islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja Empty20%21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja Empty7%21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja Empty7%21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja Empty7%21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja Empty7%21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja Empty7%21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja Empty7%21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja Empty37%21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja Empty
15122012
Mesazh21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja

21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja 2012-264x182
Kohëve të fundit me të madhe spekulohet nëpër rrjetet e ndryshme sociale, se fundi i botës sipas kalendarit të qytetërimit Maja do të jetë më 21 dhjetor 2012. Para se të fillojmë me diskutimin e këtij pretendimi, fillimisht duhet të bëjmë një dallim mes konceptit “fundi i botës” – ndodhia e kijametit-sipas botëkuptimit islam dhe “fundi i botës” – përfundimi i një kalendari në të cilin do ndodhin fatkeqësi natyrore me përmasa globale.

Kjo temë “fundi i botës” diskutohet edhe në koloaret e shumicës së sekteve dhe religjioneve, duke tërhequr pas vetes lexueshmëri dhe interes të madh nga njerëzit. Në kuadër të kësaj janë shkruar libra të cilat trajtojnë këtë tematikë, madje bazuar edhe në tekstet fetare të shenjta, ku në një farë mënyre mundohen të shpjegojnë, qartësojnë ose përshpejtojnë “fundin e botës” – Kijametin. Profetizimet e mëhershme të religjioneve ose sekteve të ndryshme nënkuptojnë parashikim, paralajmërim i diçkahit që do të ndodhë në të ardhmen. Shkaku i përzierjes së analizave të parashikimeve që kanë të bëjnë me ndryshimet të cilat priten të përfshijnë rruzullin tokësor në vitet e ardhshme dhe shfaqjes së librave që paralajmërojnë për luftëra me armë të shkatërrim masiv të cilat do të përfshijnë globin në përgjithësi, jep të kuptohet se disa mundohen të lexojnë kalendarin e Majas në prizmin politik e disa në prizmin fetar metafizik.

Sa i përket “fundit të botës” apo ndodhisë së kijametit që në fillim duhet të themi qartazi dhe besojmë bindshëm në fjalët e Zotit në Kuran “Të pyesin ty (Muhammed) për çastin (katastrofën e përgjithshme) se kur do të ndodhë ai. Thuaj: “Atë e di vetëm Zoti im, kohën e tij nuk mund ta zbulojë kush pos Tij (e sjell kijametin pa e hetuar asnjë nga krijesat). Çështja e tij (se kur do të ndodhë) është preokupim i rëndë (për krijesat) në qiej e në tokë. Ai (katastrofa) nuk ju vjen ndryshe, vetëm befas. Të pyesin ty sikur ti di për të. Thuaj: “Për të di vetëm Allahu, por shumica e njerëzve nuk e dinë (pse është e fshehtë)”.

Islami ka trajtuar shenjat të cilat i paraprijnë ndodhisë së kijametit, duke i ndarë në shenja vogla dhe shenja të mëdha. Dijetarët muslimanë nga shenjat e vogla kanë numëruar diku afro 96 shenja të vogla bazuar në fjalët e Muhamedit (Paqa e Zotit qoftë mbi të!) , të cilat marrë në përgjithësi paralajmërojnë për degradimin moral të njerëzimit, shthurrjen e vlerave, përhapjen e prostitucinonit dhe sëmundjeve të ndryshme seksualisht të transmetueshme, ngrënien e fajdes, kamatës, përhapjen e kriminalitetit, vrasjet, korrupsioni etj.

Ndërsa për shenjat e mëdha të ndodhisë së kijametit flasin disa hadithe të Pejgamberit (Paqa e Zotit qoftë mbi të!), shenja të cilat i paraprijnë kijametit, që do të ndryshojnë rrjedhat e historisë së njerëzimit si dhe ndryshime në sistemin e kozmosit, me ç’rast do të ketë edhe ndodhi jashtëzakonisht të veçanta të pakapshme për logjikën e njeriut.

Një numër i madhë popujsh dhe qytetërimesh besojnë në “fundin e botës” apo “Ditën e fundit” pavarësisht doktrinave të tyre fetare, “Ditë” e cila asnjëherë më parë nuk ka ndodhur në historinë e njerëzimit, në të cilën do të ndodhë shkatërrim masiv në tokë dhe kosmos, që pas saj të vijë një jetë e re, ringjallje, llogari, dhe vendosje përfundimisht në Xhenet apo Xhehenem.

Dhe secili religjion apo sekt ka paraparë për këtë një skenar se si do të duket kjo përafërsisht, këtë e përshkruan edhe Kurani fisnik në detale në disa sure të caktuara, si përplasja e trupave qiellorë, tërmetet shkatërruese, uraganet e ndryshme etj. Që do të thotë që kjo temë e cila me të madhe trajtohet kohëve të fundit nuk është diç e re dhe e panjohur për njerëzit, ngaqë disa sekte okultiste kishin paraparë ndodhinë e saj edhe më herët e që përfundoi me pasoja fatale për idhtarët e sektit në fjalë, duke bërë vetëvrasje kolektive, siç është krijuar sot një pasiguri tek individë dhe sekte okultiste.

Populli majan ngritën qytetërimin e tyre në Amerikën e Mesme para 2000 e më tepër vitesh para erës sonë. Ishin të mrekullueshëm në astronomi, dispononim me kalendar astronomik i cili përfundon më 21 dhjetor 2012. Sipas disa komentuesve parashikohet se do të ndodhë kataklizmë me përmasa botërore ku do të marrë fund jeta e njeriut. Ndërsa ekspertë dhe njohës të mirë të këtyre rrethanave japin shpjegimin se kjo ka të bëjë me përfunimin e ciklit astronomik dhe fillimit e ciklit tjetër. Ose sikur që kalendari ynë në mur përfundon në fund të dhjetorit dhe zëvendësohet me një kalendar të ri me fillim të muajit janar.

Pavarësisht aftësive të tyre në ndjekjen e lëvizjes së trupave qiellorë, ata nuk kanë mundur të parashikojnë se çfarë mund të ndodhë në të ardhmen pas 5000 e më tepër vitesh, e aq më pak kur tani jemi në kohën e revolucuionit shkencor. Pavarsësisht se sa ka qenë i ngritur qytetërimi i tyre asnjëherë nuk mund të matet me zhvillimin e teknologjisë në shek XXI, ku njëriu vëzhgon çdo lëvizje në natyrë e kosmos duke e saktësuar dhe cilësuar çdo imtësi edhe më të voglën.

Sipas shumicës së analistëve, qëllimi i përhapjes së këtyre spekulimeve është përfitimi material dhe pas tyre qëndron Hollivudi për të prodhuar filma të ndryshëm, siç më herët kemi qenë pre e spekulimeve, hiperbolizimeve të mediumeve duke sajuar dhe trumbetuar si rasti i “Trekëndëshi i Bermudës” etj. Ne si muslimanë duhet të besojmë bindshëm se “Dijen e Gajbit” – diturinë e fshehtë, askush nuk e di pos Allahu të Lartësuar, të mos jemi pre dhe viktimë e spekulimeve qëllimkëqija.

Për në fund, të mos harrojmë se 21 dhjetori 2012 është ditë e premte, në të cilën ditë është namazi i xhumasë, namaz me të cilin obligohen muslimanët dhe që nuk do të jetë i fundit. Dhe pas kësaj vjen 22 dhjetori 2012 dhe shumë ditë tjera të bekuara të Zotit, për aq sa ka vendosur Krijuesi i Gjithësisë të zgjasë jeta e njeriut në sipërfaqen e tokës.

Autor: Nehat Ismaili

Allahu ju shperbleft per postimin.
21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja :: Komentet

No Comment.
 

21 dhjetori 2012, fundi i botës apo fundi i kalendarit të qytetërimit Maja

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Analiza-
Kërce tek: