islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Depresioni menjanohet me besimin ne kader Empty20%Depresioni menjanohet me besimin ne kader Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Depresioni menjanohet me besimin ne kader Empty7%Depresioni menjanohet me besimin ne kader Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Depresioni menjanohet me besimin ne kader Empty7%Depresioni menjanohet me besimin ne kader Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Depresioni menjanohet me besimin ne kader Empty7%Depresioni menjanohet me besimin ne kader Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Depresioni menjanohet me besimin ne kader Empty7%Depresioni menjanohet me besimin ne kader Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Depresioni menjanohet me besimin ne kader Empty7%Depresioni menjanohet me besimin ne kader Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Depresioni menjanohet me besimin ne kader Empty7%Depresioni menjanohet me besimin ne kader Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Depresioni menjanohet me besimin ne kader Empty37%Depresioni menjanohet me besimin ne kader Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Depresioni menjanohet me besimin ne kader

Shko poshtë 
AutoriMesazh
erkan
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar


Numri i postimeve : 4
Data e regjistrimit : 21/07/2011

Depresioni menjanohet me besimin ne kader Empty
MesazhTitulli: Depresioni menjanohet me besimin ne kader   Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptyWed 19 Dec 2012 - 22:34

Depresioni menjanohet me besimin ne kader Images?q=tbn:ANd9GcR-G0FjYymqIAoc6_XEVnWNb92DaSdKRvef1-sC-BkOMUyYtnD-E vetmja fuqi qe mund ta mbroje njeriun nga te gjitha fatkeqesite eshte Allauhu xh.xh. Ajo cka i ngjan nje myslimani eshte qe te jete i kenaqur nga Zoti i tij...


Cdo gje eshte krijuar me nje rregul.Duke filluar nga molekula e atomit e deri ne sistemin kozmik, xhdo gje lind me nje rregull, jeton dhe me vone shkon ne nje dimension tjeter.
Nese i shohim gjera nga kjo perspektive , nese nje person i beson kaderit me plot kuptim te fjales, prej ketu nenkuptohet se ky person e ka kuptuar edhe rregullen e gjithesis.
Ai cka e kupton rregullin e gjithesis , eshte i kenaqur edhe nga punet qe i vijn ne jete e tij nga ana e Allahut xh.xh.Ndoshta ne deshirojm nje bote sipas qejfit tone, mirpo bota nuk dizanojhet sipas qejfit tone. Atehere ne duhet te jemi te kenaqur nga gjerat qe ndodhin , ashtu qe problemet mos rriten prej nje ne nje mije.

Per shembull, nje person i cili do te shkoje ne piknik ne nje fundjave, kur te bjere shi, menjehere ankohet duke thene, `` A tani e gjeti te bjere shi a?``. Kurse nje person i vetedijshem , mendon se ka nje hajer qe bie shi dhe keshtu behet rehat. Ne kete bote ka fatekeqesi te tilla, saqe njeriu kur te ballafaqohet me to , mund edhe te cmendet.
Mirpo, per nje mysliman i cili posedon besim te plote per kaderin (fatin), eshte sikur anija e e kapluar nga nje furtune ka gjetur strehim ne nje liman.

Po deshet, po elaboroj kete ceshtje me nje shembull nga libri i gjithesise: Brenda nje berthame te vogel gjendet nje peme e tere, fruta, gjethe, vitaminat; me nje fjale nje fabrik shum e madhe. Ngjashem eshte edhe brenda nje veze te vogel, ku gjendet nje zog.
Nga keta shembuj mund te kuptojm se ne fakt asgje nuk eshte ashtu sic shihet. Askush nuk e di se si do te ndodhe nje ngjarje? Ashtu si lumejt qe rrjedhin prej maleve rezultojne te vershojne neper kopshte dhe fusha, ne te njejten menyre cdo ndodhi ka nje shkak(sebep) dhe nje drejtim. Brenda tyre gjenden shume urtesi.

Shume shoke te mi kane hyre ne depresion, ngaqe fatkeqsite qe i kane perjetuar nuk i kane pare si pjese e kaderit. Atyre personave u them: `` Kushti i pare per te mos hyre ne depresion eshte qe te mos meremi me te shkuaren dhe me te ardhmen. Mos u merr me te kaluaren se nuk mund ta ndryshosh, mos u merr me te ardhmen, sepse nuk mundesh ta drejtosh. Momentin qe e jetoni pershtateni Islamit``.

Beduizzaman Said Nursi ka thene : `` Drejtesia ndonjehere del brenda krimit. Kjo do te thote se njeriu ndonjehere per shkak te nje sebepi mund te ballafaqohet me ndonje padrejtesi apo ndonje
zullum, mund te hyje edhe ne burg dhe te hidhet ne zandan. Kjo gje mund te duket si zullum.
Mirepo, nje ndodhi e tille mund te behet shkak edhe per te mbisunduar drejtesia. Kaderi i Allahut xh.xh. ben qe per ndonje sebep, nje person i cili duhet te jete i ndeshkuar , ata ndeshkim ia ben me doren e ndonje zullumqari. Kjo gje eshte nje menyre e shfaqjes se drejtesise te Allahut xh.xh.``

Njeriu eshte ne rrezik qe te ballafaqohet me fatekeqesi nga me te ndryshmet. Kurse e vetmja fuqi qe mund ta mbroje njeriun nga te gjitha keto fatkeqesi eshte Allahu xh.xh. Ajo cka i ngjan nje myslimani ehste qe te jete i kenaqur nga Z[/justify]oti i tij ...

Autor:Hakimoglu Ismail
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Depresioni menjanohet me besimin ne kader Empty
MesazhTitulli: Re: Depresioni menjanohet me besimin ne kader   Depresioni menjanohet me besimin ne kader EmptyThu 20 Dec 2012 - 8:23

Allahu ju shpërbleft vllacko për këto tekste shum të mira e dobiprurëse.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Depresioni menjanohet me besimin ne kader 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Depresioni menjanohet me besimin ne kader
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: