islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! Empty96%Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! Empty0%Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! Empty0%Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! Empty0%Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! Empty1%Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! Empty2%Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! Empty
26122012
MesazhMos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!!

Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! Festa-krishtere-300x214Falënderimi i qoftë Allahut [Subhanehu
ve Teala](subhanehu ve te’ala) i cili na nderoi me fenë Islame, na
tregoi rrugën e drejtë dhe na bëri pasues të kësaj feje të pastër dhe të
madhëruar. Dëshmojmë se nuk ka Zot tjetër pos Allahut [Subhanehu ve
Teala], i cili nuk ka shoq dhe i cili thotë në librin e Tij të ndershëm:
” As jehudit, e
as krishterët kurrë nuk do të jenë të kënaqur me ty deri që të pasosh
fenë e tyre.” Thuaj:”Udhëzimi i Allahut është udhëzim i drejtë. E nëse,
pasi që të ka ardhur ty e vërteta shkon pas mendimeve të tyre, nuk ka
kush të ndihmoj e as të mbroj nga Allahu.”
[El Bekare, 120]

Dëshmojmë se Muhammedi [SalAllahu Alejhi ve Selem] është rob i Tij dhe i dërguari i fundit i cili ka thënë:

” Kush e imiton një populli tjetër (d.m.th. pasuesit e një fejc tjetër) edhe al ështe i tyre (d.m.th. edhe ai është si ata)”.

Vëlla i dashur mysliman, Allahu të
mëshiroftë, dije se njëra nga fatkeqësitë më të mëdha që i godet
myslimanët është pasimi dhe imitimi i tyre i krishterëve dhe i çifutëve,
banorëve të xhehenemit, e me këtë vërtetojmë fjalët e Muhammedit
[SalAllahu Alejhi ve Selem] i cili ka thënë:

„ Do të vijë koha
kur hap pas hapi do t’i ndiqni, veprat e atyre që ishin para jush. Edhe
po të futen ata në vrimën e hardhucës do të i pasoni edhe ju”- O i
dërguar i Allahut-pyetën shokët e tij: A i ke ndërmend krishterët dhe
çifutët?-,,E kë tjetër nëse jo ata”-u përgjigj ai.”
[Buhari dhe Muslimi]

Një nga llojet më të rrëzikshëm të
imitimit të mosbesimtarëve në kohën e sotit është pjesëmarrja e një
numri të madh të myslimanëve rië festat e tyre (krishtere e të tjera)
festat për të cilat ka thënë Allahu [Subhanehu ve Teala]:

” E jehuditë
thanë: Uzejri është djal i Allahut, e të krishterët thanë: Mesihu është
djalë i Allahut. Ato ishin thënie të tyre me gojët e tyre (fraza të
thata) që imitojnë thëniet e jobesimtarëve të më hershëm. Allahu i
vraftë, si largohen (nga ë vërteta)!”


” Ata i
konsideruan ´ahbarët´(priftët jehudi) të tyre, ´ruhbanët´ (murgjit e
krishterë) të tyre dhe Mesihun (Isain) birin e Merjemes, për zota pos
Allahut, ndërsa ata nuk janë urdhëruar për tjetër (nga pejgamberët) pos
për adhurimin ndaj Allahut një, e që nuk ka të adhuruar tjetër pos Tij. I
lartë është Ai nga çka shoqërojnë.”

[Et-Tevbe, 30-31]

LIDHSHMËRIA E FESTAVE KRISHTERE ME FENË E TYRE TË DEVIJUAR

Festat krishtere janë pjesë përbërëse e
riteve dhe ligjëve fetare të devijuara krishtere, dhe si të tilla janë
ngushtë të lidhura me mosbesimin e hapur e të qartë dhe nga fjalët e të
cilave kur i ndëgjojnë qiejt e toka mëzi përmbahen që të mos
shkatërrohen e të bëhen pluhur si thotë Allahu i Madhëruar:

„Ata edhe thanë: ”
I Gjithëfuqishmi ka fëmijë”. ” Ju (jobësimtarë) vërtet sollët një fjalë
shumë të shëmtuar”. ” Aq të shumtuar sa gati u copëtuan qiejt, gati
pëlciti toka dhe gati u shembën kodrat nga ajo (fjalë)”. “Për atë se të
Gjithëmëshirshmit i përshkruan fëmijë .”
[Merjem, 88-91]

Nëse është kështu atëherë si mundet
myslimani i cili beson në një Allah të pa shoqë, të i lejojë vehtës të
marr pjesë në këso festa të cilat janë simbol i besimit të tyre të
devijuar ? A nuk është kjo një lloj përmbajtje e fesë së devijuar të
tyre.

ISA a.s. NUK KA ASGJË ME KËTO FESTA

Festat që i festojnë krishterët çdoherë
me mbarimin e vitit të vjetër dhë me ardhjen e vitit të ri, i kanë
shpikur priftërinjtë qëllimkëqij disa shekuj pas ngritjes së Isait a.s..
Me fëstimin e krishtlindjeve, ata argumentojnë përkuljen,
ndëgjueshmënin e tyre ndaj shejtanit, me shpikjën e gënjeshtrave ndaj
Isait a.s. për të cilat nuk kanë kurfarë argumentesh dhe me arsyetimin
se festojrië ditëlindjen e tij, ata fusin njerëzit në mëkate mëdha, prej
të cilavë më kryesore janë pirja e alkoholit, zinaja (prostitucioni)
etj. Isa a.s. me gjithë këtë nuk ka asgjë të përbashkët. Ai jo vetëm që
nuk e lejonte këtë por ashpër e gjykonte dhe: e shpallte si mosbesim.

Ajo që habit është se edhe në mesin e
myslimanëve ka xhahila (injorantë) të tillë, të cilët n ë çdo gjë, e
gjithashtu edhe në fëstimin e festavë të mosbesimit, i ndjekin
krishterët dhë çifutët, duke menduar se përparimi dhe civilizimi arrihen
nëpërmjet imitimit të verbër të armiqëve të Allahut [Subhanehu ve Teala]

A është e mundur se ata nuk kuptojnë që
në këtë mënyrë bëhen shërbëtor të pavërtetës, skllevër të ndëgjueshëm,
pasi që ishin bartësit e të së vërtetës, ndërtues të civilizimit dhe
udhëheqës të njerëzimit. Në një shkallë kaq të ulët ranë vetëm pasi që
shkelën fenë e tyre të madhëruar, burimi i famës dhe fuqisë të
dikurshme, fenë e cila rreptësishtë ua ndalon që t’i ridjekin ata,
vendbanimi i të cilëve do të jetë xhehenemi.

NJË NGA THEMELET E
FESË SONË ËSHTË MOSPAJTIMI ME ATA MBI TË CILËT ËSHTË HIDHËRIMI I
ALLAHUT [Subhanehu ve Teala] DHE ME ATA TË CILËT JANË TË DEVIJUAR


I Madhëruari thotë:

“Pastaj, Ne të vumë ty në një rrugë të drejtë të fesë, pra ti ndiqe atë e mos. ndiq dëshirat e atyre që nuk dinë” [El -Xhathije, 18]

Ty, vëlla i dashur myslimanë, Allahu i
Madhëruar të ka obliguar gjatë leximit të sures „El-Fatiha”, që vetëm në
namaz farz, ditë e natë shtatëmbëdhjetë herë ta lusësh Atë që të
udhëzon ” Në rrugën e drejtë në rrugën e atyre të cilët Allahu i
mëshirojë e jo në rrugën e atyre me të cilët u hidhërua e as në rrugën e
atyre që devijuan (u humbën).”


E i dërguari i Allahut [SalAllahu Alejhi ve Selem] ka thënë: ” Çifutët janë ata me të cilët Allahu [Subhanehu ve Teala] u hidhrua e krishterët janë ata të cilët devijuan.”[Ahmed, Tirmidhi]

Si mundesh pra ti lejosh vehtes që të sillesh si ata për të cilët Allahu [Subhanehu ve Teala] tha se devijuan (humbën rrugën).

Si mundesh që t’i lejosh vehtës që t’i
shoqërosh në fëstim ata të cilët i robërojnë kryqit, kur e din se i
Dërguari i Allahut s.a.v.s, në hadithet e shumta prej të cilëve janë
edhe këto:

„Mos i imitoni idhujtarët” (Buhari, Muslimi). „Nuk është i yni ai i cili përpos neve sillet dhe imiton të tjerët. Mos i imitoni krishterët dhe çifutët” (Tirmidhiu), të ka urdhëruar të ndryshosh prej tyre ?

NË ARGUMENTET PËR NDALIMIN E SHOQËRIMIT NË FESTIMIN E FESTAVE TË TYRE MARRIN PJESË EDHE:

1. Fjalët e Allahut [Subhanehu ve Teala] në Kaptinën „El-Furkan”:

” (Robërit e
Zotit janë) Edhe ata që nuk dëshmojnë rrejshëm dhe kur (rastësishtë)
kalojnë pranë së keqës, kalojnë duke e ruajtur karakterin e vet.”
[EI-Furkan, 72]

Pra, prej virtyteve të cilët Allahu [Subhanehu ve Teala] i përmend dhe i lëvdon tek robërit e tij është edhe ajo se ” ata nuk janë pjesëmarrës në gënjeshtra” d.m.th.
nuk marrin pjesë në festimin e festave pagane, sipas komentimit të
këtij ajeti nga dijetarët e mëdhenj pasues të ndershëm të Muhamedit a.s.
dhe sahabëve (shokëve) të tij ngase ai cili prezenton dhe merr pjesë në
këto festa pagane, jo vetëm se merr pjesë në gënjeshtër, në mëkate, e
tollovi, e nuk mundohet që t’i lufton ato, por në të kundërtën ai merr
pjesë në përforcimin e madhërimin e të njëjtave, e secili që veprori
kështu pa dyshim meriton hidhërimin e Allahut [Subhanehu ve Teala]

2. Fjalët e të Dërguarit të Allahut [SalAllahu Alejhi ve Selem]:

” Çdo popull ka festën e vet e festa e ynë është kjo ditë (Bajrami)”. (Buhari, Muslim, Nesai).

Hafiz Edh-Dhehebiu thotë: ” Këto fjalë të të Dërguarit të Allahut [SalAllahu Alejhi ve Selem] si dhe fjalët e Allahut të Madhëruar:

” Ne edhe ty
(Muhamed) ta zbritëm Librin (Kur’anin) e vërtetë që është vërtetues i
librave të mëparshme dhe garantues i tyre. Gjyko, pra, mes tyre me atë
që Allahu e zbriti, e mos pëlqe epshet e tyre e të largohcsh nga e
vërteta që të erdhi. Për secilin prej jush, Ne caktuam ligj e program
(të posaçëm në çështje të veprimit). Sikur të donte Allahu, do t’ju
bënte një popull (në fe e sheriat), por deshi t’ju sprovojë në atë që iu
dha juve, andaj ju (besimtarë) përpiquni për punë të mira. Kthimi i të
gjithë juve është te Allahu, e ai do t’ju njohtojë me atë që
kundërshtoheshi.”
[El-Maideh, 48]

…d.m.th. se secili ka festat e
veta. Kjo do të thotë se nëse krishterët dhë çifutët kanë festat e tyre
myslimani e ka të ndaluar të merr pjesë në festimin e tyre në çdo
mënyrë, siç e ka të ndaluar të merr pjesë në ritet e tyre fetare ose të
kthehet në drejtim të kiblës së tyre (ana në të cilën ata kthehen).”


3. Kur emigroi i Dërguari i Allahut
[SalAllahu Alejhi ve Selem] n ë Medine i takoi Ensarët duke festuar dy
ditë në të cilat luanin dhe argëtoheshin e i pyeti:

” Çfarë ditë janë këto?”-U përgjigjën: ” Në këto ditë para Islamit luanim e argëtoheshim”. I Dërguari [SalAllahu Alejhi ve Selem] u tha: ” Allahu [Subhanehu ve Teala] na zëvendësoi me dy ditë më të mira se ato: Me Bajramin e Ramazanit dhe të Kurbanit” (Ahmed, Ebu Davudi, Nesai).

Shiqo, vëlla i dashur mysliman, Allahu
[Subhanehu ve Teala] të mëshiroftë, se si i Dërguari [SalAllahu Alejhi
ve Selem] na ndaloi këto dy ditë edhe pse ata vetëm argëtoheshin në to
dhe ua bëri me dije se në Islam ka vetëm dy festa-Kurban Bajrami dhe
Bajrami i Ramazanit. Prandaj askujt nuk i lejohet të fusë ose të shpikë
të tretin e sidomos të prezenton në festimin e festave të jomuslimanëve.

4. Omeri b. el-Hattab el-Faruk r.a., ka thënë: ” Largohuni nga kundërshtarët e Allahut dhe festave të tyre” , ndërsa sahabi i njohur Abdullah b. Amr r.a. ka thënë:
„Kush e feston Njeruz-in (viti i ri persijan) dhe ju
bashkangjitet në ceremonitë e festave të tyre e takon vdekja pa u
penduar sinqerisht, në ditën e Gjykimit do të ringjallet me ta.”
[Bejheki]

Prandaj, vëlla i dashur mysliman pendohu
sa ke kohë, para se të takohesh me Allahun [Subhanehu ve Teala], me një
mëkat kaq të madh, mos prezento më asnjëherë në festimet e armiqëve të
Allahut [Subhanehu ve Teala], dhe në asgjë edhe pse të duket e
pavlefshme, mos i madhëro. Ndëgjo se ç’thotë për këtë Mula Ali el-Kari
el-Hanefi:

” Kush i dhuron
diçka, qoftë edhe një vezë, një mexhesiu (adhurues i zjarrit) në festën e
tij (Nejruz), shkaku se e ka ndihmuar në mosbesim e në mëkat, edhe vet e
ka bërë mëkatin e mosbesimit”.


E në veprën e tij ” El-Fikh el-Ekber” në fq.186 ai thotë:

„Kush blen prej
tyre në festën e tyre (Nejruz), diçka që më parë nuk ka blerë, me qëllim
që të i ndihmon në madhërimin e festës së tyre (Nejruz), ka bërë
mëkatin e mosbesimit, ngase madhëron, nderon festën e mosbesimtarëve.”


CILI ËSHTË QËNDRIMI I ISLAMIT PËR URIMIN E KRISHTERËVE PËR FESTAT E TYRE

Dijetari i madh mysliman Imam Ibn el-Kajjim, Allahu e mëshiroftë, thotë:

” Përurimi i ceremonive
jobesimtare sipas mendimit të gjithë dijetarëve mysliman është haram. Në
këtë bënë pjesë edhe urimi i festave të tyre me fjalët ” Gëzuar festën (krishtlindje)” etj.
sepse edhe nëse ai që uron festën shpëton nga vetë kufri
(mosbesini-dalja nga feja), me siguri nuk do t’i shpëton mëkatit, nga
kjo është në të njejtën shkallë sikur të u urohet falja e tyre e kryqit.
Kjo është mëkat më i madh dhe hidhëron Allahun [Subhanehu ve Teala] me
të për sikur dikujt t’i urohet pirja e venës apo vrasja njeriut të
pafajshëm. Pra secili që i uron dikujt që përmban në vete kufër
(mosbesim), e që nuk ka baza në fenë e Allahut [Subhanehu ve Teala]
duhet të dinë se me këtë ka merituar hidhërimin e Allahut [Subhanehu ve
Teala]“


Prandaj, keni frikë Allahun o robërit e
Tij dhe dijeni se në asnjë mënyrë nuk e keni të lejuar, gojarisht apo me
shkrim, të ua uroni festat jomuslimanëve. E si mund të ua uroni festat
kur ata janë ata të cilët i ndihmuan çifutët që në Palestinë (në Kudsin e
shenjtë) të themelojnë shtetin e tyre cionist? Si mund të ua uroni
festat krishterëve të cilët vranë miliona vëllezër tuaj musliman në
mbarë botën? Si mund të ua uroni festat atyre të cilët me mijëra motra
dhe nëna tonat i dhunuan e të cilët masakruan bijtë tonë myslimanë?

Në fund po ju përkujtoj në fjalët e Allahut s.v.t:

” O ju që besuat,
mos e zini mik armikun Tim dhe armikun tuaj, duke shprehur ndaj tyre
dashuri, kur dihet se ata mohuan të vërtetën që u erdhi juve”
[EI-Mumtehine, 1]

” Nuk gjeni popull që e beson Allahun dhe ditën e gjykimit, e ta dojë atë që kundërshton Allahun dhe të dërguarin e Tij.” [EI-Muxhadele, 22]

Prandaj nëse besoni
Allahun dhe ditën e gjykimit largohuni prej festave të tyre, dhe gjithë
ashtu largoni prej tyre familjen dhe fëmijët tuaj, dhe kërkon kudo që
jeni edhe prej muslimanëve tjerë që të largohen prej kësaj të keqe të
madhe. Në vend të pritjes së festave të tyre përgatituni për pritjen e
muajit mubarek Ramazan, me pendim të sinqert drejtuar Allahut s.v.t, që
na falë mëkatet, dhe me lutje për vëllezërit e motrat myslimanë të cilët
në këtë kohë në vuajtje dhe mjerim të madh e siç e dijmë shkaktarë i
këtij mjerimi janë kryqalitë serbë dhe të tjerët të cilët kanë mundësi,
por nuk ndërmarrin asgjë për të ndryshuar këtë gjendje. (Me siguri janë
të angazhuar me pritjen e festës së tyre kështu që nuk kanë kohë për
Kosovën).

E lusim Allahun e Madhëruar të na
udhëzon që të hecim rrugës të cilën Ai e don dhe që të jetë me ne i
kënaqur, të na bënë prej atyre të cilët e ndëgjojnë fjalën e Tij,
jetojnë sipas saj. E Ai [Subhanehu ve Teala] është Ndihmës i
shkëlqyeshëm dhe i vetëm për myslimanët (por vetëm për myslimanët e
sinqertë e jo për ata që ndëgjojnë dhe jetojnë sipas fjalëve të tjerëve e
jo Me fjalët e Allahut [Subhanehu ve Teala]).

Fjalët tona të fundit le të jenë: Falënderimi i takon vetëm Allahut [Subhanehu ve Teala]

O ZOT DËSHMO SE NE UA TËRHOQËM VËREJTJEN

Allahu ju shperbleft per postimin.
Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!! :: Komentet

No Comment.
 

Mos I Shoqëroni Krishterët Në Festat E Tyre!!!

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: