islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) Empty
MesazhTitulli: Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim)   Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) EmptySat 29 Dec 2012 - 19:42

Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) Mreti10
Vehbi bin Munebbih (Allahu e mëshiroftë) tregon:

Kur një mbret dëshiroi të shkonte diku,midis shumë veshjesh zgjodhi më të bukurën dhe midis shumë kuajve zgjodhi më të pashmin dhe më të fuqishmin.Pastaj doli për udhë me njerëzit e tij, duke ecur me krenari dhe mburrje.Në rrugë i doli përpara një njeri i mjerë dhe e kapi kalin prej kapistre.Mbreti bërtiti me ashpërsi:

-Kush je ti që më del përpara? Largohu nga rruga!
Ndërsa njeriu i mjerë,me butësi i thotë:
-Kam disa gjëra për të thënë!Është diçka me rëndësi për ty...
Mbreti,me kureshtje të madhe ,tha:
-Pa na i thuaj!
-Është diçka e fshehtë.Përkulu pak,që të ta them në vesh!
Mbreti u përkul dhe njeriu i tha:
-Unë jam Azraili,kam ardhur të ta mar shpirtin!
Mbreti u shastis dhe me panik të madh filloi t'i lutej:
-Të lutem,më jep pak kohë!...
Azraili i thotë:
-Jo!Për ty nuk ka më kohë!Nuk ke për 'tu takuar as me familjen tande!-dhe ia mori shpirtin në vend.

Më vonë Azraili,vazhdoi rrugën dhe u takua me një njeri besimtar.Pasi i dha selam, i tha:
-Kam një punë me ty.Do të ta them fshehtas,-dhe iu afrua te veshi duke i thënë se ishte Azraili.Besimtari u gëzua dhe tha:
-Mirë se erdhe! Kam kohë që të pres.Jam munduar shumë për t 'u pastruar nga mangësitë e të metat dhe për ta bërë më të metat dhe për ta bërë më të bukur çastin e vdekjes. Gjithmonë kam jetuar duke menduar për frymën e fundit dhe duke u përgatitur për të.

Azraili thotë:

-Atëherë,plotësoje pënën që je duke bërë.
-Puna ime më e rëndësishme është bashkimi me Allahun,-tha besimtari.Pas kësaj,meleku i vdekjes i thotë:
-Do të ta marr shpirtin,kur ti të jesh në gjendjen që dëshiron.
-A është e mundur kjo?- pyet besimtari.
-Po,kështu jam urdhëruar të veproj me ty,tha meleku.
Pas këtyre fjalëve, besimtari tha:

-Mirë atëherë, të marr abdes,të filloi namazin dhe ma merr shpirtin kur të jem në Razz.Dhe me të vërtetë ashtu ndodhi.(Gazali,'-ihjauUlumidi' -d Din,vol.4,faq 834-5)

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim) 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Dy shfaqje të kundërta Azraili ndaj mretit dhe besimtarit (Tregim)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: