islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
22 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 22 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Gjykatësi dhe drejtësia islame

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Gjykatësi dhe drejtësia islame Empty
MesazhTitulli: Gjykatësi dhe drejtësia islame    Gjykatësi dhe drejtësia islame EmptyMon 17 Dec 2012 - 9:49

Gjykatësi dhe drejtësia islame (u196u)shurejhGJYKATËSI SHUREJH

Udhëheqësi i besimtarëve Omer Ibnul Hatabi r.a. kishte blerë një kalë prej një arabiut. Mbasi që e pagoi kalin, Omeri r.a. hypi mbi të dhe shkoi. Pas pak u paraqitë një e metë te kali i cili nuk mundi që të ecte më. Omeri r.a. u kthye te pronari i kalit dhe i tha atij: merre kalin tënd sepse ai ka të meta. I tha arabiu: nuk e marrë o udhëheqës i besimtarëve, sepse ty ta kam shitur të shëndosh. Omeri r.a. i tha: mes meje dhe teje atëherë ka gjykim dhe zgjidhe gjykatësin. I tha arabiu: le të gjykojë mes nesh Shurejhu bnu Harith El Kindiu. Omeri r.a. tha: jam dakordë.

Udhëheqësi i besimtarëve Omeri r.a. dhe pronari i kalit shkuan te gjykatësi Shurejh. Pasi që Shurejhi ndëgjoi fjalët e arabiut u kthye kah Omeri r.a. dhe e pyeti: a e ke marrë kalin e shëndosh o udhëheqës i besimtarëve? Omeri u pergjegj: po. Shurejhi tha: ruaje atë që e ke blerë, (kalin) o udhëheqës i besimtarëve ose ktheje, atë kalin, ashtu të shëndosh si e ke marrë. Omeri r.a. e shiqoi Shurejhin me habi dhe tha: a vetëm kështu është gjykimi i kësaj?

Fjalë e qartë, e gjykim i drejtë.

I tha Omeri r.a shko në kufe se po të bëj mbikqyrës i gjygjit të saj.

Shurejh bnu Harithi, nuk ishte i panjohur në mesin e dijetarëve dhe mendimtarëve, atëherë kur Omeri e caktoi gjykatës. Omeri r.a. El Faruku, ai nuk është nxituar dhe ska gabuar kur e ka caktue Shurejhin gjykatës. Kohërat e kanë vërtetuar këtë pikëpamje të drejtë të Umerit r.a., kur ai e caktoi atë gjykatës në Kufe për më se 60 vite me radhë, duke gjykuar mes muslimanëve. Atë e pëlqyen edhe Umeri, Othmani, Aliu, Muavija, ashtu siq e kanë pëlqyer edhe ata që kanë ardhur pas Muavijut nga Halifet e Beni Umejeve, deri sa vet kërkoi që të largohet nga detyra e tij, gjatë kohës së sundimit të Haxhaxhit ku ai atëherë kishte mbushur 107 vite.

Shurejhi ka patur qëndrime dhe raste të mëdhaja në historinë e gjykatës Islame. Kemi edhe rastin me Ali Iben Ebi Talibin, i cili e kishte humbur pallton e tij që e kishte për qejfi. Pastaj atë e gjeti në duart e një personi nga jomuslimanët (dhimiu), që e shiste në treg të kufes. Kur e pa atë Aliu, e njohu dhe tha: kjo është palltoja ime. Mua më ka ra nga kafsha ime, në këtë mbrëmje … dhe në këtë vend … i tha Dhimiut:

Kjo është palltoja ime dhe në duart e mia është o udhëheqës i besimtarëve tha dhimiu.. Aliu i tha: kjo është palltoja ime dhe unë as nuk e shes atë .. e as nuk ia dhuroj kujt .. dhimiu tha: atëherë mes meje dhe teje le të gjykojë gjykatësi i vendit. Aliu i tha: e ndave drejt, eja të shkojmë tek ai.

Shkuan Aliu dhe dhimiu te gjykatësi Shurejh, tha Aliu r.a: e kam gjetur këtë pallton time te ky njeri. Ajo më ka ra mua në këtë natë dhe në këtë vend. Shurejhi I tha dhimiut: çfarë po thua o ti njeri? Ai tha: palltoja është e imja dhe është në dorën time. Shurejhi u kthye kah Aliu dhe i tha: Nuk dyshoj unë në sinqeritetin tënd o udhëheqës i besimtarëve, mirëpo patjetër duhet të i kesh dy dëshmitar, që të dëshmojn për vërtetësin e asaj që po thue. Aliu tha: po, kam zotëriu im Kumburi dhe djali im Hasani.. Shurejhi tha: mirëpo dëshmia e birit për babën nuk lejohet o udhëheqës i besimtarëve. Atëherë u kthye Aliu kah dhimiu dhe I tha: merre sepse nuk kam dëshmitar përveç këtyre dyve. Tha dhimiu: mirëpo, unë po dëshmoj që palltoja është e jotja o udhëheqës i besimtarëve. Pastaj dëshmoi duke thënë se: për Zotin! Udhëheqësi i besimtarëve më paraqet mua para gjykatësit, dhe gjykatësi gjykon në favor timin. Dëshmoj që kjo është feja e cila urdhëron me drejtësi, dhe dëshmoj që nuk ka Zot tjetër përveç Allahut dhe se Muhamedi është i dërguar dhe rob i tij. Aliu tha. Pasi që ti e pranove Islamin, unë po ta fali ty atë, dhe bashkë me atë po ta dhuroj edhe një kalë.

Gjithashtu në një rast edhe djali i tij i tha një ditë: o babai im, mes meje dhe një grup njerëzish kemi armiqësi grindje, mosmarrëveshje. Shiqo në këtë rast. Nëse kam të drejtë gjykoj ata, nëse ata kanë të drejtë do të e përmisoj sjelljen time, pastaj ia tregoi ngjarjen. Shurejhi i tha djalit tij: shko dhe gjykoj. Kur erdhën te Shurejhi, ai gjykoj në favor të tyre e jo të djalit. Pasi u kthyen Shurejhi dhe djali i tij në shtëpi, I tha djali, babait: më tradhtove o baba im. Shurejhi tha: u frikësova të të tregoj që e drejta është në anën e tyre, e ti të i përmison gabimet tua, e të kalojn ata pa ua dhënë të drejtën e tyre, dhe ta thashë atë që ta thashë.

Pastaj Shurejhi e la një njeri në përkujdesje të djalit të tij. Ai iku e Shurejhi shkonte në burg te djali i tij në vend të atij personi që kishte ikur. Ai ia qonte për çdo ditë vet bukën djalit në burg. Allahu e mëshiroftë gjykatësin Shurejh i cili ka zbatuar drejtësin mes njerëzve për 60 vite të plota.Përktheu nga arabishtja: Shpend Hulaj

Allahu ju shperbleft per postimin.
Gjykatësi dhe drejtësia islame 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Gjykatësi dhe drejtësia islame
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: