islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
namazi i haxhxhet EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
namazi i haxhxhet EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
namazi i haxhxhet EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
namazi i haxhxhet EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
namazi i haxhxhet EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
namazi i haxhxhet EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
namazi i haxhxhet EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
namazi i haxhxhet EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
namazi i haxhxhet EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
namazi i haxhxhet EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
namazi i haxhxhet EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
namazi i haxhxhet EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
namazi i haxhxhet EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
namazi i haxhxhet EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
namazi i haxhxhet EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
namazi i haxhxhet EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
namazi i haxhxhet EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
namazi i haxhxhet EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
namazi i haxhxhet EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
namazi i haxhxhet EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
namazi i haxhxhet EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
namazi i haxhxhet EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
namazi i haxhxhet EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
namazi i haxhxhet EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
namazi i haxhxhet EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
namazi i haxhxhet EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
namazi i haxhxhet EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
namazi i haxhxhet EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
namazi i haxhxhet EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
namazi i haxhxhet EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
namazi i haxhxhet EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
namazi i haxhxhet EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
namazi i haxhxhet EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
namazi i haxhxhet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
namazi i haxhxhet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
namazi i haxhxhet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
namazi i haxhxhet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
namazi i haxhxhet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
namazi i haxhxhet EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
namazi i haxhxhet EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
namazi i haxhxhet Empty96%namazi i haxhxhet Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
namazi i haxhxhet Empty0%namazi i haxhxhet Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
namazi i haxhxhet Empty0%namazi i haxhxhet Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
namazi i haxhxhet Empty0%namazi i haxhxhet Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
namazi i haxhxhet Empty1%namazi i haxhxhet Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
namazi i haxhxhet Empty2%namazi i haxhxhet Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 namazi i haxhxhet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
brunhild
Vizitor
Anonymous


namazi i haxhxhet Empty
MesazhTitulli: namazi i haxhxhet   namazi i haxhxhet EmptyMon 17 Dec 2012 - 2:47

selam alejkum

i nderuar hoxhe e lexova me shume kujdes per namazin e haxhxhet por te me falni se nuk po e kuptoj me sa duket dhe desha pak sqarim nese mundeni.

 ku thuhet se ka 12 rekate dhe ne cdo 2 rekat lexohet etehijetin, slavatet etjer me rradhe, gjithashtu dhe ne Razz lexohehen, 7 here ajeti kursi etjer,,,, dhe jepet selam

pyetjete mija jane si me poshte.

1).ne cdo 2 rekate behen tesbite ?

2).nese falen  12 rekate menjehere ...tesbite behen nje here vetem ne fundit e rekatit te 12?

 3).ne cdo Razz lexohen ajetet e lart permendura dhe deshira qe kerkon prej Allahut?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

namazi i haxhxhet Empty
MesazhTitulli: Selam   namazi i haxhxhet EmptyMon 17 Dec 2012 - 22:19

Eselamu Alejkum
Un me sa kuptova mosqartesia juaj eshte ne ate se sa her dueht te tuhet ajo lutje qe eshte e shenuar ne at namaz.
Pra nese fal vetem 2 rekat te ketij namazi pasi i ben sexhdet e namazit lexon
ne cdo te dytin reqat kur te ulesh para se te japish selam,falemendero Allahun co salavat mbi mua, pas namazi bjer ne dhe duke qen ne sechde lexo 7 her Fetihan,Ajeti Kursin me pas thuaj;La ilahe ila-llahu,vahdehu la sherike lehu,lehul-mulkuve lehul hamdu ve huve ala kulli shejin kadir. Kete thuaj 10 her,pas kesaj thuaj;Allahumme inni eseluke bi mekaidil izzi min arshike, ve munteha rrahmeti min kitabike, ve ismikel adhami, ve xhiddike eala, ve kelimatiket-taammeti.

Nese fal 12 rekatpernjiher ne cdo te 2 rekat pas sexhdeve e lexon kete.(dmth per 12 rekar duhet te lexosh 6 her ket lutje te siperpermendur.
Pra kjo lutje thuhet ne cdo te 2 rekat para dhenjes se selamit.
Mendoj se mund te kuptosh edhe me mir e ke te postuar edhe njiher vetem at pjes qe se ke kuptuar
Per ket lloj te ketij namazi Muhammedi a.s. thot; Fal 12 reqat namaz qoft naten ose diten,ne cdo te dytin reqat kur te ulesh para se te japish selam,falemendero Allahun co salavat mbi mua, pas namazi bjer ne dhe duke qen ne sechde lexo 7 her Fetihan,Ajeti Kursin me pas thuaj;La ilahe ila-llahu,vahdehu la sherike lehu,lehul-mulkuve lehul hamdu ve huve ala kulli shejin kadir. Kete thuaj 10 her,pas kesaj thuaj;Allahumme inni eseluke bi mekaidil izzi min arshike, ve munteha rrahmeti min kitabike, ve ismikel adhami, ve xhiddike eala, ve kelimatiket-taammeti.


Me pas kerko prej Allahut ate qe deshiron,dhe coe koken prej sexhdes,duke dhene selam ne te djatht dhe ne te majt.

Hadxhet namazi falet prej 2 deri me 12 reqat,kjo mvaret se ne cfar menyre e fal ate.

Nese ket namaz e falim prej 12 reqatesh selem duhet te japim ne cdo te dytin reqat,para se te japim selam duhet te bejm serish dhe te lexojm ate qe u permend me lart.nese falim 2 reqat ,pas selamit eshte mire te behen tesbihet te cilet i bejme pas cdo namazi.
Me respekt

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
brunhilda
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar


Numri i postimeve : 6
Data e regjistrimit : 17/12/2012

namazi i haxhxhet Empty
MesazhTitulli: Re: namazi i haxhxhet   namazi i haxhxhet EmptyTue 18 Dec 2012 - 20:11

selam alejkum

Allahu au shperblefte me te mira.

kam edhe nje pyetje nese me lejohet.

a ben te lexohet me leter perpara pasi une nuk mundem ta mbaj mend te gjithe ajetin kursin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
berna
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve : 2
Data e regjistrimit : 21/01/2013

namazi i haxhxhet Empty
MesazhTitulli: Re: namazi i haxhxhet   namazi i haxhxhet EmptyMon 21 Jan 2013 - 12:15

selam alejkum
desha te pyes dicka sa her duhet me u fal namazi hadxhet per nje deshir?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

namazi i haxhxhet Empty
MesazhTitulli: Selam   namazi i haxhxhet EmptyFri 25 Jan 2013 - 17:44

Selamun Alejkum.
Sa i takon afljese se ketij namazi minimumi eshte 3 her( pra tre net rradhazi) por mundet edhe me teper.
Me respekt
Selamun Alejkum.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
Sponsored content
namazi i haxhxhet Empty
MesazhTitulli: Re: namazi i haxhxhet   namazi i haxhxhet Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
namazi i haxhxhet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Pyete Hoxhen-
Kërce tek: