islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Respekti eshte si nje kandil EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Respekti eshte si nje kandil EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Respekti eshte si nje kandil EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Respekti eshte si nje kandil EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Respekti eshte si nje kandil EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Respekti eshte si nje kandil EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Respekti eshte si nje kandil EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Respekti eshte si nje kandil EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Respekti eshte si nje kandil EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Respekti eshte si nje kandil EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Respekti eshte si nje kandil EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Respekti eshte si nje kandil EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Respekti eshte si nje kandil EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Respekti eshte si nje kandil EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Respekti eshte si nje kandil EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Respekti eshte si nje kandil EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Respekti eshte si nje kandil EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Respekti eshte si nje kandil EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Respekti eshte si nje kandil EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Respekti eshte si nje kandil EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Respekti eshte si nje kandil EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Respekti eshte si nje kandil EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Respekti eshte si nje kandil EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Respekti eshte si nje kandil EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Respekti eshte si nje kandil EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Respekti eshte si nje kandil EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Respekti eshte si nje kandil EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Respekti eshte si nje kandil EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Respekti eshte si nje kandil EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Respekti eshte si nje kandil EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Respekti eshte si nje kandil EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Respekti eshte si nje kandil EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Respekti eshte si nje kandil EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Respekti eshte si nje kandil EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Respekti eshte si nje kandil EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Respekti eshte si nje kandil EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Respekti eshte si nje kandil EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Respekti eshte si nje kandil EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Respekti eshte si nje kandil EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Respekti eshte si nje kandil EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Respekti eshte si nje kandil Empty20%Respekti eshte si nje kandil Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Respekti eshte si nje kandil Empty7%Respekti eshte si nje kandil Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Respekti eshte si nje kandil Empty7%Respekti eshte si nje kandil Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Respekti eshte si nje kandil Empty7%Respekti eshte si nje kandil Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Respekti eshte si nje kandil Empty7%Respekti eshte si nje kandil Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Respekti eshte si nje kandil Empty7%Respekti eshte si nje kandil Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Respekti eshte si nje kandil Empty7%Respekti eshte si nje kandil Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Respekti eshte si nje kandil Empty37%Respekti eshte si nje kandil Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Respekti eshte si nje kandil

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Respekti eshte si nje kandil Empty
MesazhTitulli: Respekti eshte si nje kandil   Respekti eshte si nje kandil EmptyFri 14 Dec 2012 - 9:56

Respekti eshte si nje kandil 2012-110
Ne pjaten e nje njeriu te Zotit ndodheshin tre ullinj.I pari tha:
-Sa i shemtuar qe jam.Kush më ha mua!Kam një fytyrë të zezë katran.E mbi të gjitha jam edhe i athët dhe bërthamën e kam shumë të madhe.

Ulliri i dytë tha:

-Eh, për cfarë shqetësohesh edhe ti!Unë nuk kam as tul e as bërthamë normale.As piruni nuk ngulet tek unë,jamë një gjë e thatë.

Ulliri i tretë tha:

-Unë i kam edhe fytyrën edhe bërthamën të bukura.Kam shije të mirë,jam krijuar i vecantë.Kam një respekt të plotë për veten time,sepse ai që më krijoi është Allahu.Mos më shihni ashtu,thoni "Mashallah".

Ndërkohë,vjen njeriu i Zotit,u hedh një sy ullinjve me një vështrim të thellë.Duke buzëqeshur zgjat dorën tek ulliri i tretë.
Tha "bismil-lah" dhe e hëngri me kënaqësi,sepse ulliri i tretë kishte një tërheqje të ndritshme,si pasojë e respektit që kishte ndaj Krijuesit.

E njëjta tërheqje ndodhet tek të gjithë ata njerëz që e dinë se ai që i veshi shpirtin e tyre me trup është Allahu,tek ata që kanë reshtur së ankuari për vetullën,syryn,hundën,dhe tek ata njerëz që e kanë flijuar veten e tyre për evulimin shpirtëror.
Këta njerëz,ngaqë gjithnjë buzëqeshin me mirënjohje,dita-ditës zbukurohen edhe më shumë.Ata,për arsye të respektit që kanë,janë gjithnjë në Razz fizikisht dhe shpirtërisht përpara Zotit të tyre.Bindja e tyre ndaj Allahut dhe të qenittë kënaqur për përcaktimin e Tij,i bën më të respektuar nga krijesat e tjera.

Një krijesë që nuk është mirënjohëse për Krijuesin e saj,nuk pret t'i vijë respekti.Respekti është si kandili,ndricimi i tij duhet ushqyer gjithnjë me një mirënjohje të vërtetë!

Në rrugë ishin dy njerëz.I pari tha:

-Aman,kujdes!Shpohesh!
I shijonte shumë jeta.Kaloi duke bërë kujdes se mos shpohej nga gjembat në rrugë.

Njeriu i dytë që po vinte pas tij,tha:
-Allahu ta paska mbushur të jashtmen me gjemba.Kushedi sa i rëndësisgëm duhet të jetë ushqimi yt i brendshëm.Duke marrë përsipër gjakosjen,e kapi gjembin në dorë.Pa i kushtuar vëmendje dhimbjes,e hapi.Gështenja i buzëqeshi në duar me respekt njeriut të dytë.Kushedi që kur gështenja po priste njeriun që e meritonte.

Sepse njeriu i dytë kishte një tërheqje të ndrytshme që vinte nga reslekti për të brendshmen.Ai nuk i kushtonte rëndësi shtresës së jashtme të mbushur me gjemba.Për arsye se njihte të brendshmen dhe nuk përbënte rëndësi për të e jashtmja.Kështu arriti aty ku fshehej shija dhe shërimi.Urtësia është si një gështenjë e fshehur në shtresën e jashtme të saj.Fshihet nga njerëzit egoistë,të vrazhdë,të parespektshëm dhe i hapet atyre që sakrifikojnë....Vazhdon

Allahu ju shperbleft per postimin.
Respekti eshte si nje kandil 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Respekti eshte si nje kandil
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: