islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT Empty20%HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT Empty7%HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT Empty7%HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT Empty7%HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT Empty7%HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT Empty7%HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT Empty7%HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT Empty37%HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT Empty
MesazhTitulli: HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT   HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT EmptyMon 31 Dec 2012 - 10:24

HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT Images%20(2)(1)_200_170
Hytbeja e cila do të ligjërohet nga Iblisi Ditën e Kiametit në Xhehenem Allahu i Madhëruar e cek në suren Ibrahim ku thotë: "Dhe, kur të marrë fund puna, djalli do të thotë: "Vërtet, Allahu ju bëri një premtim të vërtetë. Edhe unë ju premtova, por ju mashtrova. Unë nuk kam pasur kurrfarë pushteti mbi ju. Unë thjesht ju thirra e ju m’u përgjigjët. Prandaj, mos më qortoni mua, por qortoni veten! Unë nuk jam shpëtimtari juaj e as ju nuk jeni shpëtimtarët e mi. Unë tani e mohoj që më bëtë ortak me Allahun (në adhurim)." Vërtet, keqbërësit do të kenë një denim të dhembshëm". Ibrahim 22.

Imam Kurtubiu, Allahu e mëshiroftë, në komentin e këtij ajeti thotë: "Iblisi Ditën e Kiametit do të ligjëron në Xhehenem mbi minber nga zjarri dhe do ta dëgjojnë të gjitha krijesat e Xhehenemit. Sipas një burimi tjetër ceket se Iblisi këtë hytbe do ta mban pasi që banorët e Xhehenemit do ta akuzojnë dhe ofendojnë se ai i ka mashtruar derisa hynë në Xhehenem.

Iblisi akuzave të tyre do t'iu përgjigjet me fjalët: "Vërtet, Allahu ju bëri një premtim të vërtetë", dmth. Allahu ju premtoi premtim të vërtet se do ta shpërblen atë që do t'i nënshtrohet urdhërave të Tij dhe do ta dënon atë që nuk do t'i respekton ligjet e Tij dhe me të vërtetë e mbajti premtimin e Tij.

"Edhe unë ju premtova, por ju mashtrova". Ju premtova se nuk ka ditë llogarie dhe se nuk ka shpërblim dhe dënim. Unë ju gënjeva dhe ju mashtrova.

"Unë nuk kam pasur kurrfarë pushteti mbi ju". Unë nuk kam pasur as fuqi dhe as pushtet mbi ju.

"Unë thjesht ju thirra e ju m’u përgjigjet". Unë ju thirra dhe ju mashtrova me vesvese dhe zbukurim të gjërave dhe ju thjesht mu përgjigjët me vetë dëshirë, pa dhunë.

"Prandaj, mos më qortoni mua, por qortoni veten!". Sot mos më akuzoni mua dhe mos më qortoni por akuzoni dhe qortoni veten e juaj. Gjynahu është i juaji jo i imi.

"Unë nuk jam shpëtimtari juaj e as ju nuk jeni shpëtimtarët e mi". Unë sot nuk jam shpëtimtari i juaj e as ju nuk mundeni mua të më shpëtoni nga dënimi i Allahut.

"Unë tani e mohoj që më bëtë ortak me Allahun (në adhurim)". Unë sot e mohoj se jam ortak i Allahut në adhurim dhe dëshmoj se jam krijesë e Tij.

"Vërtet, keqbërësit do të kenë një dënim të dhembshëm". Me të vërtetë se ata që i përshkruajnë ortak Allahut do të kenë dënim të rëndë dhe do të jenë banorë në Xhehenem përgjithmonë.

Kështu Iblisi e zbulon armiqësinë që e ka ndaj birit të Ademit dhe e pranon se si e mashtron atë me qëllim që t'i shtohet edhe më tepër pikëllimi dhe pendimi Ditën e Kiametit.

A ka kush logjikon dhe mendon.

Allahu ju shperbleft per postimin.
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
HYTBEJA E IBLISIT DITËN E KIAMETIT
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: