islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] Empty20%Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] Empty7%Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] Empty7%Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] Empty7%Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] Empty7%Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] Empty7%Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] Empty7%Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] Empty37%Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota]

Shko poshtë 

Çka është viti i ri përt ju dhe a e festoni atë?
1.Është harram dhe nuk e festoj.
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] Empty46%Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] Empty
 46% [ 26 ]
2.Nuk e di por nuk e festoj.
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] Empty0%Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] Empty
 0% [ 0 ]
3.E festoj sepse është ndrimi i vitit.
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] Empty5%Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] Empty
 5% [ 3 ]
4.Nuk ka gjë të keqe në të.
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] Empty5%Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] Empty
 5% [ 3 ]
5.Çdo her e kam festuar dhe e festoj.
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] Empty2%Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] Empty
 2% [ 1 ]
6.Asnjëherë nuk e kam festuar.
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] Empty4%Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] Empty
 4% [ 2 ]
7.Nuk e di,akoma skam vendos.
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] Empty0%Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] Empty
 0% [ 0 ]
8.Nga ky vit nuk e festoj më.
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] Empty11%Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] Empty
 11% [ 6 ]
9.Allahu më largoft nga kjo fest.
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] Empty27%Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] Empty
 27% [ 16 ]
Totali i votave : 57
 
Poll closed

AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] Empty
MesazhTitulli: Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota]    Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptyTue 25 Dec 2012 - 9:27

Es-selamu alejkum të nderuar antarë/e si dhe ju vizitorë të nderuar të Forumit islam Islamieshtedrit pasi që gjendemi në prag të një feste të shpikur të një feste pagane që është futur në mesin tonë si dhe vetëdija e ulët e popullit tonë në lidhje me të ahstuquajturën "Festë e vitit tëri" si dhe botkuptimet e ndryshme sa i përket kësaj feste,pregatitjet që bëhen përt hire të kësaj feste! Neve na bëri që mos të rime duar kryq duke parë popullin tonë dhe injorancën që mbisundon sa i përket festave të huaja.
Neve duam që ti ndalaojm gjërat e huaja që ekzistojn në mesin tonë qoft edhe me një këshille në këtë rast me një sondazh që sadopak dikush ndoshta do të vetëdisohet dhe do ti thote stop kësaj feste të mallkuar.
Pyetja e sondazhit është se çka është Kjo fest për juve,çka ekonsideroni si dhe a e festoni???
Gjithsesi përveç se keni të drerjt të votoni ju mundeni edhe të jepni komentin tuaj duke klikuar në butonin përgjigju si dhe ndonjë këshille drejtuar atyre që e fstojne vitin e ri pagan.
Sondazhi është i hapur deri sot një javë pra deri me 31.12.2012...Presim komentet dhe votimet e juaja.
Wes-selamu alejkum
Me respekt stafi i Forumit
wwww.islamieshtedrit.com

Allahu ju shperbleft per postimin.
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬


Edituar për herë të fundit nga Admin në Mon 31 Dec 2012 - 22:39, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] Empty
MesazhTitulli: Re: Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota]    Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptyTue 25 Dec 2012 - 11:22

Eselamu Alejkum per juve anetere te forumit Islami eshte Drite.
Filimishte e lusim Allahun (azevexhel) qe Ai me meshiren e Tije neve si gjunaheqare Allahu te na meshiron duke na pranuare lutjet qe i drejtojme drejte madherise se Tij.
Duke patur parasyshe natyren tone njerezore eshte e paevitueshme shmangia e mekateve, ndonjehere mekatet i bejme me vetedije e ndonje rast tjeter ato i bejme duke e jetuar injorancen (xhahil) tone, dhe keshtu bejme me qellim apo pa qellim nje mekat qe Allahun (azevexhel) e hidhrojme shume. E njejte, eshte edhe rasti me festimet e te ashtuquajteres "Viti i ri" qe ne fakte neve muslimaneve nuk na lidh fare kjo feste edhe pse na eshte e imponuare me vullnet apo me deshire nga sistemi komuniste i asaj kohe. Une personalishte jam munduar qe te komunikoj me njerez te natyrave te ndryshme per te bere hulumtim se pse e festojne, apo ne nje fjale pse e kane festuar kete feste??
Te them te drejten se shumica e njerezve te moshuar me kan thene se nuk e kane ditur se kojo feste eshte haram d.m.th se ato e kane festuar nga injoranca e tyre dhe padyshim qe Allahu (azevexhel) e fale kete mekat. Mirpo, tani kurr ne e jetojme kohen zhvillimit teknologjik, dhe boten tani e kemi gjithe ne shtepi npermjte aparatures se sostifikuar, nuk kemi te drejte te themi se nuk jemi te informuar mbi kete feste dhe padishim festusi i kesaj feste ne dite tona, hyne ne grupin e njerezve te celiet bejne shirk edhe ate jo shirk "xhehlie" por shirk "inadije" sepse e ben qellimishte duke patur parasyshe faktin se Dijetaret apo Hoxhallaret kane folur shume per kete feste dhe kane dhene fetva te qarta ne lidhje me festimet e kesaj feste.


Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] Empty
MesazhTitulli: Re: Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota]    Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] EmptyMon 31 Dec 2012 - 22:57

Es-selamu alejkum të nderuar antarë të Forumit Islamiehstedrit ky zondazh aktual mbyllet me gjithsej 71 vota prej të cilëve:

26 kan votuar se është Harram dhe se nuk e festojn
...Allahu i forcoft në besim të gjith ata që votuan për këtë pikë dhe i shpërbleft me Xhenentul firdeus për vendosshmërin etyre.

3 Kan votuar se e festojn shkaku se është ndrimi i vitit për këta i lutemi Allahut xh.sh që ti udhëzoj që ta kuptojn se vitet muajt, ditët janë të Allahut dhe se nuk ka nevoj që të festohen dhe të solidarizohen me paganët.

1 Ka votuar se e feston çdo ehr dhe do ta feston.Edhe për këtë lutemi që nëse është musliman Allahu tja mundëson që ta kupton harramnin që po ban dhe ta largon nga ki imitim i verbër.

3 Kan votuar se nuk ka gjë të keqe në të.Për kta persona nuk kemi koment Allahu e din më së miri përfundimin e tyre se kta jan që gjërat e ndaluara i lejojn kta jan pabesimtar si dhe disa prej tyre jan gafila të pakujdesshëm.Allahu i falt Allahu i udhëzoft.

2 Veta kan votuar se asnjëherë se kan festuar.Mashaallah personat e till jan mu ata më të përmbajturit në fe që kur një gjë është harram tek ata nuk ka luhatje.Allahu i shpërbleft për vendosshmërine tyre dhe i forcoft edhe më shumë në fe.

6 Veta kan votuar se nga ky vit nuk e festojn.Elhamdulilah këtyre personave ju them mirë se erdhët vllezër dhe motra të nderuar në dinin e Allahut.Falemenderuar qoft Allahu që ua ka hapur zemrat ta shiqoni të vërtetën.Allahu ju forcoft edhe më shumë drejt dinit të Tij.

16 Veta kan votuar Allahu më largoft nga kjo festë.Amiin gjithashtu edhe ne bëjm lutje që Allahu tju largon juve, neve dhe gjith besimtarët islam nga emitimi i verbër dhe nga festat e huaja,na bëft që të vërtetën ta shofim si të vërtetë dhe ta punojm atë nd0δrsa të pavërtetën ta shofim si të pavërtetë dhe ta braktisim atë si dhe ta urrejm atë për hir të Allahut.

Dhasht Allahu që vitet tjera të kemi më shumë besimtarë që e kuptojn realitetin dhe dal nga dal ti lëmë festat e huaja dhe traditat jo islame të pasojm rrugën e vërtetë rrugën e xhennetit rrugën e fesë së pastër Islamin dhe të vetëdisohemi se ne kemi vetëm dy festa vjetore dhe atë Fitër Bajramin dhe Kurban Bajramin dhe një festë javore Ditën e Xhuma.

Wes-selamu alejkum.
Me respekt Stafi i Forumit
www.islamiehstedrit.com


Allahu ju shperbleft per postimin.
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Sponsored content
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] Empty
MesazhTitulli: Re: Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota]    Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota] Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Sondazhi :Çka është viti i ri për ju dhe a e festoni atë?[Mbyllet me 71 vota]
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Diskutiv dhe Rregullat :: Sondazhe Islame-
Kërce tek: