islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Para se të shkatërrohesh! EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Para se të shkatërrohesh! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Para se të shkatërrohesh! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Para se të shkatërrohesh! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Para se të shkatërrohesh! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Para se të shkatërrohesh! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Para se të shkatërrohesh! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Para se të shkatërrohesh! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Para se të shkatërrohesh! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Para se të shkatërrohesh! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Para se të shkatërrohesh! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Para se të shkatërrohesh! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Para se të shkatërrohesh! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Para se të shkatërrohesh! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Para se të shkatërrohesh! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Para se të shkatërrohesh! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Para se të shkatërrohesh! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Para se të shkatërrohesh! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Para se të shkatërrohesh! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Para se të shkatërrohesh! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Para se të shkatërrohesh! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Para se të shkatërrohesh! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Para se të shkatërrohesh! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Para se të shkatërrohesh! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Para se të shkatërrohesh! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Para se të shkatërrohesh! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Para se të shkatërrohesh! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Para se të shkatërrohesh! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Para se të shkatërrohesh! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Para se të shkatërrohesh! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Para se të shkatërrohesh! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Para se të shkatërrohesh! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Para se të shkatërrohesh! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Para se të shkatërrohesh! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Para se të shkatërrohesh! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Para se të shkatërrohesh! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Para se të shkatërrohesh! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Para se të shkatërrohesh! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Para se të shkatërrohesh! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Para se të shkatërrohesh! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Para se të shkatërrohesh! Empty96%Para se të shkatërrohesh! Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Para se të shkatërrohesh! Empty0%Para se të shkatërrohesh! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Para se të shkatërrohesh! Empty0%Para se të shkatërrohesh! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Para se të shkatërrohesh! Empty0%Para se të shkatërrohesh! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Para se të shkatërrohesh! Empty1%Para se të shkatërrohesh! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Para se të shkatërrohesh! Empty2%Para se të shkatërrohesh! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Para se të shkatërrohesh!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Para se të shkatërrohesh! Empty
30122012
MesazhPara se të shkatërrohesh!

Para se të shkatërrohesh! (u200u)yemen-mosque-prayer-650_416
Vërtet Namazi është mbrojtës i sigurt, largon hidhërimin, depresionin dhe sëmundjet trupore e shpirtërore. Ai është xhenneti i zemrës, rehati shpirtërore dhe qetësi mendore. Ky është Xhenneti i menjëhershëm para atij të më vonshëm!
E diel 30 Dhjetor 2012 17:13

A je i mërzitur ?

A ndjenë që je ngushtuar ?

Asnjë njeri nuk të kupton ?

A e dëshiron vdekjen ndonjëherë ?

A ndjeni mërzi dhe vetmi ?

Nëse përgjigjja juaj është Po... Shkaku është Allahu... Je larguar nga Allahu... Nuk e kujton Allahun xh.sh.?!

Saqë as kur falesh nuk e ndjen Allahun! Sepse në ato momente ti je duke u falur, por zemra jote është e sëmur!

Po!

Ajo është e sëmur moralisht: Ti je duke u falur por...!!!

Si adet e jo sikur ibadet(adhurim), ndjen që namazi është i rënd dhe e kryen atë me shpejtësi, pastaj fillon përtacin në të dhe pas kësaj fillon në lënien e tij!

A dëshiron zgjidhje?

- Përgatite zemrën tënde për namaz para se të fillosh atë.

- Përgatite nefsin tënd dhe vendin ku ti dëshiron të falesh.

- Ndjeje qëndrimin para kujt je duke dalë, e Ai është Allahu.

- Mendoj ajetet Kur’anore që je duke lexuar.

- Përmirëso marrjen e abdesit.Në momentin kur të thuash ‘Allahu Ekber’(Allahu është më i madhi), mendo në këtë fjalë. Nuk ka të madh sikur që është Ai, I Madh dhe I Madhërishëm në çdo gjë.

Në momentin kur të thuash ‘Semia Allahu limen hamideh’(të bindemi o Allah, për Ty është falënderimi) mendo se Allahu është Ai që të dëgjon ty dhe dëgjon falënderimet që i bënë Atij, Ai të fal ty. E thua këtë sikur je duke qëndruar para frontit të mëshirshëm.

E nëse mendon që të largosh kodra me mëkate!! Shpeshto sexhdet... shpeshto sexhdet... shpeshto sexhdet... që të largosh gjithë këto mëkate.

Nëse të kaplon frikë e dhimbje dhe të rrethon hidhërimi, qohu e fal namaz sepse ai të kthen ty shpirtin dhe të përforcon nefsin. Pasha Allahun dhuntia më e madhe për neve është nëse jemi të përpiktë në këto pesë kohët e namazit. Ai (namazi) është që çdo ditë dhe natë na falë mëkatet tona dhe na ngrit në shkallë të larta tek Allahu xh.sh., pastaj ai është shpëtim prej të këqijave dhe shërim prej sëmundjeve. Hedh në ndjenjat tona vlera të pastra të bindjes dhe i mbush krahët tonë me kënaqësi.

Vërtet Namazi është mbrojtës i sigurt, largon hidhërimin, depresionin dhe sëmundjet trupore e shpirtërore. Ai është xhenneti i zemrës, rehati shpirtërore dhe qetësi mendore. Ky është Xhenneti i menjëhershëm para atij të më vonshëm!

E kush prej neve nuk e dëshiron Xhennetin e menjëhershëm para se të na jepet ai i më vonshmi?

Ata që ishin para nesh vdiqën. E ne nuk e dimë se kur do të vdesim! Andaj shpejto me tevbe(pendim) tek Allahu.

Pasha Allahun Ka njerëz të cilët na kanë zili për çdo orë që jetojmë në këtë botë...

A e dini se kush janë ata?

E ata janë banorët e varrezave...

I mençur dhe e mençur është ai/ajo që e shikon vetveten para se ta kap vdekja!

Përktheu: Zenel Hajdini


Allahu ju shperbleft per postimin.
Para se të shkatërrohesh! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Para se të shkatërrohesh! :: Komentet

No Comment.
 

Para se të shkatërrohesh!

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: