islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën Empty96%Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën Empty0%Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën Empty0%Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën Empty0%Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën Empty1%Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën Empty2%Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën Empty
25122012
MesazhNëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën

Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën (u59u)moon-and-sun
Dëshira e vetme e Pejgamberit ishte që njerëzit ta gjenin rrugën e drejtë. Prandaj ai përballonte qdo vështirësi.


Urdhrat që i vinin nga Allahu i Lartë, ua predikonte njerëzve pa pasur aspak frikë. Kushdo le të thoshte qfarë të donte, por ai nuk hiqte dorë nga kjo.

Ndërsa ata që i adhuronin idhujt, luftonin më të pa u mërzitur dhe pa u lodhur. Puna e tyre ishte vetëm që ta mërzitnin dhe ta bënin të heqë dorë nga detyra e profetësisë. Ata bënin kurthe tradhtare njëra pas tjetrës.

Ato ditë prej të afërmeve të tij, që ishte me Pejgamberin dhe që e mbronte atë, ishte vetëm njëri. Ai ishte Ebu Talibi, pranë të cilit ishte rritur dhe të cilin e donte shumë. Ebu Talibi ishte një njëri që duhej dhe respektohej nga populli. Sjellja aq e guximshme e Pejgamberit i kishte zemëruar ata që nuk i besonin. Ata tashmë e kishin kuptuar se nuk do t’ia dilnin mbanë më më të. Andaj të gjithë se bashku u mblodhën, shkuan te Ebu Talibi dhe iu ankuan për nipin e tij: “Ebu Talib, ti je i madhi unë, por nipi yt i refuzon idhujt tanë dhe thotë se është gabim t’i adhurosh ata. Madje pohon se është një pejgamber i dërguar nga Allahu. Por ne nuk i pranojmë këto. Ose bëje të heqë dorë nga kjo punë ose ne do të luftojmë me të deri në vdekje.”

Ebu Talibi e donte shumë nipin e tij dhe kishte shumë frikë se mos i ndodhë diqka e keqe atij. Prandaj, nipin që e donte sa sytë e tij, e thirri pranë dhe i tha: “Muhamed. Populli i Mekes erdhen të unë dhe me treguan për gjendjen tënde. Të lutem kij mëshirë për mua dhe veten tënde dhe hiq dorë nga fjalët që i thua.”

Pejgamberi ynë i dashur u mërzit shumë nga fjalët e xhaxhait. Ai xhaxha deri më sot kishte qenë pranë tij edhe në të mirë edhe në të keqe dhe e kishte mbrojtur si sytë e tij, e tani qfarë po i thoshte? Si mund ta linte detyrën më të madhe që atij ia kishte dhënë Allahu? Kjo ishte e pamundur. Ai e donte se i vetmi ishte Allahu i Lartë që mund ta mbronte. Prandaj ai i tha xhaxhait: “Xhaxha, dije mirë se, nëse edhe diellin ma japin në dorën e djathtë dhe hënën në dorën e majtë, prëseri nuk heq dorë nga kjo. Unë e jap edhe jetën time për këtë.”

Pejgamberit i rridhnin lot nga fytyra e bukur. Kur e pa xhaxhai i tij kështu, nuk rezistoi dot, por e përqafoi dhe i tha: Nipi im, vazhdoje punën tënde. Bëj qfarë të duash se për Zotin kurrë nuk do të dorëzoj te ata.”

Ebu Talibi ia dha besën nipit se do ta mbronte gjithë jetën. Kështu nipi i tij u qetësua. Atij i dha krahë dhe fletë dhe qe nga ajo ditë nuk e zemëroi më asnjëherë.

Fragment nga libri “Pejgamberi im i dashur në 365 ditë”

Allahu ju shperbleft per postimin.
Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën :: Komentet

No Comment.
 

Nëse në dorën e djathtë ma japin diellin e në të majtën hënën

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: