islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? Empty20%A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? Empty7%A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? Empty7%A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? Empty7%A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? Empty7%A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? Empty7%A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? Empty7%A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? Empty37%A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? Empty
20122012
MesazhA do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012?

A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? (u39u)21.12.2012%20435272
PYETJA: Çka thoni për bisedat se me 21 Dhjetor 2012 do të bëhet Kijameti?Përgjigja e hoxhës së nderuar Mr. Bashkim Aliu:

Esselamu alejkum. Është e vërtetë se këtyre ditëve me të madhe flitet dhe dëgjohet për këtë gjë, bile, për këtë flitet edhe në mediume. Më e keqja është se edhe disa muslimanë janë futur në grupin e atyre që presin dhe nuk dinë se çka do të bëhet me 21 Dhjetor, apo janë konfuz dhe u ka hyrë dyshimi se ndoshta mos po bëhet vërtetë Kijameti në këtë datë.

Kësaj pyetjeje do t’i përgjigjemi duke i përfshi disa pika:

E Para: Besimi në Ditën e Kijametit, gjegjësisht të shkatërrimit të kësaj bote dhe Gjithësie, apo fundit të jetës në tokë dhe në Gjithësi, është prej bazave të besimit Islam. Por, ky besim është i vlefshëm nëse besohet se vetëm Allahu e di se kur do të ndodh saktë Kijameti, e askush tjetër pos Allahut, nuk e di këtë gjë. Kështu na ka mësuar ne Kur’ani dhe Muhamedi s.a.v.s. Për atë, muslimani as që duhet ta parashtrojë këtë pyetje dhe ta shtrojë këtë si dilemë, ngase besimi i tij e obligon që të besojë në Kijametin, dhe të besojë se vetëm Allahu e di saktë se kur do të bëhet Kijameti.

Bile, edhe parashenjat e Kijametit të cilat janë vërtetuar nga burimet islame, qofshin të mëdha apo të vogla, janë vetëm parashenja, por nuk përcaktojnë kohën e saktë se kur do të ndodh Kijameti. Edhe nëse i sheh se kanë dalë pjesa më e madhe e shenjave të Kijametit, nuk mund të përcaktohet saktë se në filan ditën do të ndodh, ngase dija për këtë gjë është vetëm te Allahu.

Këtë dilemë qartë dhe në mënyrë të prerë e pastron Kur’ani. Allahu i Madhërishëm ka thënë:<< Të pyesin ty (Muhammed) për çastin (katastrofën e përgjithshme) se kur do të ndodhë ai. Thuaj: “Atë e di vetëm Zoti im, kohën e tij nuk mund ta zbulojë kush pos Tij (e sjell kijametin pa e hetuar asnjë nga krijesat). Çështja e tij (se kur do të ndodhë) është preokupim i rëndë (për krijesat) në qiej e në tokë. Ai (katastrofa) nuk ju vjen ndryshe, vetëm befas. Të pyesin ty sikur ti di për të. Thuaj: “Për të di vetëm Allahu, por shumica e njerëzve nuk e dinë (pse është e fshehtë)” (187) >>[el-A’ëraf: 187]. Poashtu, në një ajet tjetër, Allahu i Madhërishëm ka thënë:<>[el-Ahzabë: 63].

Poashtu, edhe Muhamedi s.a.v.s. në disa hadithe të tij e ka qartësuar se kohën e ndodhjes së Kijametit nuk e di askush tjetër pos Allahut të Madhërishëm. Në hadith autentik qëndron se kur erdhi Xhibrili a.s., në formën e një beduini, që t’ua mësojë njerëzve fenë, dhe u ul para të dërguarit të Allahut, si pyetës i cili kërkon udhëzim, dhe e pyeti për Islamin, Imanin (besimin) dhe Ihsanin (mirësinë), e pyeti edhe për kijametin, duke i thenë:Kur do të bëhet kijameti? I dërguari i Allahut s.a.v.s. i tha:”I pyeturi, nuk është më i ditur për të, se sa pyetësi”, gjegjësisht unë nuk jam ma i ditur se ti për kijametin, dhe as që dikush është ma i ditur se tjetri për kohën e ndodhjes së kijametit.Pastaj, i dërguari i Allahut s.a.v.s. e lexoi ajetin:<>[Lukman: 34].

Pra, ky duhet të jetë besimi i muslimanit të vërtetë, dhe assesi nuk duhet të besojë në gjëra të kota të cilat lansohen nga palë të ndryshme, që për Islamin janë xhahila.E dyta: Muslimani duhet ta dijë se i Dërguari i fundit i Allahut, Muhamedi s.a.v.s., na ka mësuar që për Kijametin të mendojmë në mënyrë kreative dhe të përgjegjshme, gjegjësisht Kijametin ta kuptojmë si mundësi për të na u zbardhë fytyra para krejt njerëzve, që prej kur është krijuar njeriu i parë, e deri te njeriu i fundit, ngase në Ditën e Gjykimit të gjithë do të jenë prezent. Kjo mënyrë e të kuptuarit të Kijametit na bën të punojmë sa më tepër për atë ditë, dhe të bëjmë sa më shumë që mundemi punë të mira.

Poashtu, për Kijametin duhet ta mendojmë në kuptim të vendit ku do të japim përgjegjësi dhe llogari për atë që e kemi bërë në këtë botë. Kjo mënyrë e të menduarit për Kijametin, na bën që të kthehemi në vetvete dhe ta përmirësojmë vetveten, ta llogarisim veten, para se të na llogarisin tjerët, dhe t’i llogarisim punët tona, e të shohim se ku jemi në raport me fjalën e Allahut të Madhërishëm.

I Dërguari i Allahut s.a.v.s. nuk është përgjigjur se kur do të bëhet Kijameti, por i ka shtyrë njerëzit që të mendojnë se çka kanë përgatitur për Ditën e Gjykimit kur do të dalim para Allahut. Me këtë, na ka bërë me dije se koha e ndodhjes së Kijametit, nuk është puna jonë, por është punë e tjetër kujt, gjegjësisht është punë e Allahut të Madhërishë, ndërkaq e jona është që të punojmë dhe të jemi aktiv deri në momentin e fundit. Në një hadith qëndron se një person ka ardhur te i Dërguari i Allahut s.a.v.s. dhe e ka pyetur:”O i Dërguar i Allahut, kur do të ndodh Kijameti?” i Dërguari i Allahut s.a.v.s. i ka thënë:”E ti çka ke përgatitur për Kijametin?”.

Pra, i Dërguari i Allahut s.a.v.s. e ka mësuar këtë pyetës, si dhe gjithë muslimanët tjerë, që mos të pyesin për kohën e Kijametit, por të shiqojnë çka kanë përgatitur për Kijametin.

Në një hadith tjetër, i Dërguari i Allahut s.a.v.s. i mëson muslimanët që edhe nëse e dinë se nesër do të bëhet Kijameti, mos dëshprohen, mos paralizohen dhe mos ndalen nga aktiviteti, por të punojnë. I Dërguari i Allahut s.a.v.s. ka thënë:”Nëse ndonjë nga ju e di se nesër do të ndodh Kijameti, dhe në dorë ka një filiz, le ta mbjell atë”. Pra, ky hadith është mësim më madhështor që mund t’i jepet gjithë njerëzimit se Islami thërret në punë, aktivitet dhe kreativitet, bile edhe nëse është fundi i botës. Vërtet, njerëzimi ka nevojë t’i dijë thëniet e Pejgamberit s.a.v.s. që ta kuptojë realitetin e jetës, botës dhe ekzistimit të tyre. Është obligim i të gjithëve që këto të vërteta t’i shpalosin për ata që nuk i njohin, se vërtetë, këto të vërteta e qetësojnë njeriun dhe mbjellin tek ai optimizëm dhe dëshirë për jetë dhe për punë.

E treta: Nuk duhet të neglizhohet aspekti komercial i këtyre muhabeteve për 21 Dhjetorin. Edhe pse kjo datë lidhet me kalendarin e civilizimit Maja, i cili civilizim daton para erës sonë, marketingu për këtë gjë, nuk është bërë nga vetë ata pak ithtarë që kanë ngelur nga ky civilizim, por nga bossat e ndryshëm të cilët përfitojnë materialisht nga lansimi dhe mbulesa e madhe mediatike e këtyre muhabeteve. Poashtu, hisen e luanit në këtë marketing e ka edhe industria e filmit në Hollivud, të cilët punojnë për filma të cilët do ta trajtojnë këtë ndodhi.

Allahu na forcoftë në të vërtetën.

Allahu ju shperbleft per postimin.
A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012? :: Komentet

No Comment.
 

A do të bëhet Kijameti me 21 Dhjetor 2012?

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Analiza-
Kërce tek: