islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. Empty20%Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. Empty7%Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. Empty7%Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. Empty7%Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. Empty7%Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. Empty7%Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. Empty7%Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. Empty37%Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. Empty
MesazhTitulli: Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës.   Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. EmptyMon 17 Dec 2012 - 11:01

Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. Images?q=tbn:ANd9GcRVeYBK15qEXCxPrOTPKPFbxx6wt7-IbpIO9YdEZYR9JTl3cMGL
Njeriu në cilindo segment të jetës që të jetë detyrimi i tij më i rëndësishëm, detyrimi i tıj parësor është të mirëorganizojë raportin e tıj me Zotin. I ri ose i vjetër, femër ose mashkull, administrator (shef) ose nëpunës, punëdhënës ose punëtor, nënë baba, fëmijë… Asnjë hapësirë (segment, pjesë ) e jetës nuk mund të organizohet duke lënë mënjanë marrëdhënien tonë me Zotin. Të qenurit njeri e bën të detyrueshme këtë. Cilësia njerëzore lidhet në mënyrë të
drejtpëdrejtë me këtë.
Ky do të ishte edhe myslimanizmi. Një njeri i mirë, është në të njëjtën kohë edhe një mysliman i mirë.
***
Sot bota myslimane ka nevojë të domosdoshme që :
- Të jemi myslimanë të mirë. Duhet ta jetojmë islamin mirë dhe në mesin e shoqërisë duhet të ketë myslimanë të mirë.
Në të vërtetë Islami është i bukur. Ai (islami) ka ardhur nga El Xhemili ( I Bukuri ). Janë parimet e Atij që e do të bukurën. Islami është i bukur, por jo çdo mysliman që dëshmon se është i tillë stoliset me bukuritë apo mirësitë e Islamit me të njëjtën dozë (nivel).
Ndonjëherë të metat e njerëzve hedhin hije edhe mbi Islamin prej ku lind edhe mendimi se problemi qëndron në bukurinë e tij.
Prandaj kur themi se kemi nevojë për myslimanë të mirë që reflektojnë bukurinë e Islamit në shoqëri nuk gabojmë.
Në mënyrë të veçantë në ditët tona, në kohën tonë, kur njeriu po përjeton zhgënjimet më të thella, një mysliman i mirë është një fole strehimi, një shtyllë hyjnore për universin…
Njeriu ka gjithmonë nevojë për njerëzit që jetojnë me vlerat që nuk nuk njohin kohë e vend (pra që nuk plaken).
Shih zemrën, rregulloje atë. Shih veprimet e tua, përmirësoji ato. Shih vizionin tënd mbi dynjanë eahiretin, thelloje atë. Shih gjurmët tuaja, ndreq hapin.
Feja është përkufizuar si ″Lartësim i urdhërave të Allahut, mëshirë ndaj krijesave të Tij ″.
Të jesh i vetëdijëshëm për urdhërat e Allahut e t’i lartësosh ato do të thotë të perceptosh shumë mirë tendencën tënde drejt gabimit e protestës ndaj Atij.
Njeriu i pajisur me këtë forcë perceptimi shpëton nga mashtruesi më i madh i njeriut nga krenaria ose nga adhurimi i egos së tij. Punën e tij e lidh me Krijuesin e Tij, sepse fe do të thotë përulje ndaj Zotit, lidhje e plotë me Të.
Nësë kjo do të ishtë edhe filozofia e jetës suaj atëherë do të arrini shumë shpejt në botën e mëshirës ndaj çdo krijese.
Ja pra ky do të ishte myslimani i mirë. Muslimani i mirë Ahmet Tashgetiren
Në mënyrë të veçantë në ditët tona, në kohën tonë, kur njeriu po përjeton zhgënjimet më të thella, një
mysliman i mirë është një fole strehimi, një shtyllë hyjnore për universin…
Njeriu ka gjithmonë nevojë për njerëzit që jetojnë me vlerat që nuk nuk njohin kohë e vend (pra që nuk plaken).

Njeriu i Zotit.
Njeriu i shpirtit.
Njeriu i dashurisë.
Njeriu i mëshirës.
Miku i Zotit.
Unë them që në çdo vend duhet të ndodhet një njeri i tillë. Një lloj shtylle, ku mund të mbështetemi në rast vështirësish.
Një lloj kandili, kur njerëzit ta shohin t’u ndriçohet shpirti, t’u zgjohet dëshira për pastrim (të brendshëm), t’u kujtohet njeriu që do Zoti, t’u kujtohet Zoti.
Sot në nivel botëror ka nevojë për kandila, sepse është terruar shpirti njerëzor. Njeriu është larguar nga atmosfera shpirtërore dhe errësirat pushtuan shpirtin njerëzor.
Viti 2007 është cilësuar si viti i Mevlanës.
E gjithë bota është duke thirrur një mik të Zotit…, për t’ia ndriçuar zemrën. ″Eja, eja, eja ! - thoshte
Mevlana… Çfarëdo që të jesh eja, tempulli ynë nuk është tempulli i pesimizmit.″
Tani atij e gjithë bota i thotë eja, eja…duke e njohur si një mysliman të mirë.
Ai kandil u dogj në dritën e Muhamedit ( a.s.). Ai kandil u ushqye me nurin e Kur’anit për vite me radhë.
Drita e Muhammedit (a.s.), si Mevlanën, ka ndriçuar me mijëra shpirtëra gjatë shekujve…
Mevlana, Mevlana…
Sa më shumë Mevlana…!
Nga lindja në perëndim…si një rreze drite universale…
Duke e mbajtur botën e Muhammedit ndër duar, në zemër…, duke e mbajtur dritën e pavdekshme të Kur’anit…
E nisi udhëtimin nga Mekke-ja e Medine-ja, çelën lulet në Semerkand, Belht, Buhara, Bagdat…
E nisi udhëtimin nga Semarkandi, çelën lulet në Konja, Yozgad,Stamboll…
Mori rrugën nga Bagdati, çelën lulet në Kurtub, Andaluzi, Europë-Amerikë…
Në qoftë se keni në zemrën tuaj një kandil, drita e tij shpërndahet nga njëri shtet në tjetrin, nga zemra në zemër…
Mysliman i mirë.
Mik i Zotit
Njeri shpirti (shpirtëror)
Një fizionomi që kur e shikojmë themi ″ Ky duhet të jetë miku i Zotit ″.
Nga Mevlana:
″O kokë, me urdhërin e Tij u bëre e tillë, o këmbë me bujarinë eTij këmbë u bërë.
Me mendjemadhësinë tënde si mundet me mendje të protestosh dhe me dembelizëm të tërhiqesh këmbët…″
″O kokë në qoftë se të duhen qiejt duhet të prekësh dheun… ″
″Ai që për Allahun bëhet dhe, engjëjt në Razz i bien atij. Atij që i bëhet rob Allahut qiejt rob i bëhen″
″Papastërtitë e brendshme jo uji por lotët i pastrojnë″.
″Çfarë është kjo dynja? Të jesh indiferent ndaj të Hakut.″
″Çfarë është drejtësia?
Ujitja e frutave të një peme.
Po padrejtësia çfarë është?
Ujitja e gjembave ″
″Nëse do të lëshosh rreze sa një dritë duhet të lash unin tënd që natës i ngjan.
″Dua dhe adhurim do të thotë të qëndrosh bashkë me Zotin. Për atë që qëndron me Zotin si jeta ashtu edhe vdekja janë të bukura. ″
″Të kërkosh diçka aty ku ajo s’ndodhet do të thotë mos ta kërkosh fare atë. ″
″Në periudhën e shëndetshme të bollëkut secili të bëhet mik, kurse në periudhën e veshtirësive a ka mik tjetër përveç Allahut? ″
″Procesi i lindjes për gruan shtatzënë është vuajtje madhe, kurse për foshnjën që do të lind shpëtim nga prangat e një burgu. ″
″Më dhimben njerëzit që bartin dhimbjen e imanit të mangët, pasi dhimbjet e tyre nuk kanë ilaç ″.
“Dua dhe adhurim do të thotë të qëndrosh bashkë me Zotin.
Për atë që qëndron me Zotin si jeta ashtu edhe vdekja janë të bukura.”

Allahu ju shperbleft per postimin.
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës. 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Muslimani i mirë në sfidat e kohës dhe jetës.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: