islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] Empty20%ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] Empty7%ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] Empty7%ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] Empty7%ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] Empty7%ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] Empty7%ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] Empty7%ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] Empty37%ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve]

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] Empty
MesazhTitulli: ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve]   ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] EmptyMon 17 May 2010 - 2:01

ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A)

Abdullah bin Mesud`i ishte I varfër në rini, prandaj dhe punonte si bari. Një ditë, duke I kullotur dhentë, takohet me Pejgamberin (s.a.v.s) dhe Hz.Ebu Bekrin, kur Pejgamberi (s.a.v.s.) e pyeti: "O ti djalosh! A ke qumësht për të pirë?", kurse ai u përgjigj: "Jo zotëri!", Pejgamberi (s.a.v.s) u afrua dhe I kapi gjinjtë e një dhie, pastaj të gjithë filluan që të luten dhe gjiri filloi menjëherë të mushet me qumsht. Hz.Ebu Bekri solli një enë të madhe dhe e mbushi me qumësht dhe bashkë pinë nga qumshti. Pastaj Pejgamberi (s.a.v.s) urdhëroi: "Largohuni, mblidhuni" dhe gjinjtë e dhisë përsëri erdhën në të njejtën gjendje, siç ishin më parë. Abdullah bin Mes`udi , ashtu siç ishte duke vërejtur, u habit shumë dhe me padurim parashtroi pyetjen: Si ndodhi kjo? Si është e mundur të milni kaq qumësht nga një gji që skishte fare qumësht? Ju lutem të ma mësoni edhe mua lutjen që e thatë. Pejgamberi (s.a.v.s), duke ja lëmuar kokën iu përgjigj:
Allahu Teala le të të mëshirojë! Ti qenke një djalosh që mund të gjesh të drejtën. Pas mrekullive që I pa dhe fjalët që I dëgjoi, Abdullah bin mes`udi u shpreh në këtë mënyrë: "Ju nuk jeni një njeri I zakonshëm dhe unë me të vërtetë besova që ju jeni I dërguari I Allahut (xh.sh) dhe filloi që të thotë shehadetin, kështu që e pranoi fenë Islame. Abdullah bin Mesudi (r.a) është sahabi I parë që e lexoi Kur`anin haptazi në Mekke.
Një ditë, sahabët ishin mbledhur në një vend dhe po bisedonim. Një njeri nga ata tha: Pos Resulullahit (s.a.v.s) asnjë tjetër nuk doli ta lexojë Kur`anin haptazi para mushrikëve (jobesimtarëve). A s`ka njeri që mund ta bëjë këtë?
Ibn Mesudi (r.a) menjëherë u çua dhe tha:
Unë do ta lexojë! Ne nuk duam që ty të të ndodh diçka. Le ta lexojë ndonjëri nga I cili mushrikët do të kenë frikë. Më leni të shkoj! Ju lutuni për mua! Allahu mua më mbron!
Të nesërmen shkoi te Ibrahimi (a.s), ku mushkrikët ishin të mbledhur. Ibni Mes`udi (r.a) duke filluar me bismil-lah, "Errahmanu al-lemel Kur`an … "filloi që ta lexojë suren Rahman. Mushrikët gjithë së bashku filluan që ta sulmojnë Abdullah bin Mes`udin (r.a), ndërsa nga goditjet filloi t`i rrejdh gjak nga fytyra. Por, ai sillej sikur mos t`i kishte ndoshur asgjë dhe vazhdoi që ta lexojë Kur`ani Kerimin. Pasi që mbaroi leximin, kur u afrua tek sahabët, ata I thanë: "Atë që kishim frikë që do të ndodhte, edhe ndodhi. Edhe njëherë mos e bën këtë gjë"
Jo unë përsëri do ta bëjë të njëjtën gjë. Mushrikët, për herë të parë I shoh në këtë gjendje të keqe. Dobësia e tyre mua shumë më kënaq. Nuk ndjeva asnjë dhimbje nga torturat që m`i ushtruan ata.
Ai të nesërmen përsëri doli para mushrikëve dhe filloi të lexojë, ndërsa mushrikët përsëri e goditën dhe e shtrinë në rërën e shkretëtirës që ishte shumë e nxehtë, duke e torturuar, por ai përsëri sillej sikur mos t`i kishte ndodhur asgjë dhe vazhdoi që ta lexojë Kur`anin,deri sa më në fund mushrikët ngelën pa ansjë rrugëdalje.

Allahu ju shperbleft per postimin.
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve] 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
ABDULLAH BIN MES`UDI (R.A) [Fragmente nga jeta e As`habve]
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: As`habët r.a-
Kërce tek: