

Ai beson se fjala e tij nuk është Kur’an e as Hadith i shpallur, por në çështjet që ai i paraqet ka thënie, mendime dhe kuptime të ndryshme, ku secili ka argumentin e vet, ua paraqet njerëzve mospajtimin në çështje dhe argumentet e tyre, ngase njerëzit edhe në qoftë se nuk i dëgjojnë ato çështje nga ai, do i dëgjojnë në kanale televizive apo radio, dhe ai e dinë dhe nuk e injoron këtë.

Ai është predikuesi i cili lexon citate Kur’anore dhe i ndërlidh ngushtë ato me aktualen e njerëzve, komenton citatet Kur’anore në mënyrë të lehtë dhe të thjesht pa u përmbytur në përmendje të mendimeve, pastaj sqaron si duhet zbatuar mësimet dhe kuptimet e tyre .

Ai është predikuesi që hulumton në çështjet bashkëkohore, me ngjarjet e të parëve zhytet në ato bashkëkohore, zbërthen problemet bashkëkohore dhe ofron zgjedhje të mundshme dhe të duhura.

Ai është predikuesi që jeton me njerëzit, i dëgjon ngjarjet e tyre, njeh gjendjen e tyre dhe kështu zbukuron fjalimin e tij, jeton me dëgjuesit në jetën e përditshme, nuk i le pezull në histori, në ngjarjet e të kaluarve, që të dalin duke thënë: Ku jemi ne e ku janë ata ? Ky është populli që ka kaluar !

Ai nuk jeton në kështjellë të largët, por shikon aktualen dhe e jeton atë, dëgjon lajmet, merr pjesë në qëndrimet shoqërore, prezanton në takime, iu përgjigjet ftesave, e njohin atë njerëzit dhe ai i njeh ata, i donë dhe duhet nga ta, dera e tij është e hapur, shtëpia e tij është e njohur dhe telefoni i tij është i hapur për të gjithë.

Ai është predikuesi i cili e kupton se retorika nuk është lundrim në libra të retorikës dhe letërsisë për të nxjerr shprehjet më të rënda, por vjen me shprehje të lehta dhe të thjeshta që ta kuptojnë të gjithë.

Ai është predikuesi i cili i bindë njerëzit, jo me zë të lartë dhe britmë të frikshme, por i bindë ata me argumente, dëshmi dhe prova.

Ai është predikuesi i cili e kupton se njerëzit janë më shume se ata që ai i njeh. Dituria nuk ka mbet vetëm në një ligjëratë të një dijetari të ndershëm në të cilën prezanton, duke mos e mohuar rëndësinë dhe origjinalitetin e saj, diturisë i janë shumuar mënyrat, dhe kanë ndryshuar rrugët në arritjen e saj, sot shumë lehtë arrin tek çdo informacion.

Ai është predikuesi i cili i drejton njerëzit kah puna, më shumë se kurrë sot njerëzit kanë nevojë për dikë që i drejton ata drejt asaj se çfarë të bëjmë ? Si t’ia bëjmë ? Njerëzit e kanë kuptuar përgjigjen: Pse ? Pyetjet më të rëndësishme të lëvizshmërisë kanë mbet duke kërkuar përgjigje.

Predikuesit e ri po vinë, ata janë prezent sot, xhamitë e tyre mbushen përplot me kërkuesit e të vërtetesë dhe të eturit për fjalë të mirë.

Njerëzit sot, në veçanti rinia, kërkojnë për dikë që merret me çështjet e tyre, që i kupton ëndrrat e tyre, fol me gjuhën e tyre, dëgjon kërkesat e tyre, i pranon dëshirat e tyre, ua hijeshon të mirën, ua lehtëson rrugën, i merr për dore, ua kujton atyre mëshirën e Zotit dhe paralajmëron për gjynahe.

Rinia sot janë shumë të nevojshëm për dikë që ua nxjerr të mirën e fshehur në shpirtrat e tyre, që të shndërrohet në punë nxitëse dhe zhvilluese për shoqërinë.

Njerëzit sot e ne veçanti rinia kërkojnë predikuesin i cili e thotë të vërteten edhe nëse ajo është e ithët. Ata dëshirojnë të flitet për jetesën e tyre, punët e tyre në detaje, të mendohet me ta për zgjedhjen e problemeve dhe të sugjerohen mënyra për reforma.

Njerëzit sot janë të lodhur fatkeqësisht nga shprehjet e besnikërisë së tepruar, janë lodhur nga ata të cilët kanë shndërruar predikimin e tyre për deklarata politike në emër të Shteteve dhe Qeverive !.

Predikuesi sot duhet ta di se, disa nuk dëgjojnë këshilla përveç të premtes, dhe nëse del nga kjo duke mos përfituar asgjë, atëherë ky është një krim i madh !.

Nuk mendoj se njerëzit sot duan nga predikuesi të bartë tekste dhe thënie të gjata, më shumë dëshirojnë nga ai që të bie Ajetin dhe Hadithin në vendin e duhur, ta paraqet kuptimin e tyre dhe ngjarjen ta tregon në mënyrë prekëse, e gjithë kjo për të arritur tek qëllimi i caktuar dhe caku i qartë.

Predikuesi sot përmbledhë dhe shkurton fjalimin e tij, përqendrohet vetëm në një temë në fjalim e tij, shpik një parathënie të shkurtër dhe e përfundon fjalimin e tij me shpresë dhe optimizëm.

Ua kujton njerëzve forcën e tyre të fshehtë, si dhe potencialin e tyre të madhe, dhe detyrat e obliguara për ndryshimin e vendeve të tyre dhe shoqërisë së tyre.

Mëson njerëzit se e mira e së mirës është që secili prej nesh ta kryen detyrën e tij dhe u tregon atyre se si ta kryen këtë detyrë .

Nuk ua hedh krejt fajin vetëm dijetarëve dhe politikanëve, por ua kujton njerëzve se secili ka rolin e tij, dhe secili ka vendin dhe pozitën e tij në jetë !

Predikuesi sot ka obligim të madh, hutbeja e së premtes patjetër duhet ta kthej famën dhe lartësinë e saj, ku është humbur një pjesë e saj, falënderimi i takon Allahut që kjo ka filluar, të jemi optimist..

Përktheu dhe përshtati : Isa Lushaku

Allahu ju shperbleft per postimin.
Predikuesit e ri po vinë! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Predikuesit e ri po vinë! :: Komentet

No Comment.
 

Predikuesit e ri po vinë!

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: