islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu Empty96%Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu Empty0%Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu Empty0%Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu Empty0%Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu Empty1%Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu Empty2%Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu Empty
29122012
MesazhNjerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu

Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu (u59u)tre%20me%20tre
Profeti Muhamed (a.s) ka thënë: “Tre gjëra të shkatërrojnë, tre të tjera të shpëtojnë, tre të tjera t`i falin gjynahet e tre të tjera t`i lartësojnë gradat


Nga: Mr.Ferid PikuFjalët e profetit (a.s) ishin të shkurtra, por me kuptim të madh. Në 4-5 minuta ai shprehte atë, që ne nuk i shprehim dot me vite të tëra, sepse ai ka pasur një nga mrekullitë që në pak fjalë shprehte shumë kuptime. Le t`i analizojmë një nga një fjalët e profetit (a.s).

Hadithi fillon me fjalët: “Tre gjëra të shkatërrojnë

1- Çdo njeri e ka një pjesë koprracie në zemrën e tij, por kur koprracia arrin në atë gradë që njeriu as vetë nuk jep as nuk i lë të tjerët të japin, duke thënë: “Këtë nuk e meritojnë, e di unë se ku i shpenzojnë paratë këta njerëz” dhe e bën të gjithë këtë vetëm e vetëm që njerëzit të mos japin lëmoshë. Kur ta shohësh këtë cilësi tek një popull, dije se atij populli po i vjen shkatërrimi. Aty ku ka koprraci, mund të ketë para, por nuk ka bereqet e as harmoni dhe njeriu nuk e shijon atë që ka në dorë, sepse një pjesë e njerëzve vuajnë dhe ky nuk do t`ia dijë për këta njerëz që vuajnë. Kjo është cilësia e parë që e shkatërron njeriun.

2- Çdo njeri ka dëshira dhe qejfe. Sikur të gjithë të zbatonim gjithçka që vjen në kokën tonë, do të ishim bërë më të ligj se shejtani. Ka njerëz që qejfin e tyre e kanë për zot. Prindi thotë diçka, kurse fëmija pëlqen diçka tjetër dhe nuk do t`ia dijë. Fatkeqësisht sot një pjesë e madhe njerëzish, jo vetëm të rinj por edhe të vjetër i sheh që nuk drejtohen nga Zoti, nuk kanë frikë nga vdekja, por rendin pas pasioneve të tyre, a thua se janë adoleshentë e jo burra nga 70 vjeç, të cilët vdekja i thërret çdo mëngjes e mbrëmje. Kur ta shohësh njeriun që i shkon pas qejfeve të tij, kij frikë nga ai njeri. Qejfe kemi të gjithë por besimtari e frenon veten e tij dhe thotë: “Kjo është dëshirë, por Zoti dëshiron diçka tjetër”.

3- Kur të shikosh se çdo njeriu i pëlqen mendja e vet, pra është mendjemadh, atij njeriu po i vjen shkatërrimi. Kur të shohësh se dikush thotë: “Unë jam më i miri, unë i di të gjitha, kur e nxjerr veten të pastër, ndërsa akuzon të tjerët, kur tregon vetëm të mirat e vetes së tij dhe tregon gjynahet e të tjerëve, dije se ai njeri e ka shumë afër shkatërrimin e vetes së tij. Në mënyrë të ngjashme, nëse shikon një popull, që shkon pas çdo dëshire që i vjen nëpër mend, dije se këtij populli po i vjen shkatërrimi. Të parët tanë ishin njerëz, që nuk e lavdëronin veten. Kur e shikonin se po i kap mendjemadhësia, e ulnin menjëherë ballin në tokë, madje ka pasur edhe prej atyre që merrnin dhe` dhe e hidhnin në kokë. Umer Ibn Hattabi (r.a) i thirri njëherë njerëzit në xhami. Njerzit u habitën ngaqë nuk ishte ditë e xhuma, por sidoqoftë erdhën. Umeri (r.a) hipi në minber dhe tha: “O njerëz! Ky njeri që shihni (e kishe fjalën për veten e tij) dikur ka ruajtur delet për një fitim të paktë, dilte në mëngjes, bënte dru dhe i sillte me gomar në darkë. Ky ka qenë Umer Ibn Hattabi”. Pasi tha këto, Umeri (r.a) zbriti nga minderi. Njerëzit e pyetën: “O prijësi i besimtarëve pse i the ato fjalë, pse e ule veten në atë formë”? Umeri (r.a) tha: “Kur isha në shtëpi më hipi vetja në qejf dhe më tha: “O Umer ti je prijësi i besimtarëve, ti je më i miri i të gjithë njerëzve”, prandaj desha ta shtyp nefsin tim”. Zoti na ruajt nga mendjamadhësia, se sot as fëmijës së vogël nuk ia mbush dot mendjen, se i duket se është më i zgjuar nga të gjithë.

Vazhdon hadithi i profetit (a.s): “...tre gjëra të shpëtojnë

1- Kur ta shohësh njeriun që është i drejtë në gëzim e në hidhërim, dije se këtë njeri do ta mëshirojë e do ta falë Zoti i gjithësisë. Kur i kemi punët mirë e kur kemi gëzim, e mbajmë drejtësinë, por shiko nëse njerëzit mbajnë drejtësi atëherë kur u bëhet zullum. Shikoje njeriun nëse bën drejtësi me armikun. Nëse ai mban drejtësi me mikun dhe me armikun, dije se Zoti i ka dhënë këtij njeriu një cilësi shumë të madhe e ajo është drejtësia. Pranoje të mirën edhe kur vjen nga armiku yt dhe thuaji: “Bravo të qoftë për këtë”, megjithëse mund të ketë 99 të zezat për diçka tjetër. Pra ji i drejtë në gëzim e në hidhërim.

2- Ekuilibri në pasuri dhe në varfëri. Njeriu duhet ta ruajë ekuilibrin kur është i varfër, e të mos ankohet tek dikush për Zotin, por të mundohet ta ruajë nderin e tij. Nga ana tjetër edhe kur është i pasur, duhet të ruajë mesataren e të mos abuzojë.

3- Kur ta shohësh se njeriu ka frikë Zotin edhe kur është në publik edhe kur është në vetmi, dije se ky njeri është nga të shpëtuarit. Të gjithë në publik jemi burra të mirë, të gjithë e përmendim Zotin, por besimtari dallohet nga njerëzit e tjerë, sepse e ka frikë Zotin edhe kur është me ta edhe kur është fare i vetëm. Pra tre gjëra e shpëtojnë njeriun: kur është i drejtë në gëzim e në hidhërim, kur është mesatar në pasuri e varfëri, kur ka frikë Zotin në publik e në vetmi.

Hadithi vazhdon: “...tre gjëra t`i falin gjynahet

1- Pasi fal namazin, njeriu nuk fluturon nga dera e xhamisë, por rri pak, madje nëse ka mundësi e pret edhe namazin tjetër. Atij personi Zoti ia fal të gjitha gjynahet që kanë kaluar. Është bërë zakon, që sapo mbaron namazi, të gjithë turremi për të dalë jashtë xhamisë. Le ta heqim një zakon që nuk është i hijshëm. Kush ka punë le të dalë, por nëse del le ta përmendë Zotin rrugës dhe të mos vrapojë për të dalë nga xhamia, a thua se po del nga burgu. Kur ta shohësh njeriun që pret namazin tjetër pasi ka falur një namaz, dije se Zoti ia ka falur gjynahet.

2- Kur ta shohësh njeriun që merr abdes në ditë të ftohtë, për çdo pikë uji ku arrin abdesi i tij, Zoti ia fal gjynahet. Kur njeriu ngrihet nga shtrati, atëherë kur të gjithë e pëlqejnë gjumin, pastaj megjithëse është ftohtë, ai merr abdes dhe përgatitet për namaz, Zoti jo vetëm që ia fal gjynahet atij, por qesh dhe kënaqet me atë person.

3- Kur ta shohësh njeriun që i hedh hapat drejt xhamisë për t`u falur me xhemat, dije se këtij njeriu po ia fal Zoti të gjitha gjynahet që kanë kaluar.

Hadithi përfundon me këto fjalë: “...tre gjëra të lartësojnë në gradë

1- Kur njeriu jep ushqim dhe është bujar jo vetëm me mikun, se ndonjëherë abuzojmë dhe shpërdorojmë duke u dhënë miqve tanë, por bujaria duket kur i jep edhe fukarait, kur i jep edhe atij që nuk ta do zemra.

2- Kur ta shohësh se njeriu përhap selamin me gojë e me vepra. Të japësh selam me vepra, do të thotë të jesh njeri i butë dhe të tjerëve të mos u vijë e keqja as prej gjuhës tënde, as prej punëve të tua.

3- Kur ta shohësh që njeriu fal namazin natën e të tjerët janë në gjumë, dije se këtë njeri po e lartëson Allahu (xh.sh).

Zoti na ruajt nga punët që të shkatërrojnë sevapet e të shkatërrojnë jetën. Zoti na mundësoftë të bëjmë ato punë, që i falin gjynahet dhe që na lartësojnë në këtë botë dhe në botën tjetër.

A M I N

/AO/

Allahu ju shperbleft per postimin.
Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu :: Komentet

No Comment.
 

Njerëzit që i do dhe ata që i urren Allahu

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: