islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Të keqen ktheje me të mirë EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Të keqen ktheje me të mirë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Të keqen ktheje me të mirë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Të keqen ktheje me të mirë EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Të keqen ktheje me të mirë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Të keqen ktheje me të mirë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Të keqen ktheje me të mirë EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Të keqen ktheje me të mirë EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Të keqen ktheje me të mirë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Të keqen ktheje me të mirë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Të keqen ktheje me të mirë EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Të keqen ktheje me të mirë EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Të keqen ktheje me të mirë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Të keqen ktheje me të mirë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Të keqen ktheje me të mirë EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Të keqen ktheje me të mirë EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Të keqen ktheje me të mirë EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Të keqen ktheje me të mirë EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Të keqen ktheje me të mirë EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Të keqen ktheje me të mirë EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Të keqen ktheje me të mirë EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Të keqen ktheje me të mirë EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Të keqen ktheje me të mirë EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Të keqen ktheje me të mirë EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Të keqen ktheje me të mirë EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Të keqen ktheje me të mirë EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Të keqen ktheje me të mirë EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Të keqen ktheje me të mirë EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Të keqen ktheje me të mirë EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Të keqen ktheje me të mirë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Të keqen ktheje me të mirë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Të keqen ktheje me të mirë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Të keqen ktheje me të mirë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Të keqen ktheje me të mirë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Të keqen ktheje me të mirë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Të keqen ktheje me të mirë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Të keqen ktheje me të mirë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Të keqen ktheje me të mirë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Të keqen ktheje me të mirë EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Të keqen ktheje me të mirë EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
23 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 23 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Të keqen ktheje me të mirë Empty96%Të keqen ktheje me të mirë Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Të keqen ktheje me të mirë Empty0%Të keqen ktheje me të mirë Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Të keqen ktheje me të mirë Empty0%Të keqen ktheje me të mirë Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Të keqen ktheje me të mirë Empty0%Të keqen ktheje me të mirë Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Të keqen ktheje me të mirë Empty1%Të keqen ktheje me të mirë Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Të keqen ktheje me të mirë Empty2%Të keqen ktheje me të mirë Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Të keqen ktheje me të mirë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Të keqen ktheje me të mirë Empty
23122012
MesazhTë keqen ktheje me të mirë

Të keqen ktheje me të mirë (u59u)e%20mira%20dhe%20e%20keqja
Mirësia dhe dashamirësia i shndërron armiqtë në miq, si të ishin të afërmit dhe gjaku yt.

Nga: Dr Aid El-karnijI pari që e pati hapur këtë akademi, është i dërguari ynë, profeti Muhamed a.s, kur e urdhëroi Zoti i gjithësisë:” Të keqen ktheje me të mirë e atëherë armiku yt do të të bëhet menjëherë mik i ngushtë.” (Fussilet, 34)

Pra, armikut tënd që të ka sharë dhe ofenduar, ktheja me të mirë dhe dashamirësi, pasi kështu do të shndërrohet nga armik në mik. Mirësia dhe dashamirësia i shndërron armiqtë në miq, si të ishin të afërmit dhe gjaku yt. Asnjëherë mos ia lejo vetes që miqtë ti shndërrosh në armiq duke përdorur dhunën dhe agresivitetin.

Por çfarë na ka ngjarë neve? Përse e kemi mbyllur akademinë “Të keqen ktheje me të mirë” dhe kemi hapur akademinë “të bëj gropën”?! Përse jemi rritur me kulturën:”Jepi një mësim të mirë që s’do e harrojë gjithë jetën!” “E shava aq rëndë saqë nuk do i ndahet as në varr” “I nxora ujë të zi atij dhe të gjithë farefisit”...

Nuk jam i vetmi që denoncon zymtësinë, ashpërsinë, dhunën, vrenjtësinë, agresivitetin, neverinë dhe urrejtjen që ka kaplosur shoqëritë tona. Ne jemi shndërruar në shoqëri të egra, jemi gati ti hidhemi njëri-tjetrit në fyt dhe ta shqyejmë. Tek ne dominon konflikti, zënkat, mëritë dhe fjalori më i pasur i fyerjeve dhe ofendimeve më banale.

Nuk e di nëse kjo ka lidhje me klimën dhe relievin ku jetojmë, apo ndoshta për faktin se ka kohë që jemi shkëputur nga civilizimi dhe shkaqet që të çojnë drejt tij. Dështimin tonë në këtë drejtim, e kemi shndërruar në energji shkatërruese ndaj kujtdo që na kundërshton në mendim. Nëse dëshiron ta shohësh me sytë e tu në ç’derexhe jemi katandisur, hidhu një sy faqeve sociale në internet. Shih komentet në twitter dhe facebook. Një mirësi e këtyre faqeve është se na zbuluan siç jemi, treguan fytyrën tonë të vërtetë.

Nëse do të hidheshin në fletë fjalët e përdorura për mallkim, fyerje dhe sharje në komente, do të kishim një fjalor voluminoz. Përse vallë ky agresivitet verbal? Përse kjo arrogancë ndaj njëri-tjetrit? Përse kjo urrejtje dhe ashpërsi? Thotë Zoti në Kuran, duke iu drejtuar profetit Muhamed a.s:”Sikur të ishe i zymtë dhe zemërgur, do të hiqnin dorë prej teje..” Sakaq, teksa i kërkon Musait a.s dhe Harunit të shkojnë të flasin me Faraonin, u thotë:”I flisni butësisht, ndoshta kujtohet dhe frikësohet”

Në shoqëritë tona kemi njerëz injorantë dhe të ulët, të cilët komunikojnë me vartësit me arrogancë, edhe pse këta të fundit mund të jenë doktorë dhe profesorë. Kjo, vetëm sepse ata kanë në dorë paranë, ndërkohë që këta doktorë dhe profesorë janë më të mirë se njëmijë burra si puna e këtij injoranti.

Përse të mos i jemi Zotit për të mirat që na ka dhënë, të jemi modestë dhe të ulim kokat para Krijuesit tonë, të qëndrojmë pranë njerëzve, të jemi miqësorë me ta, ti duam dhe ti heqim maskat e mendjemadhësisë dhe arrogancës? Përse të mos i pastrojmë zemrat tona nga karburanti i djegur i inatit, urrejtjes, smirës, arrogancës dhe injorimit?

Për hir të gjithë këtyre të mirave që na rrethojnë, ne duhej të ulnim hundën, të silleshim mirë me robërit e Zotit, të pajtoheshim me vetet, familjet dhe shoqërinë, si dhe të harronim gabimet ndaj njëri-tjetrit. “Kush harron dhe pajtohet, shpërblimin e ka tek Zoti”

Ne duhet ta zbatojmë praktikisht ajetin:”dhe ata që e kontrollojnë inatin dhe i falin njerëzit”. Ne duhet ta ngremë lart pankartën “Paqja qoftë mbi ju!” Atyre që na shajnë dhe ofendojnë, duhet tu përgjigjemi me “Paqe” duke çuar në vend porosinë hyjnore:”E kur u flisnin injorantët, ata ua kthenin “paqe”.

Islami nuk është vetëm xhami, një vend ku fillon dhe përfundon gjithçka. Njoh njerëz që shkojnë në xhami dhe keqtrajtojnë prindërit, shkojnë keq me farefisin që prej dhjetëra vitesh, zaptojnë pronat e të tjerëve padrejtësisht, japin ryshfete për dëshmi të rrejshme për të shtënë në dorë pasuri që nuk u përkasin. Ka prej tyre që nuk japin zekatin që është obligim ndaj fukarenjve, të uriturve dhe të vobektëve, të cilët e kanë rrethuar nga të katër anët. Ka të tjerë që sillen keq me komshinjtë. Ka gra që ankohen për burrat të cilët i dhunojnë në mënyrë çnjerëzore dhe i privojnë nga të drejtat më minimale. Dhuna që ushtrohet në familje dhe në shoqëri është bërë e patolerueshme. E si mund të bindim botën për tolerancën e fesë dhe dhembshurinë e besimit tonë? Si mund ti ftojmë njerëzit të përqafojnë islamin, ndërkohë që ata konstatojnë urrejtjen, neverinë dhe inatet personale në zemrat tona?

Është koha të aktivizojmë ajetin:” Të keqen ktheje me të mirë”

Allahu ju shperbleft per postimin.
Të keqen ktheje me të mirë 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Të keqen ktheje me të mirë :: Komentet

besiminezemer
Re: Të keqen ktheje me të mirë
Mesazh prej Sun 23 Dec 2012 - 15:46 nga besiminezemer
Admin shkruajti:
Të keqen ktheje me të mirë %28u59u%29e%20mira%20dhe%20e%20keqja
Mirësia dhe dashamirësia i shndërron armiqtë në miq, si të ishin të afërmit dhe gjaku yt.

Nga: Dr Aid El-karnijI pari që e pati hapur këtë akademi, është i dërguari ynë, profeti Muhamed a.s, kur e urdhëroi Zoti i gjithësisë:” Të keqen ktheje me të mirë e atëherë armiku yt do të të bëhet menjëherë mik i ngushtë.” (Fussilet, 34)

Pra, armikut tënd që të ka sharë dhe ofenduar, ktheja me të mirë dhe dashamirësi, pasi kështu do të shndërrohet nga armik në mik. Mirësia dhe dashamirësia i shndërron armiqtë në miq, si të ishin të afërmit dhe gjaku yt. Asnjëherë mos ia lejo vetes që miqtë ti shndërrosh në armiq duke përdorur dhunën dhe agresivitetin.

Por çfarë na ka ngjarë neve? Përse e kemi mbyllur akademinë “Të keqen ktheje me të mirë” dhe kemi hapur akademinë “të bëj gropën”?! Përse jemi rritur me kulturën:”Jepi një mësim të mirë që s’do e harrojë gjithë jetën!” “E shava aq rëndë saqë nuk do i ndahet as në varr” “I nxora ujë të zi atij dhe të gjithë farefisit”...

Nuk jam i vetmi që denoncon zymtësinë, ashpërsinë, dhunën, vrenjtësinë, agresivitetin, neverinë dhe urrejtjen që ka kaplosur shoqëritë tona. Ne jemi shndërruar në shoqëri të egra, jemi gati ti hidhemi njëri-tjetrit në fyt dhe ta shqyejmë. Tek ne dominon konflikti, zënkat, mëritë dhe fjalori më i pasur i fyerjeve dhe ofendimeve më banale.

Nuk e di nëse kjo ka lidhje me klimën dhe relievin ku jetojmë, apo ndoshta për faktin se ka kohë që jemi shkëputur nga civilizimi dhe shkaqet që të çojnë drejt tij. Dështimin tonë në këtë drejtim, e kemi shndërruar në energji shkatërruese ndaj kujtdo që na kundërshton në mendim. Nëse dëshiron ta shohësh me sytë e tu në ç’derexhe jemi katandisur, hidhu një sy faqeve sociale në internet. Shih komentet në twitter dhe facebook. Një mirësi e këtyre faqeve është se na zbuluan siç jemi, treguan fytyrën tonë të vërtetë.

Nëse do të hidheshin në fletë fjalët e përdorura për mallkim, fyerje dhe sharje në komente, do të kishim një fjalor voluminoz. Përse vallë ky agresivitet verbal? Përse kjo arrogancë ndaj njëri-tjetrit? Përse kjo urrejtje dhe ashpërsi? Thotë Zoti në Kuran, duke iu drejtuar profetit Muhamed a.s:”Sikur të ishe i zymtë dhe zemërgur, do të hiqnin dorë prej teje..” Sakaq, teksa i kërkon Musait a.s dhe Harunit të shkojnë të flasin me Faraonin, u thotë:”I flisni butësisht, ndoshta kujtohet dhe frikësohet”

Në shoqëritë tona kemi njerëz injorantë dhe të ulët, të cilët komunikojnë me vartësit me arrogancë, edhe pse këta të fundit mund të jenë doktorë dhe profesorë. Kjo, vetëm sepse ata kanë në dorë paranë, ndërkohë që këta doktorë dhe profesorë janë më të mirë se njëmijë burra si puna e këtij injoranti.

Përse të mos i jemi Zotit për të mirat që na ka dhënë, të jemi modestë dhe të ulim kokat para Krijuesit tonë, të qëndrojmë pranë njerëzve, të jemi miqësorë me ta, ti duam dhe ti heqim maskat e mendjemadhësisë dhe arrogancës? Përse të mos i pastrojmë zemrat tona nga karburanti i djegur i inatit, urrejtjes, smirës, arrogancës dhe injorimit?

Për hir të gjithë këtyre të mirave që na rrethojnë, ne duhej të ulnim hundën, të silleshim mirë me robërit e Zotit, të pajtoheshim me vetet, familjet dhe shoqërinë, si dhe të harronim gabimet ndaj njëri-tjetrit. “Kush harron dhe pajtohet, shpërblimin e ka tek Zoti”

Ne duhet ta zbatojmë praktikisht ajetin:”dhe ata që e kontrollojnë inatin dhe i falin njerëzit”. Ne duhet ta ngremë lart pankartën “Paqja qoftë mbi ju!” Atyre që na shajnë dhe ofendojnë, duhet tu përgjigjemi me “Paqe” duke çuar në vend porosinë hyjnore:”E kur u flisnin injorantët, ata ua kthenin “paqe”.

Islami nuk është vetëm xhami, një vend ku fillon dhe përfundon gjithçka. Njoh njerëz që shkojnë në xhami dhe keqtrajtojnë prindërit, shkojnë keq me farefisin që prej dhjetëra vitesh, zaptojnë pronat e të tjerëve padrejtësisht, japin ryshfete për dëshmi të rrejshme për të shtënë në dorë pasuri që nuk u përkasin. Ka prej tyre që nuk japin zekatin që është obligim ndaj fukarenjve, të uriturve dhe të vobektëve, të cilët e kanë rrethuar nga të katër anët. Ka të tjerë që sillen keq me komshinjtë. Ka gra që ankohen për burrat të cilët i dhunojnë në mënyrë çnjerëzore dhe i privojnë nga të drejtat më minimale. Dhuna që ushtrohet në familje dhe në shoqëri është bërë e patolerueshme. E si mund të bindim botën për tolerancën e fesë dhe dhembshurinë e besimit tonë? Si mund ti ftojmë njerëzit të përqafojnë islamin, ndërkohë që ata konstatojnë urrejtjen, neverinë dhe inatet personale në zemrat tona?

Është koha të aktivizojmë ajetin:” Të keqen ktheje me të mirë”
 

Të keqen ktheje me të mirë

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: