islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
C'te  mbjellesh do te koresh EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
C'te  mbjellesh do te koresh EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
C'te  mbjellesh do te koresh EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
C'te  mbjellesh do te koresh EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
C'te  mbjellesh do te koresh EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
C'te  mbjellesh do te koresh EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
C'te  mbjellesh do te koresh EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
C'te  mbjellesh do te koresh EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
C'te  mbjellesh do te koresh EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
C'te  mbjellesh do te koresh EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
C'te  mbjellesh do te koresh EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
C'te  mbjellesh do te koresh EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
C'te  mbjellesh do te koresh EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
C'te  mbjellesh do te koresh EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
C'te  mbjellesh do te koresh EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
C'te  mbjellesh do te koresh EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
C'te  mbjellesh do te koresh EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
C'te  mbjellesh do te koresh EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
C'te  mbjellesh do te koresh EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
C'te  mbjellesh do te koresh EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
C'te  mbjellesh do te koresh EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
C'te  mbjellesh do te koresh EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
C'te  mbjellesh do te koresh EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
C'te  mbjellesh do te koresh EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
C'te  mbjellesh do te koresh EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
C'te  mbjellesh do te koresh EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
C'te  mbjellesh do te koresh EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
C'te  mbjellesh do te koresh EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
C'te  mbjellesh do te koresh EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
C'te  mbjellesh do te koresh EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
C'te  mbjellesh do te koresh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
C'te  mbjellesh do te koresh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
C'te  mbjellesh do te koresh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
C'te  mbjellesh do te koresh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
C'te  mbjellesh do te koresh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
C'te  mbjellesh do te koresh EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
C'te  mbjellesh do te koresh EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
C'te  mbjellesh do te koresh EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
C'te  mbjellesh do te koresh EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
C'te  mbjellesh do te koresh EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
C'te  mbjellesh do te koresh Empty20%C'te  mbjellesh do te koresh Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
C'te  mbjellesh do te koresh Empty7%C'te  mbjellesh do te koresh Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
C'te  mbjellesh do te koresh Empty7%C'te  mbjellesh do te koresh Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
C'te  mbjellesh do te koresh Empty7%C'te  mbjellesh do te koresh Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
C'te  mbjellesh do te koresh Empty7%C'te  mbjellesh do te koresh Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
C'te  mbjellesh do te koresh Empty7%C'te  mbjellesh do te koresh Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
C'te  mbjellesh do te koresh Empty7%C'te  mbjellesh do te koresh Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
C'te  mbjellesh do te koresh Empty37%C'te  mbjellesh do te koresh Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 C'te mbjellesh do te koresh

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admine-Meli
Administrator
Administrator
Admine-Meli

Numri i postimeve : 160
Data e regjistrimit : 20/09/2011
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : Tetove

C'te  mbjellesh do te koresh Empty
MesazhTitulli: C'te mbjellesh do te koresh   C'te  mbjellesh do te koresh EmptySat 15 Dec 2012 - 23:03

C'te  mbjellesh do te koresh Ctembjelleshdotekoresh

Për njeriun janë fitorja dhe humbja.
Njeriu,ose ecën andej nga Zoti e drejton dhe fiton xhennetin,vendin e lumturisë së përjetshme,osedevijon dhe e humbë qtë.
Ardhja e njeriut në këtë botë për t 'u provuar,realizohet vetëm një herë në jetë.
Ndaj,duke u treguar të zgjuar,duhet të përpiqemi me gjithë fuqinë që kemi të shtojmë veprat e mira në këtë botë.
Ç 'të mbjellësh në këtë botë, atë do të korrësh në botën tjetër.
Miqtë e Allahut e kanë vlerësuar këtë botë, si vendin e mbjelljeve dhe botën tjetër si vendin e korrjeve.
Në tefsirin"Ruhulbejan",është tregimi i një skllavi,që bëhet shkak të zgjohet dhe të shpëtojë i zoti i tij Është shumë e vështirë të kthesh në rrugë të drejtë një njeri që jeton në kryengritje dhe shkujdesje.
Por,të përpiqesh të udhëzosh një njeri,që të hyjë në rrugë të vërtetë, është një vepërshumë e vyer dhe shumë shpërblime.
Le ta përmendim këtë tregim në Belh,një njeri i tha shërbetorit që të mbillte grurë.
Ai mbolli elb.
Kur erdhi koha e të korrave i zoti pa që ishte mbjellë elb dhe pyeti menjëherë shërbetorin për arsyen.
Shërbetori,duke bërë sikur nuk po e kuptonte se përse kishte ndodhur ashtu,dha një përgjigje prej naivi:
-Zotëri,mbolla elb me qëllim që të dalë grurë.
Zotëria,duke menduar se shërbetori po tallej me të,i tha i nxehur:
-O budalla! Ke parë ti ndonjëherë që të mbillet elb dhe të korret grurë?
Shërbetori, i cili kurrë nuk ia kishte bërë fjalën dysh të zotit dhe që kish treguar gjithnjë kujdes dhe kishte punuar shumë për të,po përpiqej me çdo kusht të shpëtonte dhe të thoshte të vërtetën.
Kur mendoi se ishte koha e duhur,dha një përgjigje të tillë,që aty e tutje ndryshoi gjithçka:
- Atëherë, o zotëri! Si shpreson se do të meritosh mëshirën e Zotit, ndërkohë që i kundërvihesh gjithnjë Atij?
Pas kësaj përgjigje, i zoti u shtang i tëri.
Kjo ishte një fjalë e vërtetë,qortuese dhe shumë ndikuese.
Shërbetori ishte i vetëdishëm dhe i sinqertë me sjelljet e tij.
Duke ndikuar që zotëria i tij të zgjohej,dëshironte me gjithë zemër që ai të shmangej nga kundërvënia ndaj Allahut.
I zoti u ndikua shumë nga kjo përgjigje, e ndjeu veten fajtor dhe nisi të pendohej.
Iu mbështet Allahut dhe bëri istigfar Atij,duke u penduar për kryengritjet që i kishte bërë Atij prej vitesh.
Pastaj,i dha lirinë skllavit të vet,që kishte dhënë këtë përgjigje kaq domethënëse,që u bë shkak të zgjohej dhe të shpëtonte.
Edhe ai edhe i zoti arritën shpëtimin.
Ja pra,kujdesi që trgohet për të shpëtuar një njeri!
Ja pra,kujdesi që tregohet për kumtin islam!
Ja pra, mençuria dhe zgjuarsia!
Mbi të gjitha, qëllimi i pastër!
Pastaj,sinqeriteti,zgjuarsia dhe përpjekja!
Dhe pastaj,me këtë metodë,të përgatisësh zemrën që të ta pranoj Zoti!
Çfarëdo që të ketë mbjellë njeriu në këtë botë,atë do të korrë në tjetrën.
Bota është ara e ahiretit.
Në arë duhet të mbjellësh gjëra të mira.
Duhet të krijosh miqësi për hir të Allahut dheduhet nisur rrugëtimi drejt Tij.
Në " Ruhulbejan " , lidhur me veprat e mira dhe sjelljet e bukura,në --Nexhmijje,thuhen këto:
"Për njerëzit e imqnit dhe të veprave të mira do të ketë një shpërblim të përshtatshëm me sinqeritetin dhe bukurinë e veprave.
Me disa nga veprat e mira arrihet në xhenet dhenë qoshqet e tij.
Këto janë ibadete fizike,që bëhen me qëllim të mirë.
Me disa nga veprat e sinqerta arrihet tek Allahu.
Ato janë ibadete shpirtërore.
Të kërkosh sinqeritetin dhe të vërtetën.
Sinqeritetin në teuhid.
Të heqësh nga zemra dashurinë për këtë botë.
Të heqësh nga zemra gjithçka tjetër përveç Allahut.
Të drejtohesh nga Alahu, me tërë qenien tënde.
Të dorëzosh tek një murshid vullnetin tënd,i cili të shpie tek e përsosura,tek sinqeriteti dhe tek e vërteta.
Ta përqafosh fort atë dhe të mos mashtrohesh nga dëshirat e kota.
Sepwe ai që mbjell elb,kurrë nuk do të korrë grurë.


Mustafa Erish
Për Forumin Islamieshtedrit:
Merjem Salihi
Marur nga Revista Etika 2012

Allahu ju shperbleft per postimin.
I love you Mos u merzit nese te tjeret flasin keq per ty,sepse edhe bletat sulmojne gjithmone lulen me te bukur !... I love you
Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven www.islamieshtedrit.com Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
C'te mbjellesh do te koresh
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: