islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Ligjët e sheriatit dhe krimet EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Ligjët e sheriatit dhe krimet EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Ligjët e sheriatit dhe krimet EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Ligjët e sheriatit dhe krimet EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ligjët e sheriatit dhe krimet EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ligjët e sheriatit dhe krimet EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Ligjët e sheriatit dhe krimet EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Ligjët e sheriatit dhe krimet EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ligjët e sheriatit dhe krimet EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ligjët e sheriatit dhe krimet EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Ligjët e sheriatit dhe krimet EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Ligjët e sheriatit dhe krimet EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ligjët e sheriatit dhe krimet EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ligjët e sheriatit dhe krimet EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Ligjët e sheriatit dhe krimet EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Ligjët e sheriatit dhe krimet EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Ligjët e sheriatit dhe krimet EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Ligjët e sheriatit dhe krimet EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Ligjët e sheriatit dhe krimet EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Ligjët e sheriatit dhe krimet EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Ligjët e sheriatit dhe krimet EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Ligjët e sheriatit dhe krimet EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Ligjët e sheriatit dhe krimet EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Ligjët e sheriatit dhe krimet EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ligjët e sheriatit dhe krimet EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ligjët e sheriatit dhe krimet EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Ligjët e sheriatit dhe krimet EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Ligjët e sheriatit dhe krimet EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Ligjët e sheriatit dhe krimet EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Ligjët e sheriatit dhe krimet EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Ligjët e sheriatit dhe krimet EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Ligjët e sheriatit dhe krimet EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Ligjët e sheriatit dhe krimet EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Ligjët e sheriatit dhe krimet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Ligjët e sheriatit dhe krimet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Ligjët e sheriatit dhe krimet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Ligjët e sheriatit dhe krimet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Ligjët e sheriatit dhe krimet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Ligjët e sheriatit dhe krimet EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Ligjët e sheriatit dhe krimet EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Ligjët e sheriatit dhe krimet Empty96%Ligjët e sheriatit dhe krimet Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Ligjët e sheriatit dhe krimet Empty0%Ligjët e sheriatit dhe krimet Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Ligjët e sheriatit dhe krimet Empty0%Ligjët e sheriatit dhe krimet Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Ligjët e sheriatit dhe krimet Empty0%Ligjët e sheriatit dhe krimet Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Ligjët e sheriatit dhe krimet Empty1%Ligjët e sheriatit dhe krimet Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Ligjët e sheriatit dhe krimet Empty2%Ligjët e sheriatit dhe krimet Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ligjët e sheriatit dhe krimet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Ligjët e sheriatit dhe krimet Empty
23122012
MesazhLigjët e sheriatit dhe krimet

Ligjët e sheriatit dhe krimet (u196u)ligji%20me%20denim
Kjo ka qenë dimrin e kaluar. Netët e gjata janë shumë të përshtatshme për tubime dhe ndeja, që ashtu të bisedohet me shokët e të ndërrojmë mendime e këshilla të dobishme. Atë natë, tema jonë ishte për kriminelin dhe se si shoqëria jonë e trajton atë: a është human ligji, i cili parasheh dënimin me vdekje, apo më humanë është të jesh më i butë dhe tolerant me kriminelin. Atëherë dikush nga ne citoi ajetin e Kur’anit: “ Vesariku ve sarikatu fakteu ejdijehuma…”

“Vjedhësit dhe vjedhëses prejuni të dyve duart…”

Njëri nga bashkbiseduesit reagoi: “Jo, jo! Kjo është e tepruar, jo njerëzore”. Megjithatë, përkundër asaj që u munduam ne të pranishmit ta bindim atë myslimanin e mirë t’i themi, ta kthejmë në drejtësinë e ligjit të Allahut, që dënimi i rëndë në realitet ka pasqyrë humane etj., gjithçka qe e kotë. Nuk mundëm ta bindnim.

Pas këtij tubimi, nuk kam pasur rast që ta shoh më shokun tonë. Dikur kah pranvera, rastësisht e kam takuar. Ishte dobësuar dhe nervat i kishte të shkatërruara. Isha kurreshtar të di se për çfarë arsye aq gjatë nuk kishte ardhur në shoqërinë tonë. E luta që të vijë nesër. Dhe kështu, derisa ishim të gjithë të tubuar, na tregonte:

E dini që jetoj në periferi të qytetit. Dimrit derisa isha në shtëpi me gruan dhe fëmijët e vegjël, në shtëpi hyn një njeri i panjohur. Fytyrën e kishte të mbuluar, përveç syve, me një shami të kuqe, e në dorë mbante revole. Bërtiti:

Askush të mos lëvizë! Në të kundërtën të gjithë do t’i mbys me këtë revole, zëri i së ciles nuk dëgjohet!

Pastaj e urdhëroi gruan time që t’ia sjellë të gjitha stolitë që i kishte. Në të njëjtën kohë në shtëpi hynë edhe disa njerëz tjerë me fytyra të mbuluara, sikur ky i pari. Nga shtëpia morën gjithçka që ishte me vlerë. Një kohë të gjatë nuk kemi mundur të lëvizim nga vendi as unë, as gruaja e as fëmijët. Njëri nga shokët të cilit ende i kishte mbetur në kujtesë debati i dimrit mbi vjedhësin dhe dënimin e tij, e pyeti shokun tonë të vjedhur:

-Çka mendon tash për prerjen e dorës dhe dënimin e sheriatit për kriminelin?

- Për Zotin e meriton edhe kokën t’ia presin. Revolja e tij e drejtuar në gjoksin tim ka shkaktuar tmerr tek unë, e unë isha i paaftë t’a mbroj veten dhe pasurin time.

Tash ishim të gjithë të një mendjeje që dënimi i rëndë në realitet është sjellje humane dhe se teoria është tjetër, ndërsa praktika tjetër gjë. Ashtu edhe është vërtetuar kumtesa islame: “Ve lekum fil kisasi hajatun” “ “Ju në dhënien e dënimeve keni jetesë”, sepse kur njeriu e di që për krimin e tij do të jetë i ndëshkuar pa mëshirë, atëherë ai frikësohet dhe përmbahet që të mos bëjë krim dhe se parashikimi i dënimit të rëndë do të thotë humanizëm.

Përktheu nga boshnjakishtja:Shpend Hulaj

Allahu ju shperbleft per postimin.
Ligjët e sheriatit dhe krimet 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Ligjët e sheriatit dhe krimet :: Komentet

No Comment.
 

Ligjët e sheriatit dhe krimet

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: