islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Durimi dhe mirënjohja EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Durimi dhe mirënjohja EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Durimi dhe mirënjohja EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Durimi dhe mirënjohja EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Durimi dhe mirënjohja EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Durimi dhe mirënjohja EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Durimi dhe mirënjohja EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Durimi dhe mirënjohja EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Durimi dhe mirënjohja EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Durimi dhe mirënjohja EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Durimi dhe mirënjohja EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Durimi dhe mirënjohja EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Durimi dhe mirënjohja EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Durimi dhe mirënjohja EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Durimi dhe mirënjohja EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Durimi dhe mirënjohja EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Durimi dhe mirënjohja EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Durimi dhe mirënjohja EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Durimi dhe mirënjohja EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Durimi dhe mirënjohja EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Durimi dhe mirënjohja EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Durimi dhe mirënjohja EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Durimi dhe mirënjohja EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Durimi dhe mirënjohja EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Durimi dhe mirënjohja EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Durimi dhe mirënjohja EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Durimi dhe mirënjohja EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Durimi dhe mirënjohja EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Durimi dhe mirënjohja EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Durimi dhe mirënjohja EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Durimi dhe mirënjohja EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Durimi dhe mirënjohja EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Durimi dhe mirënjohja EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Durimi dhe mirënjohja EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Durimi dhe mirënjohja EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Durimi dhe mirënjohja EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Durimi dhe mirënjohja EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Durimi dhe mirënjohja EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Durimi dhe mirënjohja EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Durimi dhe mirënjohja EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
10 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 10 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Durimi dhe mirënjohja Empty20%Durimi dhe mirënjohja Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Durimi dhe mirënjohja Empty7%Durimi dhe mirënjohja Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Durimi dhe mirënjohja Empty7%Durimi dhe mirënjohja Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Durimi dhe mirënjohja Empty7%Durimi dhe mirënjohja Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Durimi dhe mirënjohja Empty7%Durimi dhe mirënjohja Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Durimi dhe mirënjohja Empty7%Durimi dhe mirënjohja Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Durimi dhe mirënjohja Empty7%Durimi dhe mirënjohja Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Durimi dhe mirënjohja Empty37%Durimi dhe mirënjohja Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Durimi dhe mirënjohja

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Durimi dhe mirënjohja Empty
MesazhTitulli: Durimi dhe mirënjohja   Durimi dhe mirënjohja EmptySun 23 Dec 2012 - 16:00

Durimi dhe mirënjohja 3f2b71b65d5406d282aa702bf68f7ffd_L

"Nuk ka dhuratë më të mirë se durimi"

Lartëmadhërimi dhe falëmnderimi i takojnë vetëm Allahut, Es-Sabur (Durimtari), Edh-Shekur (Mirënjohësi), El-Alij) (I Larti), El-Kebir (I Madhi), Es-Semi, (Dëgjuesi), El-Besir (Vështruesi), El-Alim (I Gjithëdituri), El-Kadir (I Fuqishmi), fuqia e të Cilit kontrollon cdo krijese pa përjashtim dhe caktimi i të Cilit dominon mbi gjithcka që ndodh.

Thirja e njerëzve për pregaditje për ahiret ësjtë bërë aq e fortë saqë edhe të vdekurit mund t’a dëgjojnë, atë.

Padyshim se durimi apo bërja durim është e detyrueshme sipas konsesusit të dijetarëve, dhe është gjysma e imanit, gjysma tjetër e të cilit është mirënjohje. Durimi përmendet në Kuran në rreth 90 vende. Marrëdhënia e durimit me imanin është si koka me trupin dhe ai që nuk ka durim nuk ka as Islam. Allahu e ka urdhëruar durimin për besimtarët në ajetin:

“O ju që besuat! Kërkoni ndihmë me durim dhe namaz…” (El-Bekare 153)


Durimi është bërë gjithashtu kusht për të hyrë në xhënnët dhe për të shpëtuar nga zjarri i xhehnemit. Ditën e Gjykimit Allahu do të thotë:

“E Unë sot i shpërblej ata për atë që ishin të durueshëm, ata janë fitimtarët” (Muminun 111
)Allah gjithashtu i lavdëroi durimtarët kur tha:


Allahu i do ata që janë të durueshëm dhe durimtar” (Al-Imran 146)

Allahu na ka thënë se Ai është në mbrotje të durimtarëve, që do të thotë se kemi shoqësi të vecantë, gjë që është shumë e lartë se shoqëria e zakonshme që u aplikohet besimtarëve dhe kufarëve njëlloj me të cilën Allahu ka dije rreth gjithckaje që ata bëjnë dhe I ka nën mbykqyrje. Allhu na ka thënë:

“…Dhe ji i durueshëm dhe i vendosur, se Allahu është me durimtarët e vendosur” ( El-Enfal 47)

I Dërguari alejhi selam na ka thënë që durimi është përplot me mirësi.

“ Nuk ka dhuratë më të mirë se durimi”.

Ndërsa Omer Ibn el Hatabi ka thënë:
“Ditët më të mira të jetës sonë qenë ato që i kaluam me durim”.

Pra, është esenciale të pasurit durim ngase lumturia jonë në këtë jetë dhe shpëtimi në botën tjetër varet nga durimi jonë.

Shkruar nga IBN KAJIM EL-XHEUZIU/pertymoter/kohaislame

Allahu ju shperbleft per postimin.
Durimi dhe mirënjohja 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Durimi dhe mirënjohja
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: